i7-11800h vs i7-12700h performansı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Size daha önce anlatmaya çalıştığım şeyi sonunda başka bir kaynak videoya dökmüş.

12. nesil çok fazla ısındığı ve performans çekirdekleri yeterince işini yapamadığı için 11. nesil i7'nin gerçek dünya testlerinde gerisinde kalıyor.

İncelemeniz için videoyu bıraktım.

@453281 @Artoria Pendragon @msvgn @452252 @Görkem Say @revivality
İlginizi çeker diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Çok saçma masaüstünde tam tersi 12. nesil hem 11'e hem Ryzen 5'e yargı dağıtıyor :D Laptop dünyası çok garip ya 180 derece farklı.

11400F overheat yüzünden downclock yiyor ve soğutucu istiyor. 12100F ise gigachad, tek atıyor arkadaşa.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Size daha önce anlatmaya çalıştığım şeyi sonunda başka bir kaynak videoya dökmüş.

12. nesil çok fazla ısındığı ve performans çekirdekleri yeterince işini yapamadığı için 11. nesil i7'nin gerçek dünya testlerinde gerisinde kalıyor.

İncelemeniz için videoyu bıraktım.

@453281 @Artoria Pendragon @msvgn @452252 @Görkem Say @revivality
İlginizi çeker diye düşünüyorum.
Gönderdiğiniz video OMEN incelemesi olmuş. İşlemcilerle alakası yok. benzer çıkan sonuçlarda üst sıralara bakarsanız orada yine i7 12700H işlemci olduğunu göreceksiniz. Olay tamamen Omen in yetersiz soğutması. Sarı işaretledim i7 12700H işlemcileri...

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-14 014938.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-09-14 014938.jpg
    168 KB · Görüntüleme: 467
  • Ekran görüntüsü 2022-09-14 014903.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-09-14 014903.jpg
    157 KB · Görüntüleme: 394
Olay tamamen Omen'in yetersiz soğutması.

Bunu ilk diyen kişi siz olabilirsiniz. Omen serisi 10. Seri işlemcileri bile soğutan tek modeldi :D. Ayrıca gördüğünüz gibi fiyat farkına değecek sonuçları gerçek dünya testinde göremiyoruz. Yani anlatılmak istenen benchmarkdaki farkın gerçek uygulamalarda olmadığı.

Bunu ilk diyen kişi siz olabilirsiniz. Omen serisi 10. Seri işlemcileri bile soğutan tek modeldi :D. Ayrıca gördüğünüz gibi fiyat farkına değecek sonuçları gerçek dünya testinde göremiyoruz. Yani anlatılmak istenen benchmarkdaki farkın gerçek uygulamalarda olmadığı.

Sivi metal kullanmiyor eksigi o. ROG veya MSI'in ust seviye kasalari bu islemciyi daha iyi sogutuyor ki onlar 12800HX'de kullanabiliyor. Zaten su an orta - alt seviyede bir laptop alacaksan Ryzen 6000, ust seviye bir laptop alacaksan Intel 12. nesil'e yonelmek daha mantikli.

@453281 Omen'in soğutması nasıl yetersiz?

Yetersiz derken aynı konfigürasyonu kullanan laptoplardan daha az puan almasının sebebi başka ne olabilir bilemiyorum. Arkadaşın paylaştığı videoyu izleyin lütfen.

Kendisi GameGaraj kullanıyor da genelde onu övmeyi sever kendisi :D

Konu benim GameGaraj kullanıp kullanmamam değil. Konu sizin 11. nesil i7'nin neredeyse 12. nesil i7 kadar performansı var diyerek video paylaşmanız. Fakat videoda 2 tane Omen marka laptop performansı karşılaştırılmış. Sizin dediğiniz gibi işlemci performansı değil yani videonun içeriği. Çünkü videoda arasında fark yok gibi gösterirken üst sıralarda yine i7 12. nesil işlemci gözüküyor.

Peki size sorayım neden aynı ekran kartına sahip 12. nesil işlemcili Omen laptop diğer 12. nesil i7 kullanan laptoptan daha az puan alıyor performans testinde? Daha kalitesiz olduğu için mi?

Ben marka övmem sizin gibi. İşlemci karşılaştırmasına bile sattığınız laptopun modellerinin karşılaştırıldığı videoyu göndermişsiniz. Video açıklması şu:D
"The i7-11800h vs i7-12700h with the 2022 HP Omen vs 2021 HP Omen. I was surprised by the results!"
Basitçe 2022 Omen vs 2021 Omen karşılaştırması, sonuca çok şaşırdım...
Bir de dalga geçer gibi kullandığım laptopu yazarak hedef saptırıyorsunuz. Ben hiçbir yorumda-mesajda GameGaraj övmedim. Her zaman bütçenizin yettiği en kaliteli donanımı alın dedim. Ama siz sevdiğiniz markalar dışındakilere kalitesiz yakıştırması yaptınız. Ve şöyle videolarla insanları manipüle etmeye çalışıyorsunuz. Tamam kabul ediyorum Omen en iyi laptop. Garantisi bitmiş olanlar bile güncel daha güçlü laptoplardan daha pahalıdır. Bir sonraki laptopumu Omen alıyorum sayenizde çok teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Sivi metal kullanmiyor eksigi o. ROG veya MSI'in ust seviye kasalari bu islemciyi daha iyi sogutuyor ki onlar 12800HX'de kullanabiliyor. Zaten su an orta - alt seviyede bir laptop alacaksan Ryzen 6000, ust seviye bir laptop alacaksan Intel 12. Nesil'e yonelmek daha mantikli.

Bence Ryzen 6000 serisine yönelmek daha iyi bir seçenek, Intel teknolojilerinden vazgeçmiş oluyorsun ama daha düşük nm ile üretildiği için hem soğutması kolay oluyor hem TDP değerleri çok yüksek olmuyor.

12800HXli laptoplara baktığımda metal macuna rağmen 95-97 derece arası sıcaklıklar mevcut. 105W TDP veriyor işlemci, yani o tarafta zor bile soğuyor diyebilirim. 85 üstüne çıkmadığı zaman ancak bu işlemciler rahat rahat kullanılıyor.

daha az puan almasının sebebi başka ne olabilir
Çünkü diğer modeller dedikleriniz preundervolted olarak geliyor. Ki onları geçtim adamın göstermeye çalıştığı cinebenchte bu kadar fark varken gerçek dünya testinde neden bu kadar fark az, hatta 11.nesil geçiyor.
Sizin aksinize videoya at gözlüğü ile bakmıyorum. 12.nesil almayın diye de iddia etmiyorum, siz olayı çok farklı yorumlamışsınız kafanızda.

Garantisi bitmiş olanlar bile güncel daha güçlü laptoplardan daha pahalıdır.
1663141418978.png

Hp de 2 farklı koruma tipi var, Değişim dahil paketi(full) ve parça garantisi paketi. (full garantisinin 4 ayı var ben 3 yazdım) :) Dediğim gibi 3 hafta önce açılmış ürün, bence siz manipülasyonlarınıza son verin.

Son düzenleme:
Bence Ryzen 6000 serisine yönelmek daha iyi bir seçenek, Intel teknolojilerinden vazgeçmiş oluyorsun ama daha düşük nm ile üretildiği için hem soğutması kolay oluyor hem TDP değerleri çok yüksek olmuyor.

12800HXli laptoplara baktığımda metal macuna rağmen 95-97 derece arası sıcaklıklar mevcut. 105W TDP veriyor işlemci, yani o tarafta zor bile soğuyor diyebilirim. 85 üstüne çıkmadığı zaman ancak bu işlemciler rahat rahat kullanılıyor.

Çünkü diğer modeller dedikleriniz preundervolted olarak geliyor. Ki onları geçtim adamın göstermeye çalıştığı cinebenchte bu kadar fark varken gerçek dünya testinde neden bu kadar fark az, hatta 11.nesil geçiyor.
Sizin aksinize videoya at gözlüğü ile bakmıyorum. 12.nesil almayın diye de iddia etmiyorum, siz olayı çok farklı yorumlamışsınız kafanızda.

Eki Görüntüle 1517200

Hp de 2 farklı koruma tipi var, Değişim dahil paketi(full) ve parça garantisi paketi. (full garantisinin 4 ayı var ben 3 yazdım) :) Dediğim gibi 3 hafta önce açılmış ürün, bence siz manipülasyonlarınıza son verin.

12. nesil 7nm Intel teknolojisi, Ryzen 6000 serisi 6nm FinFet TSMC teknolojisi ile gelistirildi arada nm namina cok fark yok. Esas olay isinmasi degil, throttle olmamasi. 105W cekerken isinmasi elbette normal onemli olan orada performansi verebiliyor mu? Veriyorsa sorun yok ki genelde sivi metalli pek cok laptop fazla miktarda throttle yapmiyor. MSI mesela biraz daha performans vermesi icin cihazin isinmasina izin verir genelde ust seviye kasalarinda. Oyunlarda zaten ortalama 45W civarinda takiliyor islemci.

Geri
Yukarı