i7-12700K sisteme PSU soğtucu ve kasa önerisi

Bütçe
7000

Mushy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni bir sistem topluyorum, birçok bileşeni seçtim gibi ama PSU, fan ve kasa konusunda öneri berkliyorum. İşlemcim i7-12700K olacak, ekran kartı 3070 Ti (OC'siz). PSU 850W 80+ Gold diye düşündüm ama acaba 1000W daha mı sağlam olur diye ikileme düştüm. Gerek yoksa tabii ki almak istemem. Sğutucu olarak da 360mm sıvı soğutucu almayı düşndüm. Arctic Liquid Freezer olabilir. Ama bu noktada kasaların çoğu 240 Mm'e kadar destekliyor, 360 destekleyenler daha pahalı. i7 12700K için 240 yeterli olur mu bilemedim. Sıklıkla render, modelleme, video editing gibi işler yapacağım ama oyun da oynuyorum. Benim için uzun ömürlü olması en önemli kıstas.

Topladığım sistemi aşağıya bırakıyorum. Yukarıda belirttiğim bileşenler dışındakilerde de önerilere açığım. Mesela i9 12900 ve i7 12700 arasında kalmıştım. Ancak aralarındaki fiyat farkı çok olunca i7 tercih ettim. GPU için aynı şekilde OC versiyonu alıp almamakta kararsızdım.

Sistem için bütçem yaklaşık 50k.
PSU, işlemci soğutucu ve kasa için de yaklaşık 7k.

Önerilerinizi bekliyorum. Sadece ürün atmaktansa biraz da açıklayabilirseniz ben de öğrenmiş olurum iyice ve kendi kararımı daha rahat verebilirim.

Dosya Ekleri

• itopya-kendin_topla_11.08.2022.pdf
    3,8 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlara bakabilirsin.

Kasa olarak P500A al derim. Bu aralar sürekli 2300-2400'e düşüyor. Muazzam bir kasa.

Bunlara bakabilirsin.
Hocam öncelikle teşekkürler. 2 sorum olacak; PSU hesaplama sitelerine girdiğimde 850w psuların ucu ucuna yettiğini ama 1000w önerdiğini görüyorum sitenin. Bir diğer sorum kasanın teknik açıklamasında cpu fanı için 180mm alan olduğu yazıyor ama siz 280'lik bir soğutucu atmışsınız. Farklı bir metod mu var acaba?

Hocam öncelikle teşekkürler. 2 sorum olacak; PSU hesaplama sitelerine girdiğimde 850W PSU'ların ucu ucuna yettiğini ama 1000W önerdiğini görüyorum sitenin. Bir diğer sorum kasanın teknik açıklamasında CPU fanı için 180mm alan olduğu yazıyor ama siz 280'lik bir soğutucu atmışsınız. Farklı bir metot mu var acaba?

Hocam ben 3070 Ti'ı 600W PSU da kullanıyorum yetiyor sistem için ileride upgrade yapmayacaksınız 850W yeterli gelecektir.

Hocam öncelikle teşekkürler. 2 sorum olacak; PSU hesaplama sitelerine girdiğimde 850W PSU'ların ucu ucuna yettiğini ama 1000W önerdiğini görüyorum sitenin. Bir diğer sorum kasanın teknik açıklamasında CPU fanı için 180mm alan olduğu yazıyor ama siz 280'lik bir soğutucu atmışsınız. Farklı bir metot mu var acaba?

850W fazla bile 3070 Ti'a 700W bile besliyor 850W ile 3090 beslenebiliyor bir de radyatör uzunluğu ile kule tipi soğutucu uzunluğu farklıdır hocam.

Hocam öncelikle teşekkürler. 2 sorum olacak; PSU hesaplama sitelerine girdiğimde 850w psuların ucu ucuna yettiğini ama 1000w önerdiğini görüyorum sitenin. Bir diğer sorum kasanın teknik açıklamasında cpu fanı için 180mm alan olduğu yazıyor ama siz 280'lik bir soğutucu atmışsınız. Farklı bir metod mu var acaba?
750W PSU bile gayet yeterli. Kart zaten 270-300W ancak çekiyor. Şu PSU işini çok abartmayın.

Kasa olarak P500A al derim. Bu aralar sürekli 2300-2400'e düşüyor. Muazzam bir kasa.

O kadar verilecekse bu PSU da alınabilir:

180mm alan olduğu yazıyor ama siz 280'lik bir soğutucu atmışsınız.
O kasanın genişliğiyle alakalı. Kule tipi soğutucu için önemlidir. Sen sıvı soğutucu takacağından dolayı kasanın üstüne ne kadar uzunlukta radyatör takılabilir ona bakman lazım.

Geri
Yukarı