i7-10750H yük altında 97 derece oluyor

Termal macun + fan bakımı
Undervolt (Rehberime bakabilirsiniz.)
Laptopu hava alabilecek bir yere koymak
Laptopun altına soğutucu koymak. Vakumlu soğutuculardan kullanmak.
GHZ düşürmek (0.1 0.2 oyunlarda pek fark yaratmaz. Ama sıcaklıkta yaratır.)

Laptop sıfır termal bakım dışında başka bir ihtimal olabilir mi?

MSI GF65 GTX1660 Ti i710750H.

MSI GL75 Leopard kullanıyorum. Aynı işlemcili ve ekran kartlı bir cihaz. Yapacağın adımlar şunlar; Windows'un güç seçeneklerinden dengeliye al, Dragon Center üzerinden de senaryoyu Dengeli seç, Dragon Center üzerinden Gaming Modu kapat. Bu sayede işlemci ağır oyunlarda 96 derecenin üzerinde çıktığında frekansı 3.6 GHz'ye sabitleyecek ve sıcaklıklar 82 derecelere kadar gerileyecek. Herhangi bir performans düşüşü yaşamazsın. Bu işlemci yaz aylarında cayır cayır çalışıyor. Uç performans modunu yaz aylarında kullanma çünkü bu modda işlemci hız aşırtma yapıp maksimum 45 TDP olan güç değerinden fazla güç çekiyor ve 4.0 GHz ve üzeri frekanslarda çalışmaya zorluyor. Ayrıca cihazın daha rahat hava almasını sağlayabilir, laptop standı veya laptop soğutucusu alabilirsin.

Termal macun + fan bakımı.
Undervolt (rehberime bakabilirsiniz.)
Laptopu hava alabilecek bir yere koymak.
Laptopun altına soğutucu koymak. Vakumlu soğutuculardan kullanmak.
GHz düşürmek (0.1 0.2 oyunlarda pek fark yaratmaz. Ama sıcaklıkta yaratır.)

Soğutucu olarak ucuz ve kaliteli olarak ne önerirsiniz, bir de GHz düşürme işlemini nasıl yapabilirim?
MSI GL75 Leopard kullanıyorum. Aynı işlemcili ve ekran kartlı bir cihaz. Yapacağın adımlar şunlar; Windows'un güç seçeneklerinden dengeliye al, Dragon Center üzerinden de senaryoyu dengeli seç, Dragon Center üzerinden Gaming modu kapat. Bu sayede işlemci ağır oyunlarda 96 derecenin üzerinde çıktığında frekansı 3.6 GHz'ye sabitleyecek ve sıcalıklar 82 derecelere kadar gerileyecek. Herhangi bir performans düşüşü yaşamazsın. Bu işlemci yaz aylarında cayır cayır çalışıyor. Uç performans modunu yaz aylarında kullanma çünkü bu modda işlemci hız aşırtma yapıp maksimum 45 TDP olan güç değerinden fazla güç çekiyor ve 4.0 GHz ve üzeri frekanslarda çalışmaya zorluyor. Ayrıca cihazın daha rahat hava almasını sağlayabilir, laptop standı veya laptop soğutucusu alabilirsin.

Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim kesinlikle işime yarayacak bir de laptop soğutucu olarak ucuz bir şey önerebilir misiniz?

Benim 1.5 sene önce 150 TL'ye aldığım ZM-NS2000 450 küsur lira olmuş. Ucuz ve daha iyi olan modelleri kullanan arkadaşlar varsa önerebilir. Ama bu soğutucular pek bir fark yaratmaz. Benim kullandığım alet boşta işlemcinin 30 derecelere kadar düşmesini sağlayabiliyor fakat yükte 1-2 derecelik bir düşüş sağlıyor yani pek bir etkisi yok. Kulaklık kullanıyorsanız Cooler Boost'u açabilirsiniz.

Benim 1.5 sene önce 150 TL'ye aldığım ZM-NS2000 450 küsur lira olmuş. Ucuz ve daha iyi olan modelleri kullanan arkadaşlar varsa önerebilir. Ama bu soğutucular pek bir fark yaratmaz. Benim kullandığım alet boşta işlemcinin 30 derecelere kadar düşmesini sağlayabiliyor fakat yükte 1-2 derecelik bir düşüş sağlıyor yani pek bir etkisi yok. Kulaklık kullanıyorsanız cooler Boost'u açabilirsiniz.

Peki cooler Boost'u uzun süreler kullanmak zararlı mı en fazla kaç saat kullanmalıyız. Çünkü uzun süre kullanınca işlemciyi yakarsın demişlerdi bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı