i7-3540M 3.70 GHz ama 3.48 de takılı kalıyor

Ardawai

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12450H | RTX 4050 6GB | 16GB DDR4 3200MHZ | CT500P3PSDD8 SSD |

Excalibur G870
Selam, işlemcim i7-3540M 3.70GHz'a kadar. Sorunum şu ki bilgisayar oyunlarda olsun benchmark zorlama testinde olsun 3.7GHz'ı veya 3.60 GHz'ları göremiyorum?
Benchmark zorlama testinde ve de oyunlarda GHz hızım 3.48 de takılı kalıyor arttığını göremiyorum görev yöneticisine girdiğimde kendi kendine 3.51, 3.50 oluyor ama ben bu durumdan memnun değilim. Çözüm nedir? İstediğim hızı alamıyorum performans kaybı falan var drop yiyorum bu işlemciyi yeni taktım yeni taktığımda güzel performanstı şimdi 20-25 FPS kaybı yaşıyorum. Bazı oyunlarda fark ettim kurcaladım işlemciyle alakalı olan her şeyi. Sıfırlamak çözüm mü veya ne önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 11
  • islemci.png
    islemci.png
    23,2 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    37,8 KB · Görüntüleme: 15
Sorunum halandaha çözülmedi destek bekliyorum..

@claus

Son düzenleme:
Sorunum halandaha çözülmedi destek bekliyorum..

@claus
20-25 FPS hangi oyunda alıyorsun ? O oyunu aç ve yarım saat kadar oyna MSI aracı açık kalsın. Yarım saat sonunda doğru kullanım değerlerini gösteren bir foto at.

20-25 FPS hangi oyunda alıyorsun? O oyunu aç ve yarım saat kadar oyna MSI aracı açık kalsın. Yarım saat sonunda doğru kullanım değerlerini gösteren bir fotoğraf at.

Örnek: Steam Euro Truck Simulator 2
Ve ek olarak söylemek istediğim işlemciyi satın alırken 3.70'GHz Turbo diye satın aldım ama 3.48 yani sanki maximum 3.5GHz görüyor gibi hissediyorum değerler hep değişiyor 3.55 3.57 vs oluyor ama bu oyun oynarken değil. Önemli olan oyun oynarken 3.60'ları görmem sonuçta ne kadar GHz o kadar iyi performans demek ama 3.48 de takılı kalıyor ne yapacağım ne önerirsin bu işlemci ile rahat ETS 2 gibi vs oyunları da oynayamıyorum.

- SS'de gördüğünüz gibi 3492Mhz da çalışıyor = 3.48-3.49GHz 3692MHz olması gerekirken 3.69GHz da çalışması gerekirken bu değerleri görüyorum

EK: ThrottleStop & Arka da 1.36 Sürümü ETS 2 Kurulumu yapıyorum sıcaklık değerleri vs ss'de =

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    318,1 KB · Görüntüleme: 11
Normal görünüyor. Güç ayarlarından pil/prize takılıyken en düşük- en yüksek işlemci kullanımı %99 yap. Turbo boost senin isteğine göre çalışmıyor. 3.6 ile 3.7 GHZ arasında FPS farklı olmaz.
Benim sistemim bayağı eski ve max 2.6 GHZ. 2.5'te çalıştı diye FPS kaybı olmuyor.
Konu oyun ise yeni konu aç inceleyelim. Bunun senin özelinde frekans ile alakası yok.

Normal görünüyor. Güç ayarlarından pil/prize takılıyken en düşük- en yüksek işlemci kullanımı %99 yap. Turbo Boost senin isteğine göre çalışmıyor. 3.6 ile 3.7 GHz arasında FPS farklı olmaz.
Benim sistemim bayağı eski ve Max 2.6 GHz. 2.5'te çalıştı diye FPS kaybı olmuyor.
Konu oyun ise yeni konu aç inceleyelim. Bunun senin özelinde frekans ile alakası yok.

Hocam ben bu işlemciyi satın alırken oo 3.7GHz diye satın aldım ama 3.48 kullanıyorum. Oyun kurulumu esnasında 3.65 3.68GHz'ları görüyorum fakat oyunlarda görev yöneticisine baktığımda %90 CPU kullanımı falan 3.48GHz Max sanki 3.50GHz Max alacak şekilde benim bildiğim işlemcin Max kaç GHz alıyorsa oyunda 3.70'e dayanması lazım. Örnek vereyim benim eski işlemcim i3 3110M 2.4GHz da tıkanıyordu oyunlarda bunda neden böyle?

Evet ama ona sistem karar verir. Sürekli 3.70 olacak diye bir kural yok.
Diyelim oyundasın ve CPU hep %100 kullanım yapıyor. Bu durumda oyun içi problemler sebep olur vs.

Sistem hiçbir zaman karar vermiyor, istediğim CPU'nun tamamını kullanmak. 3.48 neden o zaman? 3.50 3.60 3.40 varken sürekli değişmesi gerekirken neden 3.48 de takılı kalıyor ve CPU kullanımı yüksek bunun çözümü nedir oyunlarda 3.70GHz istiyorum.

Sistem hiçbir zaman karar vermiyor, istediğim CPU'nun tamamını kullanmak. 3.48 neden o zaman? 3.50 3.60 3.40 varken sürekli değişmesi gerekirken neden 3.48 de takılı kalıyor ve CPU kullanımı yüksek bunun çözümü nedir oyunlarda 3.70GHz istiyorum.
Cevabını verdim hocam :)

Geri
Yukarı