i7-10750H laptop oyunda düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 10
KS
KS
Zekke

Zekke

Centipat
Katılım
30 Kasım 2020
Mesajlar
72
Isıdan dolayı frekans kısıyor. Boşta bu değerler normal değil. En son ne zaman termal macun yeniledin?

Laptop mart ayı gibi alınmıştı o zamandan beri yenilemedim.

Isıdan dolayı frekans kısıyor. Boşta bu değerler normal değil. En son ne zaman termal macun yeniledin?

Isısının yüksek olması kullandığı çekirdek sayısı olabilir. Sistem yapılandırmasından çekirdek sayısını 1'den 12'ye çıkarmıştım.
 

Emre.bkm

Picopat
Katılım
5 Nisan 2022
Mesajlar
533
Çözümler
5
Yer
İstanbul
Dediğim gibi bu sıcaklık yük altında değilken normal değil. Termal macunu kontrol etmeni tavsiye ederim. Bir de devamlı, bir oyuna girdiğinde MSI Afterburner'i aç sıcaklık ve kullanım değerlerini takip et. Birşeylerin normal yada anormal gittiğini bu şekilde anlayabilirsin.

Laptop mart ayı gibi alınmıştı o zamandan beri yenilemedim.Isısının yüksek olması kullandığı çekirdek sayısı olabilir. Sistem yapılandırmasından çekirdek sayısını 1'den 12'ye çıkarmıştım.
O ayarlar Microsoft'un sunduğu deneysel özellikler. Msconfig ayarlarıyla oynamamanı tavsiye ederim. Çekirdek sayını 1'e al ve üstündeki tiki kaldır. Sonra bilgisayarı yeniden başlat. Windows zaten lazım olduğunda 12 çekirdeği de kullanıyor. Bazı şeyleri Windows'a bırakmak iyidir.
 
KS
KS
Zekke

Zekke

Centipat
Katılım
30 Kasım 2020
Mesajlar
72
Dediğim gibi bu sıcaklık yük altında değilken normal değil. Termal macunu kontrol etmeni tavsiye ederim. Bir de devamlı, bir oyuna girdiğinde MSI Afterburner'i aç sıcaklık ve kullanım değerlerini takip et. Birşeylerin normal ya da anormal gittiğini bu şekilde anlayabilirsin.

O ayarlar Microsoft'un sunduğu deneysel özellikler. MSConfig ayarlarıyla oynamamanı tavsiye ederim. Çekirdek sayını 1'e al ve üstündeki tiki kaldır. Sonra bilgisayarı yeniden başlat. Windows zaten lazım olduğunda 12 çekirdeği de kullanıyor. Bazı şeyleri Windows'a bırakmak iyidir.

Dediğinizi yaptım, Fortnite oynarken MSI Afterburner'dan sıcaklık değerini takip ettim yaklaşık 1 buçuk saat boyunca oynadım ve sıcaklık değerleri 75'in üstünü görmedi laptop için normal değerler olduğunu düşünüyorum ancak oyun vb. açık bile değilken sadece masaüstündeyken 50 derecenin altına inmiyor.
 

Emre.bkm

Picopat
Katılım
5 Nisan 2022
Mesajlar
533
Çözümler
5
Yer
İstanbul
Laptoplarda boşta kalma sıcaklığı, masaüstüne göre daha fazladır. Bir de yaz mevsiminin sıcaklığını sayarsan normal. Bende masaüstü var ve boşta 45 derece. 1.5 saat boyunca oyunda, hemde Laptop'ta ve 75'in üzerine çıkmadı? Çok güzel değerler.
 
Yukarı