i7 10750H ve RTX 2060 oyunda performans düşüşü

MaceWW0

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran kartı:3060OC 8gb
İşlemci: i312100f
Anakart:Asus Prime H610M-K D4
Ram:2x 8gb 3200Mhz
Depolama:Adata Legend 750 M.2 SSD
Merhabalar 2-3 gün önce BF 4'te 150-160'larda FPS alırken şu an 100'lere kadar iniyor. Aynı şekilde BF1'de 120-110 alırken 50'lere kadar düşüyor. Havalar sicak oldugundan mı? Şu an bulundugum yer 31 derece. Akşam üstü olmasına rağmen bilgisayar da ısınıyor biraz. GPU derececleri biri 75-80, biri 90 falan oluyor. Turbo fanı açınca 10 derece kadar düşüyorlar ama bilgisayarı elledigimde sicaklik gene var. Ekran kartımı 1-2 gün önce güncelledim fakat pek bir işe yaramadı. Başka güncelliyebilecegim şeyler varsa söyler misiniz? Oyuncu laptopu bu arada. i7'ler çok ısınıyormuş. Onu biliyorum. Ekran kartı 2060, işlemci i7 10750H, RAM tek slot. Oradan darboğaz yaptıgını düşünüyorum.

Locked yazdığında Voltaj Regülatörü Tam erişimi reddediyor. Değişikliği reddediyor.

Böyle bir şey yapılabildiğini ilk sizde gördüm. Bu olayı biraz daha aydınlatıp kilitli kullanıcılara göndermemiz müthiş olabilir hocam. Ben de biraz bu konuyu araştıracağım. Bunu sunduğunuz için teşekkürler. Evet kilidi açarsak yapabiliriz.
Hocam sizinle bir konuda UV hakkında fikir alışverişi yapmış idik. Ben de bu yöntem ile kilidi açmıştım. Belirtmemiştim ancak. Bütün fonksiyonları çalışıyor ThrottleStop'un.

Thermal throttling oluyor bariz. Prochot eşiğine geliyor. Hiç termal macun yenileyin falan demeyeceğim çünkü çözmez.

Eğer ThrottleStop yükleyip fıvr sekmesinde locked yazmıyorsa epey bu sorunu iyi bir şekilde halledebilirim. Ancak locked yazıyorsa geçmiş olsun.

ThrottleStop yükleyin. Fıvr sekmesinin görüntüsünü bana atın.

Hocam öncelikle özür dilerim laptopa erişimim yoktu fıvr e tıkladım bir sayfa açıldı şimdi ne yapmalıyım orta kısımda bir locked yazıyor ama bahsettiğiniz şey mi bilmiyorum ve bir de locked yazıyorsa ne olur?

Hocam öncelikle özür dilerim laptopa erişimim yoktu fıvr e tıkladım bir sayfa açıldı şimdi ne yapmalıyım orta kısımda bir locked yazıyor ama bahsettiğiniz şey mi bilmiyorum ve bir de locked yazıyorsa ne olur?
Undervolt edemeyiz ama @KRALCAN nın attığı konu içine attığı video ve geçen gün hazırladığı rehber ile yapılabilir belki.

@erengore Hocam UV varken güç tasarrufu modunda doğal olarak sorun çıkıyor. Ancak ThrottleStop'u kapatsam dahi güç tasarrufunda sorun çıkıyor. Bu konuda ne yapabilirim ? Farklı voltaj ayarları olan bir profil ile çözmek aklımda.

@erengore Hocam UV varken güç tasarrufu modunda doğal olarak sorun çıkıyor. Ancak ThrottleStop'u kapatsam dahi güç tasarrufunda sorun çıkıyor. Bu konuda ne yapabilirim ? Farklı voltaj ayarları olan bir profil ile çözmek aklımda.
Yani oyun bilgisayarında güç tasarrufunu kullanmam ben genelde. Hatta pilini dahi hiç kullanmamışımdır. Pilde zaten sistem aslında düşük voltajda kalır. Daha da düşük seviyelere düşünce sıkıntı çıkabilir. Undervolt'u biraz azaltmak gerekir ama aslında sizin Şarjda oyun oynadığınızı düşününce tavsiyem aldanmamanız olur.

ThrottleStop'u kapatınca değil. Sistemi kapatınca Undervolt sıfırlanır. ThrottleStop başlangıçta çalıştırmayı sizde ayarlamış mıydık?

Yani oyun bilgisayarında güç tasarrufunu kullanmam ben genelde. Hatta pilini dahi hiç kullanmamışımdır. Pilde zaten sistem aslında düşük voltajda kalır. Daha da düşük seviyelere düşünce sıkıntı çıkabilir. Undervolt'u biraz azaltmak gerekir ama aslında sizin Şarjda oyun oynadığınızı düşününce tavsiyem aldanmamanız olur.

ThrottleStop'u kapatınca değil. Sistemi kapatınca Undervolt sıfırlanır. ThrottleStop başlangıçta çalıştırmayı sizde ayarlamış mıydık?
Başlangıçta açılıyor, kendim yapmıştım. Zaten oyunda vs. güç tasarrufunda kullanmıyorum, kullanmam da. Ancak fan sesi rahatsız ettiği için günlük kullanımda UV'yi iptal edip oyunda devreye sokmak istiyorum ThrottleStop ile. Bu dediğim mümkün değil sanırım yeniden başlatma dışında.

Başlangıçta açılıyor, kendim yapmıştım. Zaten oyunda vs. güç tasarrufunda kullanmıyorum, kullanmam da. Ancak fan sesi rahatsız ettiği için günlük kullanımda UV'yi iptal edip oyunda devreye sokmak istiyorum ThrottleStop ile. Bu dediğim mümkün değil sanırım yeniden başlatma dışında.
Otomatik açılmayı devre dışı bırakın. Görev Zamanlayıcısından görevi silin. Oyun oynayacağınız zaman kendiniz açarsınız programı. Nasıl fikir?

Otomatik açılmayı devre dışı bırakın. Görev Zamanlayıcısından görevi silin. Oyun oynayacağınız zaman kendiniz açarsınız programı. Nasıl fikir?
Olur ancak bir kere aktif olduktan sonra kapatmak için yine yeniden başlatacağım değil mi ? Aktif etme Windows üstünden oluyor ancak devre dışı olması için yeniden başlatma gerekiyor, doğru anladım mı ?

Olur ancak bir kere aktif olduktan sonra kapatmak için yine yeniden başlatacağım değil mi ? Aktif etme Windows üstünden oluyor ancak devre dışı olması için yeniden başlatma gerekiyor, doğru anladım mı ?
Ayarların tamamen sıfırlanması için sistemi tümden kapatmanız gerekiyor. (ayarlar varsayılana döner.)

Ayarları uygulamak için ise Windows'u başlatıp ThrottleStop'u açmanız gerekecek.

Sanırım doğru anladınız. Ancak Yeniden başlatma değil. Sistemi tümden kapatıp tümden açarak.

Ayarların tamamen sıfırlanması için sistemi tümden kapatmanız gerekiyor. (ayarlar varsayılana döner.)

Ayarları uygulamak için ise Windows'u başlatıp ThrottleStop'u açmanız gerekecek.

Sanırım doğru anladınız. Ancak Yeniden başlatma değil. Sistemi tümden kapatıp tümden açarak.
Teşekkürler. Son olarak bu şekilde sürekli voltaj değişikliğinin bir zararı olur mu ? Sistem açılışındakinden bir farkı yok mantık olarak bir kez her açılışta veya açtığımda değişmiş oluyor/olacak zaten.

Geri
Yukarı