Çözüldü i7 11800H ile RTX3070M darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
M2 SSD 1TB Samsung
Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşlemci: i7-11800H

Selamlar dostlar. Görseldeki değerlere göre sizce bir darboğaz sorunu söz konusu mu? Oyunda ekranı hızlıca hareket ettirdiğimde de yırtılmalar söz konusu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    99,4 KB · Görüntüleme: 213
Çözüm
@NecroBit sorunu çözebildinmi hocam son durum nedir?
Çözüldü hocam düzeltmem gerekiyordu benim hatam. Garanti kapsamında anakart değişimi yapıldı. Şimdi hem eskisinden çok daha iyi sıcaklık değerleri alıyorum, hem sorun ortadan kalktı. Tek sorun fan sesi, o da sinek problem fazla rahatsız etmiyor. İlgine sağlık :)
@NecroBit hocam şimdi videoyu kaydettim YouTube'a yüklüyorum. Sizde belli olur mu bilmiyorum fakat kalabalık alana baktığım gibi 70-80 FPS'den 60 civarına düşüyor.

Linkleri bırakayım şimdiden
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
10-15 dakikaya yüklenir sanırım hocam.

Yüklenmiş videolar.
Değerler gayet iyi. O FPS düşüşü de tahmin ettiğim durum. Aynı durumu ben de yaşıyorum 3 aşamalı olarak. ort. 90 FPS arası çöl kısımlarında (yerleşimin az olduğu mekanlarda), 70-85 FPS arası daha az yoğun bölgelerde ve 60-70 FPS arası tam sizin çektiğiniz bölgede alıyordum.

Bunun sebebi aslında NPC yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Birkaç FPS daha arttırabilmek için yapmanız gereken işlem:

Ayarlar > Oynanış > Kalabalık Yoğunluğu = Düşük, HDD Modu=Kapalı

Bu ayarı kendim yaptım ve şuan aynı meydanda 75-90 FPS arası değerler alıyorum. Şehir canlılığı açısından dezantaj oluyor biraz ama daha iyi bir çözüm önerisi aklıma gelmiyor maalesef.

Bu değişikliği kaydedip, tekrar aynı bölgede çatışarak kaç FPS aldığınızı söyler misiniz?

Bunun dışında özellikle o ana meydan ve yaşadığımız apartman içerisinde ciddi FPS düşüşü yaşanıyor. Yani mesele 60-50 FPS sorunundan ziyade gereksiz bir FPS düşüşü. Bunun da tamamen mekanla alakalı bir durum olduğu kanısındayım.

Değerler gayet iyi. O FPS düşüşü de tahmin ettiğim durum. Aynı durumu ben de yaşıyorum 3 aşamalı olarak. Ort. 90 FPS arası çöl kısımlarında (yerleşimin az olduğu mekanlarda), 70-85 FPS arası daha az yoğun bölgelerde ve 60-70 FPS arası tam sizin çektiğiniz bölgede alıyordum.

Bunun sebebi aslında NPC yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Birkaç FPS daha arttırabilmek için yapmanız gereken işlem:

Ayarlar > oynanış > kalabalık yoğunluğu = düşük, HDD modu = kapalı.

Bu ayarı kendim yaptım ve şu an aynı meydanda 75-90 FPS arası değerler alıyorum.

Bu değişikliği kaydedip, tekrar aynı bölgede çatışarak kaç FPS aldığınızı söyler misiniz?

Bunun dışında özellikle o ana meydan ve yaşadığımız apartman içerisinde ciddi FPS düşüşü yaşanıyor. Yani mesele 60-50 FPS sorunundan ziyade gereksiz bir FPS düşüşü. Bunun da tamamen mekanla alakalı bir durum olduğu kanısındayım.

Deniyorum o ayarları şimdi. Dediğiniz gibi yaşadığımız yerde bende de FPS o civarlarda geziyor. Dediğiniz ayarları yapıp geri dönüyorum size şimdi.

Hocam genel olarak 90 FPS diyebilirim düşmedi hiç. Evin orayı bulamadım daha ilk görevi yapmadığımdan haritada gözükmüyor fakat 2. videoda çatıştığımız yerde 80 FPS'in altını görmedi.

Sizin ekran kartınız kaç watt çekiyor? Kontrol ettinizmi 140watt ile benden en az 15 FPS fazla almanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Deniyorum o ayarları şimdi. Dediğiniz gibi yaşadığımız yerde bende de FPS o civarlarda geziyor. Dediğiniz ayarları yapıp geri dönüyorum size şimdi.

Hocam genel olarak 90 FPS diyebilirim düşmedi hiç. Evin orayı bulamadım daha ilk görevi yapmadığımdan haritada gözükmüyor fakat 2. videoda çatıştığımız yerde 80 FPS'in altını görmedi.
Sizi 70 FPS'ler rahatsız etmeyecekse orta derece nüfus gayet kafi gelecektir. HDD gereksiz bir detay gibi geldi bana

Sizin ekran kartınız kaç watt çekiyor? Kontrol ettinizmi 140watt ile benden en az 15 FPS fazla almanız gerekiyor.
Afterburner'da Watt göstergesi için hangi ayar açılmalı? CPU ve GPU için?

Sizi 70 FPS'ler rahatsız etmeyecekse orta derece nüfus gayet kafi gelecektir. HDD gereksiz bir detay gibi geldi bana.

Afterburner'da watt göstergesi için hangi ayar açılmalı? CPU ve GPU için?

Evet bende orta derece yapsam diyecektim çünkü adam yok neredeyse haritada. HDD kapadığımda fark görmedim pek.

Sizi 70 FPS'ler rahatsız etmeyecekse orta derece nüfus gayet kafi gelecektir. HDD gereksiz bir detay gibi geldi bana

Afterburner'da Watt göstergesi için hangi ayar açılmalı? CPU ve GPU için?
Bakayım hocam aklımda yok şuan.

GPU İçin GPU1 Güç CPU İçin CPU power.

Son düzenleme:
Evet bende orta derece yapsam diyecektim çünkü adam yok neredeyse haritada. HDD kapadığımda fark görmedim pek.

GPU İçin GPU1 Güç CPU İçin CPU Usage.

GPU İçin GPU1 Güç CPU İçin CPU power.
Şöyle oldu. Apartman içinde 100 FPS'lerde iken (Nüfus orta, HDD Modu Kapalı) alana çıktığımda min. 70'leri gördü. GPU maks. kullanımı 128W oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı