i7-10750H laptopu harici monitöre bağlayınca ısısı düşüyor

Poseidon0029

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da söylediğim gibi. FIFA oynarken daha büyük ekranda oynamak için bilgisayarı televizyona bağladık (laptop- 1080p 144Hz, televizyon- 1080p 50Hz). Çift ekran kullanırken yine her zamanki gibi ısınıyordu ama görüntüyü sadece televizyondan gelecek şekilde ayarladığımda herhangi bir ısınma vs. olmadı.

Normalde oynadığımda sıcaklıklar hemen 90'lı derecelere tırmanırken uzun süre oynamama rağmen gayet serindi ve fanlar o kadar da fazla çalışmıyordu. Yani sessiz denebilecek bir düzeydelerdi.

Bu sıcaklıkların azalmasının nedeni nedir? Laptopun kendi ekranını kullanırken de bu sıcaklıklara nasıl ulaşırım? Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci: i7-10750H
Ekran kartı: RTX 2070.
RAM: Tek slot 16 GB 3200 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
ihtimaller ihtimaller ben sayayım sen en mantıklısını seç arasından:) mantıksızda gelebilir şimdiden söyleyim...

1) işlemci LCD'ye saniyede 144 kare yüklerken, TV'ye 50 kare yüklüyor. Haliyle çok daha az güce ihtiyaç duyuyor. Ve bu ihtiyaç duyduğu güç en fazla 75-80 derecelerde çalışmasını sağlıyor.
2) PC ve TV'yi birbirine bağladığın HDMI yada DisplayPort kablon çok kalitesiz ve haliyle ekran kartının olağan gücünün ancak % 50 'ini TV'ye aktarabiliyor. Buda işlemcinin GHZ tasarruf etmesine sebep oluyor. Kısaca işlemcin 100 ile gitmek yerine 50 ile gitmeyi uygun buluyor çünkü ara kablon en fazla buna imkan tanıyor. Sonuç olarakta düşük performans ve düşük sıcaklık değerleri alıyorsun.
3) Televizyonun çözünürlüğü 720p olabilir. Ki böyleyse 720p 50hz bir görüntü çok fazla güce ihtiyaç duymaz haliyle ekran kartı ve işlemciyi ısındırmaz
4) Televizyonunda yada ara kablonda problem olabilir ve bu problemi işlemcin RİSK sınıfına almıştır ve gücünü kısıp kendisini tasarruf moduna sokuyor olabilir. Özellikle TV'ye bağlandığında görev yöneticisinden işlemcinin frekans değerini kontrol et.
5) Televizyonunun tasarruf modu açık kalmış olabilir ve bu işlemcine etki ediyor olabilir. Bununda cevabını görev yöneticisinden işlemcinin frekans değerlerine bakarak kontrol edebilirsin.
Sonuçları bildir özellikle TV'ye bağlandığında işlemcin frekansını kısıyor mu onu kontrol et ve sonuçlarını bizimle paylaş. Epey merak ettim bu konuyu...

Oyunların ayarlarında V-Sync açık mı? V-Sync teknolojisi oyunların kare hızını ekranın yenileme hızına sabitler ve yırtılmaları vesaire önler. Eğer açıksa, cihazın kendi ekranında 144 kare üretmesi gerekirken televizyona görüntü verirken 50 kare üretmesi gerekir.

ihtimaller ihtimaller ben sayayım sen en mantıklısını seç arasından:) mantıksızda gelebilir şimdiden söyleyim...

1) işlemci LCD'ye saniyede 144 kare yüklerken, TV'ye 50 kare yüklüyor. Haliyle çok daha az güce ihtiyaç duyuyor. Ve bu ihtiyaç duyduğu güç en fazla 75-80 derecelerde çalışmasını sağlıyor.
2) PC ve TV'yi birbirine bağladığın HDMI yada DisplayPort kablon çok kalitesiz ve haliyle ekran kartının olağan gücünün ancak % 50 'ini TV'ye aktarabiliyor. Buda işlemcinin GHZ tasarruf etmesine sebep oluyor. Kısaca işlemcin 100 ile gitmek yerine 50 ile gitmeyi uygun buluyor çünkü ara kablon en fazla buna imkan tanıyor. Sonuç olarakta düşük performans ve düşük sıcaklık değerleri alıyorsun.
3) Televizyonun çözünürlüğü 720p olabilir. Ki böyleyse 720p 50hz bir görüntü çok fazla güce ihtiyaç duymaz haliyle ekran kartı ve işlemciyi ısındırmaz
4) Televizyonunda yada ara kablonda problem olabilir ve bu problemi işlemcin RİSK sınıfına almıştır ve gücünü kısıp kendisini tasarruf moduna sokuyor olabilir. Özellikle TV'ye bağlandığında görev yöneticisinden işlemcinin frekans değerini kontrol et.
5) Televizyonunun tasarruf modu açık kalmış olabilir ve bu işlemcine etki ediyor olabilir. Bununda cevabını görev yöneticisinden işlemcinin frekans değerlerine bakarak kontrol edebilirsin.
Sonuçları bildir özellikle TV'ye bağlandığında işlemcin frekansını kısıyor mu onu kontrol et ve sonuçlarını bizimle paylaş. Epey merak ettim bu konuyu...
2 olabilir diye düşünüyorum. Laptopu muhtemelen hafta sonunda tekrar bağlayabilirim o zaman değerleri de paylaşırım.

2 olabilir diye düşünüyorum. Laptopu muhtemelen hafta sonunda tekrar bağlayabilirim o zaman değerleri de paylaşırım.
2. ihtimal olasılık dahilinde değil. Sistemin verdiği performans değerinin görüntü kablolarıyla alakası yok.

2. ihtimal olasılık dahilinde değil. Sistemin verdiği performans değerinin görüntü kablolarıyla alakası yok.
O konuda pek bir bilgim yok. Seçenekler arasında en mantıklısı o gibi göründü.

2) PC ve TV'yi birbirine bağladığın HDMI yada DisplayPort kablon çok kalitesiz ve haliyle ekran kartının olağan gücünün ancak % 50 'ini TV'ye aktarabiliyor. Buda işlemcinin GHZ tasarruf etmesine sebep oluyor. Kısaca işlemcin 100 ile gitmek yerine 50 ile gitmeyi uygun buluyor çünkü ara kablon en fazla buna imkan tanıyor. Sonuç olarakta düşük performans ve düş
@zoruoynayan 1. söylediğinden kaynaklı ısı düşmesi oluyor.
144 Hz işlemciye yük bindirir.
Bu arada söylemeyi unutmuşum, oyunda FPS 60'a sınırlıydı.

Son düzenleme:
Dahili GPU devre dışı kalıyor. RTX GPU'nun güç tüketiminin artması ise muhtemel. Ayrıca performans artışı da yaşatır.
Aynı sistem aynı mantık. Hep böyle olsun dersen cihazında MUX var mı diye bakman gerekli. Model söylersen bakalım.

Tamam o zaman. İşlemci ve ekran kartı fazla yük binmemiş. O yüzden derecelerde düşme yaşanmış.
Bilgisayarda 60, televizyonda 50 FPS. 10 FPS'nin böyle büyük bir fark yaratacağını düşünmüyorum açıkçası.
Dahili GPU devre dışı kalıyor. RTX GPU'nun güç tüketiminin artması ise muhtemel. Ayrıca performans artışı da yaşatır.
Aynı sistem aynı mantık. Hep böyle olsun dersen cihazında MUX var mı diye bakman gerekli. Model söylersen bakalım.
Bayağı mantıklı geldi bana. Hafta sonu iki türlü de deneyip GPU ve CPU kullanım ve frekanslarına bakacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı