Çözüldü i7 11700K işlemci boşta iken çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

reelyizi

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston fury 4x8 GB 3600 MHz CL17
Anakart
Asus TUF GAMING B560-PLUS WIFI
Yaklaşık 1 yıldır Intel i7 11700K işlemciyi Corsair'in H100 sıvı soğutma ile kullanıyorum. Daha önce ısı değişimlerinde anormal bir durum ile karşılaşmamıştım ama son birkaç haftadır bilgisayar da sadece tarayıcı da gezinsem bile sıcaklık değerleri 70-80 derece arasında sürekli oynuyor, görev yöneticisinde CPU kullanımına baktığımda %10 değerini görüyorum. Bir oyuna girdiğim zaman ise sıcaklık 100 derecelere ulaşıyor.

Soğutucunun RPM değerleri: Fanların hızı 1300 RPM pompanın hızı ise 3000 RPM civarında.
Sorunu düzeltmek için denediğim yöntemler:
Termal macunu değiştirdim.
Kasanın içindeki tozu temizledim.
Kasanın konumunu değiştirdim.
Kasanın fanlarını son hızda çalıştırıyorum.
Arka planda çalışan uygulamaları kapadım.
Gözden kaçırdığım bir nokta mı var? Yoksa işlemci soğutucusunu değiştirmem mi gerekiyor?

Çözüm
BIOS ayarlarını sıfırlayınca ısınma durumu çözüldü. Sıfırlanan ayarlar hep bellek ile ilgiliydi. BIOS ayarlarını sıfırlamadan öncede zaten anakart da DRAM ledi turuncu ışık yanmaya başlayıp bilgisayar hiç açılmamaya başlamıştı. Sıfırlama yapınca ısıda normal haline geldi. Anlık olarak bilgisayar boştayken 30-40 derece arası ve oyundayken ise 60 derece civarında.
Emin olmayınca yeni bir tane alasım da gelmiyor. Corsair'in desteğine de yazdım, oradanda bir geri dönüş bekliyorum.

Nasıl kontrol edilir bilmiyorum ama pompanın içerisinde sıvı akışını duymak ve boruya dokunduğumda sıvının titreşimini hissediyorum. BIOS'tan şimdi baktığımda Vcore voltajın 1.10v değerinde.

Windows yazılımı yüzündense şaşırırım ama boş bir diske Windows'u kurup denemeye çalışırım.

O voltaj aralığında o sıcaklık anormal hocam. Arkadaşların dediği gibi soğutucuda bir problem var gibi duruyor.

BIOS ayarlarını sıfırlayınca ısınma durumu çözüldü. Sıfırlanan ayarlar hep bellek ile ilgiliydi. BIOS ayarlarını sıfırlamadan öncede zaten anakart da DRAM ledi turuncu ışık yanmaya başlayıp bilgisayar hiç açılmamaya başlamıştı. Sıfırlama yapınca ısıda normal haline geldi. Anlık olarak bilgisayar boştayken 30-40 derece arası ve oyundayken ise 60 derece civarında.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı