i7 10750H yükte 95 derece

Arslan Nadir

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Oyun laptop bilgisayarım var. RTX 2060, i7 10750H, 16 GB RAM, 512SSD. Şimdi benim bilgisayarda seçenekler var. Oyun modu, yazı modu, yüksek performans modu, Power saving modu var. Normal kullanımda Power'da kullanıyorum. Hiçbir fan sesi ve ısınma olmuyor. Neyse konumuz bu değil. Asıl konu oyunlarda. Şimdi adamlar yüksek performansa veya oyun moduna geçirdiğinde işlemci 4GHz üstünde çalışıyor sürekli öyle ayarlanmış. Fanlar maksimum 7200RPM de dönüyor otomatik fanlarla oyun modunda girdiğimde fanlar belli hıza kadar dönüyor, oyunda fazla ses yapmasın diye.

Sonuçlar ise şöyle. Ekran kartı maks 75-80 (oyuna göre) işlemcim ise 85-95 arası bu otomatik fanlarda sonuçlar maks fanları çalıştırdığımda ise ekran kartım maks 73-75 derece işlemcim ise maks 82. Evet değerler bunlar, kasa da soğuk kalıyor Turbo fanları açınca ama asıl merak ettiğim şu, bilgisayar aslında işlemcinin turbosunu açıyor. Ben de şöyle bir şey yaptım oyun modunun güç yönetiminden işlemci performans arttırma modunu kapattım ve cihazın 2.60GHz yani temel hıza sabitlediğini gördüm ve sıcaklıklar ciddi anlamda otomatik fanlarda örneğin GTA 5'te maks 76-78 derece işlemcim ise 80 dereceyi geçmiyor. İşlemcim 2.60GHz sabit iken Turbo fanlarla ekran kartım maks 68 derece işlemcim maks 73 derece oluyor ama 2.60GHz ile 4GHz üstünde çalışan işlemcinin oyuna verdiği performans değişir mi çünkü adamlar yüksek performans ve oyun modunun işlemcisini 4GHz üstünde çalışması için yapmışlar. Ben de oyun modunun Turbo işlemcisini kapattım. Sizce performans anlamında değişiklik olur mu? Sıcaklık bayağı iniyor çünkü ama performansta işlemcinin payı ne kadar?
Ve ısınmayı sorduğumda maks 97 derece olması gerekiyormuş aldığım değerlerin normal olduğunu söylüyor oyun bilgisayar yapımcısı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabiki de değişir.O ekstra hız sana fps olarak dönücektir.
Konu hortlamış 😁 Bir çok oyunda turbo boost kapatınca FPS değişmiyor. Kendim denedim. Elbet istisnalar da var.

Hocam oyun oynarken turbo fanda kullanın. Bir zararı olmaz. Zaten eğer işlemciniz kasanıza göre fazla ısınsaydı, bu GPU'ya da yansırdı. Genelde CPU olması gerektiğinden fazla ısınınca ortak heat pipeları olduğu için bu GPU'yu da etkiliyor fakat sizde öyle bir durum yok.

Yani ya turbo fanda kullanın ya da turbo boostu kapatın. İkisini de denemişsiniz zaten. Hangisi sizin kafanıza daha çok yatıyorsa onu yapabilirsiniz fakat render/edit gibi işlemciyi dibine kadar kullanan şeylerde turbo boostu aktif edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı