i7 12700H stres testinde yüksek sıcaklık

Kagan2

Hectopat
RAM
16GB DDR5 4800mhz
Ekran kartı
rtx3060
İşlemci
i7 12700h
Bilgisayarim ASUS ROG Zephyrus M16. i7 12700H ve RTX3060 ikilisini iceriyor. Son zamanlarda CPU fanimdan sesler geldigi icin yetkili servise basvurdum. Fanimin pervanesinin kirik oldugunu, kirik parcayi cikartip fani yorungesine oturttuktan sonra yeni fan gelene kadar yuzde 30 fan performansi kaybiyla kullanabilecegimi ve bilgisayara bakim yaptiklarini bana ilettiler. PC elime ulasinca Cinebench uzerinden stress testi yaptim. Normalde maksimum 91 derece goren bilgisayar 96 dereceye kadar cikti. GPU ise 60 derece civarlarinda stabildi. My ASUS uygulamasi uzerinden fan testi yapinca bir sıkıntı bulamadi. Bu durum sadece fan kaynakli midir yoksa bakim yaparken bir şey olmus olabilir mi?

Sicakliklar 15 dk stress testinden sonra bu civarlarda. (yeni fan siparisi verdim.)

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230203_044943.png
    Screenshot_20230203_044943.png
    322 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_20230203_044955.png
    Screenshot_20230203_044955.png
    273,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Hem yaprağı kırık hem de fan performansı düşürülen bilgisayarın ısınması sizce de doğal değil mi?

Durumdan yana bir sikintim yok. "bu sicakliklar bilgisayara zarar verebilir mi?" dusuncesi beni korkutuyor cunku sipariş ettigim fan 1 ay sonra gelecek ve bu sürede yazilim ogrencisi oldugum icin bilgisayari kullanmam gerekecek.

Durumdan yana bir sikintim yok. "bu sicakliklar bilgisayara zarar verebilir mi?" dusuncesi beni korkutuyor cunku sipariş ettigim fan 1 ay sonra gelecek ve bu sürede yazilim ogrencisi oldugum icin bilgisayari kullanmam gerekecek.

Cihaz frekans düşme eğilimi gösterir çok daha ısınırsa sistem kendini kapatır. Ancak siz yinede içinizi ferah tutmak isterseniz güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %90 ve altına alabilirsiniz ya da cihazınızda BIOS üzerinden varsa Turbo Boost özelliğini kapatabilirseniz (güncel bir Intel laptop hakkında fazla bilgim yok) işlemci aşırı yüksek frekanslara çıkmayacağı için ısı artışında düşüş sağlar. Öğrencilik seviyesinde yazılım işi ile uğraştığınız için bir miktar performans kaybının size bir zararı olacağını düşünmüyorum.

Cihaz frekans düşme eğilimi gösterir çok daha ısınırsa sistem kendini kapatır. Ancak siz yine de içinizi ferah tutmak isterseniz güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %90 ve altına alabilirsiniz ya da cihazınızda BIOS üzerinden varsa Turbo Boost özelliğini kapatabilirseniz (güncel bir Intel laptop hakkında fazla bilgim yok) işlemci aşırı yüksek frekanslara çıkmayacağı için ısı artışında düşüş sağlar. Öğrencilik seviyesinde yazılım işi ile uğraştığınız için bir miktar performans kaybının size bir zararı olacağını düşünmüyorum.

İşlemci güç seviyesini yüzde 65 olarak ayarladım. Artık fan gelene kadar zaten yeterli olur herhalde. Teşekkür ederim mesajlarınız için. İyi Sosyaller.

Geri
Yukarı