Çözüldü i7 12650h - RTX 3050 Ti laptopta sıcaklık 90 derecenin üstüne çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Köksoy

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, bilgisayarımı daha yeni aldım aktif olarak 2 haftadır kullanıyorum bilgisayarım Subnautica gibi oyunlarda ort 70-80 derece bantlarında geziyordu fakat bugün oyuna girdiğimde sıcaklık 90 dereceninin üstüne çıktı aynısı Valorant'ta da oldu sıcaklık 65-70 derece bandında seyrederken 88 derece bandına çıkmaya başladı ayarlarda bir değişim kesinlikle yapmadım her zamanki gibi oynadım sizce neden böyle oldu? Bir de bilgisayarın özellikleride şu şekilde i7 12650h RTX 3050 Ti bilgisayarın markası HP sizce bu da etkiler mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Bilgisayarın altında havalandırma delikleri var fakat açık bir şekilde hava almıyor laptop standı kullanmıyorum pump out derken macunun yenilenmesi mi gerekiyor yani? Cevaplarsan sevinirim.

İlk önce silgi gibi bir şeyle altını yükseltip dene, evet eğer pump out olduysa değiştirmen lazım.
Bilgisayar önceden altı açık bir şekilde hava aliyor muydu? Belki ondanda kaynaklanabilir. Eğer dış etmenlerden değilse macunun pump out olması geliyor aklıma o kadar kısa sürede değişim için.

Hocam HP yazmışsınız masaüstü mü dizüstü mü anlayamadım oyunda Görev Yöneticisi'nin değerlerini CPU GPU ve masaüstüyse anakart modeli dizüstü ise model vs detaylı bilgi verirseniz bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum dizüstü ise maalesef ısınması normal yine de tecrübeli bir bigisayarcıdan teknik servis alınız fanlarda sıkıntı olabilir.

HP'de bunlar neredeyse normal fakat bilgisayarın hava alabildiğinden emin olun yani yatak gibi yerlerde oynamayın oynuyorsanızda rahat hava alabilecek şekilde oynayın, laptop soğutucusu almanızı öneririm.

Hocam HP yazmışsınız masaüstü mü dizüstü mü anlayamadım oyunda Görev Yöneticisi'nin değerlerini CPU GPU ve masaüstüyse anakart modeli dizüstü ise model vs detaylı bilgi verirseniz bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum dizüstü ise maalesef ısınması normal yine de tecrübeli bir bigisayarcıdan teknik servis alınız fanlarda sıkıntı olabilir.
Başlıkta yazıyor hocam laptop.

Isınması donanımsal olur tecrübeniz varsa açıp termal macun değiştirip fanları temizlemenizi öneririm yoksada teknik destek almanızı öneririm bilgisayarcıya götürmenizi öneririm yapacağım derken bozmak istemiyorsanız deneyimli bir bilgisayarcıya görünün.

Bilgisayar önceden altı açık bir şekilde hava aliyor muydu? Belki ondanda kaynaklanabilir. Eğer dış etmenlerden değilse macunun pump out olması geliyor aklıma o kadar kısa sürede değişim için.

Bilgisayarın altında havalandırma delikleri var fakat açık bir şekilde hava almıyor laptop standı kullanmıyorum pump out derken macunun yenilenmesi mi gerekiyor yani? Cevaplarsan sevinirim.

İlk önce silgi gibi bir şeyle altını yükseltip dene, evet eğer pump out olduysa değiştirmen lazım.

Çözüm

Havalandırma delikeleri alttaysa ve masanın üzerinde kullanıyorsan ısınır hocam havalandırma olmadan ısınır laptop standı kullanmanızı öneririm yeni olduğunu söylemişsiniz o yüzden fazla kirlendiğini sanmıyorum 2-3 ayda 1 temizliğini yapmanızı öneririm.

Oyundan oyuna sıcaklık değişimi normal. Yani yeni olan birşey olmayabilir. İlk aldığında oynadığın oyun CPU'yu çok az kullanıyordur, sonradan CPU'yu daha fazla kullanan bir oyun oynadığında sıcaklık daha yüksek olur. Yinede aynı model ürünün inceleme videolarına bakıp sıcaklıkları karşılaştırıp o marka model için normal olup olmadığına bakabilirsin. Garantiye göndermeden, macun değiştirmeden vb. yapmadan yapabileceğin ise turbo boostu kapatmak. Minimum 10 derece farkedecektir. FPS ise oyuna göre değişir. Çok bir kayıp yoksa o şekilde oyna.

Ayrıca turbo boostu kapatmanın götürdüğü FPS'i bazen ekran kartının boostu kapatıyor. CPU boost kapalı olduğu için ekstra watt gücünü ekran kartına veriyor.

Geri
Yukarı