Çözüldü i7 11800H ile RTX3070M darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
M2 SSD 1TB Samsung
Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşlemci: i7-11800H

Selamlar dostlar. Görseldeki değerlere göre sizce bir darboğaz sorunu söz konusu mu? Oyunda ekranı hızlıca hareket ettirdiğimde de yırtılmalar söz konusu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    99,4 KB · Görüntüleme: 214
Çözüm
@NecroBit sorunu çözebildinmi hocam son durum nedir?
Çözüldü hocam düzeltmem gerekiyordu benim hatam. Garanti kapsamında anakart değişimi yapıldı. Şimdi hem eskisinden çok daha iyi sıcaklık değerleri alıyorum, hem sorun ortadan kalktı. Tek sorun fan sesi, o da sinek problem fazla rahatsız etmiyor. İlgine sağlık :)
Darboğaz yok ki eğer ekran kartı kullanımı düşerse darboğaz olur
İlginize sağlık fakat konu zaten çözüme kavuştu. Teşekkürler bilgilendirme için :9

Teşekkür ederim hocam. 2-3 saat sonra bende aynı ayarlarda 115 watt GPU 45 watt CPU ile test atacağım karşılaştırırız açıkçası merak ediyorum bayağı. 3070 ile aldığımız performans iyi değil bence. Bu sistemden nefret ediyorum hemen eskittiler kartları.

Ekleme yapayım bu arada 100 watt ile de deneyebilirim. 115watt iken malum çok drop yiyordum BIOS'tan dolayı.
Cyberpunk yine bile iyi bir performans veriyor sayılabilir fakat basit guraba oyunlarda garip takılmalar yaşayacaksam ne anlamı kaldı sistem toplamak için emek vermenin? Piyasada bu tarz takıntıları olan çok az insan var ve bu sayının azlığı beni rahatsız ediyor.

Drop olayını da merak ettim açıkçası. 10'ar sn'lik te olsa görmek isterim.

Sistemde olmayabilir fakat uygulamda var. Grafikleri yükseltmeyi deneyim darboğazı azaltmak için.
Oyun Dying Light 2. En yüksek grafikte de, en düşük grafik ayarında da aynı durumu yaşıyorum.

Yakın zamanda servise verdim, servisten önce gayet yağ gibi akıyordu. Önceden aynı oyunda CPU kullanımı min. %80'lerde idi. Şimdi max. %45'leri görüyor.

Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşlemci: i7-11800H

Selamlar dostlar. Görseldeki değerlere göre sizce bir darboğaz sorunu söz konusu mu? Oyunda ekranı hızlıca hareket ettirdiğimde de yırtılmalar söz konusu.
Hayır hiç darboğaz yok. hangi oyun yardımcı olayım.

Ekranı tam ekranda oynuyorsanız çerçevesiz pencereye alıp deneyin.

Oyun Dying Light 2. En yüksek grafikte de, en düşük grafik ayarında da aynı durumu yaşıyorum.

Yakın zamanda servise verdim, servisten önce gayet yağ gibi akıyordu. Önceden aynı oyunda CPU kullanımı min. %80'lerde idi. Şimdi max. %45'leri görüyor.
Ekranı çerçevesiz pencere yapıp deneyin dediğim gibi.

Hayır hiç darboğaz yok. hangi oyun yardımcı olayım.

Ekranı tam ekranda oynuyorsanız çerçevesiz pencereye alıp deneyin.

Ekranı çerçevesiz pencere yapıp deneyin dediğim gibi.
Demedim. Fakat sonuç yine aynı. Sorun çok basit ama çok saçma. Hiçbir adımı atlamadığıma eminim.

Yüksek sıcaklık değeri sorunu için verdiğimden dolayı acaba CPU verimliliğini düşürebilecekleri fiziksel bir müdahalede bulunma şansları var mı sizce? Konulardan çok uzakta değilim biliyorum kulağa çok saçma geliyor fakat belki bir ihtimal?

Çünkü daha önce de teknik servise vermiştim. Tüm güncellemeleri win 11'e ve HP support'a bırakmıştım ve her şey yolundaydı.

Demedim. Fakat sonuç yine aynı. Sorun çok basit ama çok saçma. Hiçbir adımı atlamadığıma eminim.

Yüksek sıcaklık değeri sorunu için verdiğimden dolayı acaba CPU verimliliğini düşürebilecekleri fiziksel bir müdahalede bulunma şansları var mı sizce? Konulardan çok uzakta değilim biliyorum kulağa çok saçma geliyor fakat belki bir ihtimal?

Çünkü daha önce de teknik servise vermiştim. Tüm güncellemeleri Windows 11'e ve HP Support'a bırakmıştım ve her şey yolundaydı.

Ekran kartı sürücüsü güncel mi? Sürücüleri yanlış veya eski yükeleme ihtimalleri de var.

Sanmam. Denetim masası>donanım ve ses>güç seçenekleri>mevcut planın sağında plan ayarlarını değiştir>gelişmiş güç ayarlarını değiştir> işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumu %100 değilse %100 yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı