i7-10750H 5 GHz Yapma

Mert Düver

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Monster Tulpar T7 v20.3 laptop sahibiyim.
İ7-10750H işlemci var.
Tek çekirdekte max 5 GHz destekliyor ve ben tek çekirdek testi yapıyorum ama en fazla 4.7 GHz görebiliyorum.

HWiNFO ve Intel XTU programları ile kontrol ediyorum, asla 4.8 GHz bile olmuyor.

Thermal Throttling yok. Hiç de olmuyor, çünkü fanları teste daha başlamadan önce max yapıyorum zaten ve altta ekstra bi laptop soğutucusu da var. O yüzden en fazla 85 dereceyi falan görüyorum testler sırasında.

CPU Power Throttling uyarısı veriyor. Evet ama güç ayarları varsyılan değerlerde zaten. Daha ne yapabilirim?
Özünde 45W diye geçen laptop işlemcim, çoklu çekirdek testinde 75W görüyor. Teklide ise 35w görüyor. Daha ne verelim yani?

Üstelik stock güç (power) ayarlarında sıcaklık sorunu da yokken iddia edilen GHz değerine çıkamayacaksa ne zaman çıkacak ki?

Neden böyle oluyor, fikirleriniz neler? Benim aklımda iki tane ihtimal de var. İlki acaba RAM'ler hıza yetişemiyor falan olabilir mi? Etkisi olma ihtimali var mı tek çekirdek CPU GHz'sine? Üzerinde gelen Samsung 2993MHz 21CL RAM'ler takılı. 2X8 Dual Channel şeklinde.

Acaba Intel GPU o esnada masaüstü için aktif olarak kullanıldığından etkisi oluyor olabilir mi? Eğer böyleyse bu haksızlık değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden 5.0 GHz yapmak için uğraşıyorsun? 5.0 GHz ile 4.7GHz arasındaki farkı gözle görerek anlayamazsın. Bilgisayar dünyasında bir laf vardır "çalışıyorsa kurcalama" diye, bence hiç uğraşma.

Laptoplar daha fazla ısındığı için muhtemelen Bios bir engelleme yapıyor olabilir.

İşlemcilerin içinde transistor denilen devre elemanları var. Transistorların içindeki atomlar bağ yaparken bazı kusurlar meydana geliyor. Bu kusurlar işlemcinin karakteristik yapısını oluşturuyor.

Yani seninkine benzer her laptopa takılan işlemcinin ismi ne kadar i7-10750H olsa da hemen hemen aynı ama tam olarak aynı değiller. Yani ortada tam olarak bir haksızlık yok sadece sana öyle denk gelmiş.

O reklam/pazarlama gibi bir şey, 5 Ghz'yi göremezsin.
10875H ile defalarca denedim. 95W çekerken bile 4.8-4.7 civarı oldu. (Tekil 5.1 max.)

Hocam ilk olarak 5.1GHz diye pazarlanan islemci butun corelar calisiyor iken 5.1'e cikamaz.
Ornegin i5 9300H islemcisi 4.1GHz diye pazarlanan bir islemci ve sitede de 4.1GHz oldugu yaziyor fakat Intel butun core'lar calisiyor iken bunu 4.0GHz olarak sabitlemis. Kendi cihaziniz icin kac core'da icin verilen maximum frekans limitlerini arastirmanizi oneririm. Bazi 8 core modellerde mutli core frekansi 5'lerden 3'lere kadar inebiliyor.

Throttling Limitlerini en iyi Intelin sitesinde anlarsiniz.
(Ingilizce bilmiyorsaniz Google Translate'e linki yapistirarak butun siteyi Turkceye cevirebilirsiniz. Cumleler anlamlarini fazla kaybetmiyor.)

Çekirdeklerin kullanımıyla ilgili. Oyunlarda zaten 4.2 üstü tüm çekirdeklerde göremezsiniz. 45W ise TDP. 4.2 de göremez tüm çekirdeklerde.

Yüksek frekansları görmek istiyorsanız oyunda Farming Simulator 19 oyununa bir bakın. 4.5-4.7 GHz görebilirsiniz.

O reklam/pazarlama gibi bir şey, 5 Ghz'yi göremezsin.
10875H ile defalarca denedim. 95W çekerken bile 4.8-4.7 civarı oldu. (Tekil 5.1 max.)
Siz 4.8-4.7yi tekli çekirdek kullanırken mi gördünüz yoksa çokluda mı bu değer?
Neden 5.0 GHz yapmak için uğraşıyorsun? 5.0 GHz ile 4.7GHz arasındaki farkı gözle görerek anlayamazsın. Bilgisayar dünyasında bir laf vardır "çalışıyorsa kurcalama" diye, bence hiç uğraşma.

Laptoplar daha fazla ısındığı için muhtemelen Bios bir engelleme yapıyor olabilir.

İşlemcilerin içinde transistor denilen devre elemanları var. Transistorların içindeki atomlar bağ yaparken bazı kusurlar meydana geliyor. Bu kusurlar işlemcinin karakteristik yapısını oluşturuyor.

Yani seninkine benzer her laptopa takılan işlemcinin ismi ne kadar i7-10750H olsa da hemen hemen aynı ama tam olarak aynı değiller. Yani ortada tam olarak bir haksızlık yok sadece sana öyle denk gelmiş.
5ghz yapmak için uğraşmıyorum hocam ztn tam 5.0 asla göremeyeceğimi biliyorum bus speed 99.30 ile x50 multiplier çarpıldığı için teorik olarak bile 4.9 en fazla görebileceğim ki ben meraktan soruyorum çok bi performans farkı olacağını da düşünmüyorum, o farka ihtiyacım da yok. Tşk ederim yanıtınız için 👍🏻

Son düzenleme:
Aynı işlemciye sahibim. Sana önerim throttlestop kullanarak undervolt yap. Çok iyi bir tercih değil ama ben hepsini 3.8 GHz yaptım. Tek çekirdek çalışsa da, hepsi çalışsa da 3.8 GHz'de çalışıyor ve 80 dereceyi geçmiyor. Oyunlarda bir tık FPS kaybedersin ama görece serin çalışması, fan sesinin az olması daha iyi bence.

Geri
Yukarı