i7-11800H maksimum frekansını düşürmek zarar verir mi?

• Konuyu başlatan Srdr23
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 710

Srdr23

Decapat
Daha fazla  
İşlemci ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %99 çekince Turbo Boost kapanıp maksimum 2.30 GHz sınırlanıyor ama ben yaptığım birkaç araştırmadan sonra en yüsek işlemci frekansı ayarıyla Turbo Boost'u kapatmadan undervolt misali MHz'i maksimum 4600 yerine 3500 gibi değerlere sınırlamayı gördüm. Undervolt yapmadığımdan direkt olarak frekans düşürmek işlemciye zarar verir mi yoksa o ayarı ellemeden undervolt mu yapmalıyım?
Not: FH5 gibi oyunlarda işlemci 90 derecelerde geziniyor Turbo fan açık olsa bile. En azından maksimum 80 derece olmasını istiyorum laptopu uzun ömürlü kullanabilmek için.
  • Monster Abra A5 v18.1
  • i7 11800h.
  • RTX3050 laptop.
  • 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
90 derece olması sorun değil. Turbo Boost açık kullanabilirsiniz.
Merhaba hocam cevap için teşekkür ederim ancak 98 dereceye kadar çıktığı oluyor anlık ki ben zaten 80 derece maksimum kullanmak istiyorum 90 derece uzun vadede bana göre sorun teşkil edecek gibi duruyor. Sorduğum sorunun cevabını arıyorum frekansı düşürsem zarar verir mi undervolt yapmadan ?
Teşekkür ederim şimdiden.

Hayır zarar vermez, fakat yeterince sıcaklığı düşürmez işlemci turbo kadar performans sergiler, tükettiği güç kadar ısınır. Bu ikisi mantıkta doğru orantılıdır fakat zaten işlemci 90 derecelerde turbo frekansında çalışmaz kendisini otomatik olarak kısar işlemcinin serin çalışmasını istiyorsanız undervolt yapmak zorundasınız, kalıcı bir zararı yoktur. Bazı işlemcilerde kararsızlık yapabilir sorun çıkarırsa geri dönersiniz overclock tarzında işlemciye kalıcı bir zarar riski yoktur işlemin.
Mobil işlemciler 80-95 derecelerde çalışmaya her ne kadar uygun yapılsa da 85 derece üstünde clock hızı fazlasıyla düştüğü için zaten yeterince performans alamazsınız. Undervoltage ve kaliteli bir termal macun değişimi önemli faktördür.

Hayır zarar vermez, fakat yeterince sıcaklığı düşürmez işlemci turbo kadar performans sergiler, tükettiği güç kadar ısınır. Bu ikisi mantıkta doğru orantılıdır fakat zaten işlemci 90 derecelerde turbo frekansında çalışmaz kendisini otomatik olarak kısar işlemcinin serin çalışmasını istiyorsanız undervolt yapmak zorundasınız, kalıcı bir zararı yoktur. Bazı işlemcilerde kararsızlık yapabilir sorun çıkarırsa geri dönersiniz overclock tarzında işlemciye kalıcı bir zarar riski yoktur işlemin.
Mobil işlemciler 80-95 derecelerde çalışmaya her ne kadar uygun yapılsa da 85 derece üstünde clock hızı fazlasıyla düştüğü için zaten yeterince performans alamazsınız. Undervoltage ve kaliteli bir termal macun değişimi önemli faktördür.
Anladım, evet dediğiniz performans düşüşünü yaşıyorum, oyunlarda fps dropları oluyor işlemci kendini anlık olarak kısıp tekrar hızlanınca. Bu yüzden maksimum 2.9, 3 GHz civarına sabitlemek istiyordum ama bi etki etmez dediniz, işlemci 3 GHz maksimum hızdayken en fazla 80 derece civarı görmez mi yanlış mı biliyorum? Undervolt yapmayı düşünüyordum ama garanti dışı bırakır mı bilmiyorum ondan çekindim biraz. Teşekkür ederim cevap için.

