i7 10750H laptop CS:GO'da anlık donuyor

İşletim sistemi
Windows 10

ShadyEternia

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Laptopumda daha önce herhangi bir problem olmadan CS:GO oynayabiliyorken son 1 haftadır donma sorunuyla karşılaşıyorum. Donma dediğim olay şu şekilde; oyun sırasında anlık olarak yarım saniye veya maksimum 1 saniyelik bir takılma oluyor ve takılmanın gerçekleştiği andaki konumuma göre ilerlemiş oluyorum. Masaüstü bilgisayarım laptopuma göre daha düşük özelliklerde olmasına rağmen orada oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum. Neler yapılabilir veya sebep ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Laptop özellikleri:
İşlemci: i7 10750H.
RAM: 16 GB 2933 MHz.
Ekran kartı: RTX 2070 8 GB.

Not: Oyun ayarlarının birçoğunu düşükte tutuyorum ve 4:3 oranında çözünürlük ile oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sorunu çözdünüz mü acaba? Bende de RTX 2060 ve 10750H var ben de aynı sıkıntıyı çekiyorum.

Tam olarak çözemedim ama Uber gölgelendirici ayarını kapalıdan otomatiğe çektim ve bir de maksimum FPS ayarını 0 yani limitsiz yaptım, bu şekilde bir derece daha düzeldi ama çok nadirde olsa takılmalar oluyor.

Hocam sorunu çözdünüz mü acaba? Bende de RTX 2060 ve 10750H var ben de aynı sıkıntıyı çekiyorum.
4800H ve 5600M ile aynı sorunu yaşıyorum. Normalde takılma falan yok, bir anda inme iniyor bilgisayara sanki. Başka hiçbir oyunda ya da uygulamada sorun yaşamıyorum. Yükledim yükleyeli böyle. Eğer çözüme dair bir şeyler bulursanız paylaşırsanız sevinirim.

çözemedim ama Uber gölgelendirici ayarını kapalıdan otomatiğe çektim ve bir de maksimum FPS ayarını 0 yani limitsiz y

4800H ve 5600M ile aynı sorunu yaşıyorum. Normalde takılma falan yok, bir anda inme iniyor bilgisayara sanki. Başka hiçbir oyunda ya da uygulamada sorun yaşamıyorum. Yükledim yükleyeli böyle. Eğer çözüme dair bir şeyler bulursanız paylaşırsanız sevinirim.
hocam sizde oyun nerede yüklü acaba dahili diskte mi , harici bir diskte mi
ya bir de şunu sormak istiyorum , ben bu laptopu alırken csgo da 200 fps ile oynuyorlardı adamlar full grafikte ben 125 fps de oynuyorum sizce bunun sebebi ne olabilir ?

Son düzenleme:
hocam sizde oyun nerede yüklü acaba dahili diskte mi , harici bir diskte mi
ya bir de şunu sormak istiyorum , ben bu laptopu alırken csgo da 200 fps ile oynuyorlardı adamlar full grafikte ben 125 fps de oynuyorum sizce bunun sebebi ne olabilir ?
Hocam benim laptopta 2 tane M2 SSD var. Yükleme konumu ne olursa olsun bir şey değişmiyor. Başlangıç kodları falan ekledim Steam üzerinden, FPS biraz arttı. Ara ara gelen o saniyelik donma gitmedi henüz. Ben 140-150 alırken şimdi 200'e dayandı diyebilirim. Yine istediğim değerler değil ama en azından daha iyi.

Steam - CS:GO - Özellikler - Genel - Başlatma seçenekleri kısmına şunları yazdım;

–console -allow_third_party_software -novid -tickrate 128 -high -threads 8 +fps_max 0 +cl_interp 0 +cl_interp_ratio 1 +rate 786432 +cl_updaterate 128 +cl_cmdrate 128 +mat_queue_mode 2 -freq 144 -refresh 144 +cl_forcepreload 1 -nod3d9ex -nojoy -nod3d9ex1

Hatırladıklarım:
-console: Konsolu açıyor.
-allow_third_party_software: AfterBurner için gerekli.
-novid : Oyuna girişteki videoyu kaldırıyor.
-high : Oyuna yüksek öncelik tanıyor.
-threads 8: İşlemci sayısı(8 Çekirdek 16 izlek işlemcide 8 yazdım).
+fps_max 0: FPS sınırını kaldırıyor.
+mat_queue_mode 2: FPS arttırdığını söylemişler.
-freq 144: Monitör Hz değeri.
-refresh 144: freq ile aynı, birini kaldırmayı unutmuşum.
+cl_forcepreload 1: Haritaları indiriyor, oyuna daha hızlı girmeyi sağlıyor vs.

Yazmadığım diğerleri de FPS ve ping ile ilgili şeyler. Monitör Hz değerini ve işlemci sayısını kendinize göre değiştirerek aynı kodlarla oyuna girer misiniz? Bakalım sizde sonuç ne olacak.

Bu ayarları yaptıktan sonra FPS artmazsa oyun içi çözünürlük ve grafik ayarlarını değiştirin. O da işe yaramazsa ekran kartını ayarlamak gerekebilir. Benim AMD kart var. Radeon Software arayüzünden özellikleri açınca FPS kaybı yaşıyorum misal. FreeSync dışında her şey kapalı konumda.

Sorun giderilmezse Windows güncellemeyi denetleyin(KB5004296 güncellemesi yüklenmemişse isteğe bağlı güncelleştirmeler kısmından yükleyin). Sıcaklık değerlerine bakın. Sıcaklıklar normalse ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp son sürüm WHQL sertifikalı sürücüleri kurun. Bu da işe yaramazsa Güç Planını özelleştirin/Yüksek Performans moduna alın. Zaten o modda ise plan ayarlarını sıfırlayın. Eğer sorun sadece CS:GO'da ise Windows güncelleme dışında bir şey yapmanıza gerek yok. O noktada başlatma seçenekleri, konsol komutları ve oyun içi ayarlar ile bir sonuca ulaşmanız gerekiyor. En azından bildiğim kadarıyla bu şekilde. Bir de Windows Oyun Modu bende kapalı. Güncelleme sonrası(KB5004296 Oyun Modu ile ilgili geliştirmeler de içeriyor) denemedim ancak daha öncesinde bir takım sorunlara yol açıyordu(FPS düşmesi).

Geri
Yukarı