i7-3770 için anakart önerisi

Bütçe
Max max 1000 Tl oda çok zorlayacak :)
İkinci el olarak H77 veya B75 chipset anakartlar işinizi görecektir Z77' lere bakmayın gereksiz pahalılar ayrıyeten işlemciniz K ibareli değil.

SATA3 - USB 3.0 destekli bir B75 veya H77 işinizi görecektir
Sarı sitede bahsettiginiz anakartlar var ama güven konusunu aşamıyorum kendimi çok fazla zorlayarak limiti 1000 yapabiliorum sıfır alabilmek için oda önerebileceginiz alısveriş yapabilecegim bir yer var mı acaba?

Sarı sitede bahsettiginiz anakartlar var ama güven konusunu aşamıyorum kendimi çok fazla zorlayarak limiti 1000 yapabiliorum sıfır alabilmek için oda önerebileceginiz alısveriş yapabilecegim bir yer var mı acaba?
Sıfır kesinlikle almayın. Bu kadar eski bir parçayı sıfır almak saçmalık olacaktır. Sıfır satan markalarda açıkça dandik markalar. Söyle bir ilan buldum göz atabilirsiniz ;

Sıfır kesinlikle almayın. Bu kadar eski bir parçayı sıfır almak saçmalık olacaktır. Sıfır satan markalarda açıkça dandik markalar. Söyle bir ilan buldum göz atabilirsiniz ;

Çok teşekkür Ederim yarın satıcıyı arayıp bir konusayım bakalım 850 2.el için güzel fiyat :) güzel midir bu attıgınız ilandaki anakart peki?

Çok teşekkür Ederim yarın satıcıyı arayıp bir konusayım bakalım 850 2.el için güzel fiyat :) güzel midir bu attıgınız ilandaki anakart peki?
İlandaki anakart işini görür de, piyasanın durumunu ve satıcıların para hırsını gerçekten anlamış değilim. Bu anakartın aynısından 10 adet kadar vardı şirkette, kapasitörleri vs. ölmüştür diye parçalayıp geri dönüşüme attık. Elimdeki tertemiz kullanılmış i7 4790K ile MSI Z97 Gaming 5'i set olarak 2200TL'ye verdim ederinin o kadar olduğunu düşünerek. Bu paralara böyle düşük segmentli 10-12 senelik anakart alınmaz, satılamaz! Dar gelirliler, öğrenciler nasıl olsa yenilerini alamıyor, mecbur bunları alacak diye fırsatçılık yapan satıcıların vicdanından şüphe duyuyorum gerçekten. Sen de elinde hazır tamir edilmiş kart varken kaşınma, bozulana kadar elindekini kullan dostum. O sırada paranı da kenarda tutup üzerine üç beş birşeyler koyarsan işlemci ile birlikte yükseltirsin. Tek derdin fan hızı ise SpeedFan indir, hızını kendin ayarla. Her kuşu tattık, bir tek leylek kaldı misali. Fırsatçılara ekmek yedirmeyin rica ediyorum.

İlandaki anakart işini görür de, piyasanın durumunu ve satıcıların para hırsını gerçekten anlamış değilim. Bu anakartın aynısından 10 adet kadar vardı şirkette, kapasitörleri vs. ölmüştür diye parçalayıp geri dönüşüme attık. Elimdeki tertemiz kullanılmış i7 4790K ile MSI Z97 Gaming 5'i set olarak 2200TL'ye verdim ederinin o kadar olduğunu düşünerek. Bu paralara böyle düşük segmentli 10-12 senelik anakart alınmaz, satılamaz! Dar gelirliler, öğrenciler nasıl olsa yenilerini alamıyor, mecbur bunları alacak diye fırsatçılık yapan satıcıların vicdanından şüphe duyuyorum gerçekten. Sen de elinde hazır tamir edilmiş kart varken kaşınma, bozulana kadar elindekini kullan dostum. O sırada paranı da kenarda tutup üzerine üç beş birşeyler koyarsan işlemci ile birlikte yükseltirsin. Tek derdin fan hızı ise SpeedFan indir, hızını kendin ayarla. Her kuşu tattık, bir tek leylek kaldı misali. Fırsatçılara ekmek yedirmeyin rica ediyorum.
Güzel yazmışsın ağzına sağlık ustat sonuna kadar haklısın bir şey diyemiyoruz maalesef. Spen fan denedim yapamadım. BIOS ayarlarından slient ayarına aldım fanda değişiklik olmadı Farklı modlara aldım Değişiklik yok maalesef anakart pinlerinden mi acaba dioyorum Cevap bulamıyorum birçok burasıda dahil forumda konu açtım ama yok sogutucu almadan önce yüksek devir yüksek seste çalışıyordu fanlar araştırarak Snowman M200 aldım bu sefer de bu işlemcinin fanı 2145 2155 Arası çalışıyor %100 işlemci yükteykende aynı PC boştaykende aynı sırf o yüzden anakart bakınıyorum onun dışında ana kartta şu an gözle görülür elle tutulur fan dışında hiçbir şey yok yani

Fanı anakarttaki hangi sokete taktınız acaba? Anakart pinleri ile ilgili bir sorun olsa, teorik olarak diğer fanların da tam hızda dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Fanın CPU_FAN soketine takılı olduğunu teyit edebilir misiniz?

Fanı anakarttaki hangi sokete taktınız acaba? Anakart pinleri ile ilgili bir sorun olsa, teorik olarak diğer fanların da tam hızda dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Fanın CPU_FAN soketine takılı olduğunu teyit edebilir misiniz?
Aynen ustat CPU_FAN yazan yere taktım hatta Vatan Bilgisayar'da sistemleri toplayan montajını yapan tekniker Arkadaşım var onun yanına da götürdüm söktük dağıttık anakartı diğer parçaları vs. Ama yok değişen bir şey olmadı akla sadece pinlerin fanla alakalı olan bir sıkıntısımı var die düşünmekten baska bir şey yok akılda. BIOS'ta fan modunu manuel yapıyorum Slient ve birkaç tane daha mod var manuel fan ayarında hepsini değiştirip kaydediyorum ama Fan sabit aynı yerde duruyor otomatiktenmi çıkmıyor o ayar anlamadım BIOS pilini söktüm 1 saat beklettim nafile

o sorun yüzünden buraya açtığım konu burada
Diğer Açtığım konu

Son düzenleme:
Aşağıda yazdığım maddeleri sırasıyla uygulayabilir misiniz?

• Kasada veya elinizde varsa farklı bir 4 pinli fanı CPU_FAN soketine bağlamayı deneyebilir misiniz? (Portun sağlamlığını test amaçlı)

• Soğutucu fanını SYS_FAN soketine bağlamayı deneyebilir misiniz? (Fanın sağlamlığını test amaçlı)

• Fanları olması gerektiği soketlere bağlayıp BIOS'tan fan kontrol ekranının görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

•PC Health Status başlığı altında bulunan CPU Smart Fan Control sekmesi hangi konumda? (Enabled/Disabled)

•Smart Fan Mode sekmesi hangi konumda?

•High Limit PWM, Low Limit PWM gibi değerleri değiştirebiliyor musunuz?

SYS_FAN portu 3 pinli DC olarak yapılmış, duruma göre PWM modunu kapatıp SpeedFan üzerinden manuel olarak düzenleriz.

Cevaplarınıza göre farklı kombinasyonlar denememiz gerekecek.

Son düzenleme:
Aşağıda yazdığım maddeleri sırasıyla uygulayabilir misiniz?

• Kasada veya elinizde varsa farklı bir 4 pinli fanı CPU_FAN soketine bağlamayı deneyebilir misiniz? (Portun sağlamlığını test amaçlı)

• Soğutucu fanını SYS_FAN soketine bağlamayı deneyebilir misiniz? (Fanın sağlamlığını test amaçlı)

• Fanları olması gerektiği soketlere bağlayıp BIOS'tan fan kontrol ekranının görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

•PC Health Status başlığı altında bulunan CPU Smart Fan Control sekmesi hangi konumda? (Enabled/Disabled)

•Smart Fan Mode sekmesi hangi konumda?

•High Limit PWM, Low Limit PWM gibi değerleri değiştirebiliyor musunuz?

SYS_FAN portu 3 pinli DC olarak yapılmış, duruma göre PWM modunu kapatıp SpeedFan üzerinden manuel olarak düzenleriz.

Cevaplarınıza göre farklı kombinasyonlar denememiz gerekecek.
1-3 tane işlemci soğutucu fanı denedim 1 tanesi 3 pinli 2 tanesi 4 pinli olarak hepside sabit devirde çalıştı yani biri 3000 - 3050 arası sabit çalışırken diğerini denediğimde 3700 - 3750 arası sabit çalıştı son aldığım Snowman M200 soğutucuda 2300-2350 arasında sabit çalışıyor yükte veya boşta fark etmeksizin.
2- sogutucu fanını SYS_FAN söketine takmışım tekrar kontrol ettiğimde şimdi.
diğer kartın Fan söketide kartın en altında ek egzoz fan girişi deniyor sanırım oraya takılan yer var orayada kablosu yetişmedi fanın
3-BIOS ekranını birazdan paylaşacağım.
4-BIOS'ta fan kontrolü enable yaptım sonra değişiklik olmayınca BIOS sıfırlaması yaptım disable durumda şu anki yine aynı hızda fan.
5-high limit PWM dediginiz yer neresi bilmiyorum ama BIOS'tan kontrol edeyim.
6-SYS fan port girişi 4 pinli önceden işlemci pinlerini yamultmadan önce 3 pinli fan takılıydı sıkıntı yoktu.

BIOS Fan kontrol bölümü bu şekilde
Higt limi Low limit olan yerleri hepsini en düşük yaptım meesela 1 yaptım hepsini kaydettim denedim Fanlar sabit aynı dönüyor 255 yaptım hepsini Yine sabit Disable yaptım yine aynı değişmiyor yani

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    153,6 KB · Görüntüleme: 18
  • 12.jpg
    12.jpg
    129,8 KB · Görüntüleme: 14
  • 2323.jpg
    2323.jpg
    105 KB · Görüntüleme: 4
  • 3434.jpg
    3434.jpg