Şimdi ghz söylemek için işlemcini, soğutmanı, bilgisayarın sürekli var olacağı temizliği bilmek gerek bilgisayar ilk alındığında 3.7 GHz'de çalışırken kendini 80 derecelere kadar düşürebilirken şu anda 90 derecelere kadar çıkarabilir bu soğutmadan ve termal performansın sonucudur,
Eğer işlemcini 3.7 GHz'ye alıp undervoltage yaparsan 3.7 GHz hızında işlemciden geçecek güç azalacağı için termal iyileşme olacaktır, ancak işlemciyi hangi GHz'de çekirdek başına kaç V kararlı ve serin tutmaya yetecek bunu deneyerek öğreneceksin.
Sana şöyle özet geçeyim düşük enerji düşük sıcaklık.
Düşük voltaj kararsızlık takılmalar ve mavi ekranlar.
Gereksiz yüksek voltaj gereksiz fazla ısınma.

Şimdi ghz söylemek için işlemcini, soğutmanı, bilgisayarın sürekli var olacağı temizliği bilmek gerek bilgisayar ilk alındığında 3.7 GHz'de çalışırken kendini 80 derecelere kadar düşürebilirken şu anda 90 derecelere kadar çıkarabilir bu soğutmadan ve termal performansın sonucudur,
Eğer işlemcini 3.7 GHz'ye alıp undervoltage yaparsan 3.7 GHz hızında işlemciden geçecek güç azalacağı için termal iyileşme olacaktır, ancak işlemciyi hangi GHz'de çekirdek başına kaç V kararlı ve serin tutmaya yetecek bunu deneyerek öğreneceksin.
Sana şöyle özet geçeyim düşük enerji düşük sıcaklık.
Düşük voltaj kararsızlık takılmalar ve mavi ekranlar.
Gereksiz yüksek voltaj gereksiz fazla ısınma.
Yani kısacası frekans ayarı yerıne direkt uygun değere kadar deneyerek undervolt yapın, macun yenileyip fan temizleyin daha iyi diyorsunuz. Teşekkür ederim ilginiz için.

Yani kısacası frekans ayarı yerıne direkt uygun değere kadar deneyerek undervolt yapın, macun yenileyip fan temizleyin daha iyi diyorsunuz. Teşekkür ederim ilginiz için.
Hem frekans ayarı, hem undervolt. Aksi halde esnek voltaj ayarı yapmanız gerekir çok daha derin bilgi izlenimi gerekir. Tek GHz tek voltaj ayarı yapılması daha mümkün olanı. Rica ederim.

Hayır zarar vermez, fakat yeterince sıcaklığı düşürmez işlemci Turbo kadar performans sergiler, tükettiği güç kadar ısınır. Bu ikisi mantıkta doğru orantılıdır fakat zaten işlemci 90 derecelerde Turbo frekansında çalışmaz kendisini otomatik olarak kısar işlemcinin serin çalışmasını istiyorsanız undervolt yapmak zorundasınız, kalıcı bir zararı yoktur. Bazı işlemcilerde kararsızlık yapabilir sorun çıkarırsa geri dönersiniz overclock tarzında işlemciye kalıcı bir zarar riski yoktur işlemin.

85 derecelerde clock hızı düşmüyor. Örneğin Ryzen ancak 95 derecelerde başlıyor.

Merhaba hocam cevap için teşekkür ederim ancak 98 dereceye kadar çıktığı oluyor anlık ki ben zaten 80 derece maksimum kullanmak istiyorum 90 derece uzun vadede bana göre sorun teşkil edecek gibi duruyor. Sorduğum sorunun cevabını arıyorum frekansı düşürsem zarar verir mi undervolt yapmadan?
Teşekkür ederim şimdiden.

90 derece olması uzun vadede sorun yaratmaz. Zaten bunun için tasarlanıyor. Ancak 95 derece ve üstünde sorun oluyor ama anlık çıkıyor demişsiniz.

85 derecelerde clock hızı düşmüyor. Örneğin Ryzen ancak 95 derecelerde başlıyor.
İşlemciden işlemciye hatta bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterecek bir konu, sıvı metal yeni Ryzen'lar belki 95 derecede düşüyor olabilir.
Gerçekte bu durum çoğunlukta değil olması gereken bu da değil. Termal macun, işlemci soketi, anakart akım yollarına kadar yüksek sürelerde 90 derece üstüne maruz kalmak henüz iyi değil. Sorunlarla birlikte gelebiliyor ne kadar yeni işlemci çekirdekleri buna uygun olsa da altını açalım yansın bakalım nasıl olsa her oyun girişinde 90 derece yeni normal demek iyi bir çözüm değil.

Geri
Yukarı