i7 3770K ile RX6600 Darboğaz Yapıyor

Evet arkadaşlar bir süredir cevap veremeyişimin sebebi bu ayarlar yüzünden BIOS çökmüş olmasıdır. :)
Pilden ve Jumper den resetlemiş olsam da düzelmedi 250 tl karşılığında tamire gitti ve düzeldi. Ama uzun araştırmalar sonunda en stabil olduğunu düşündüğüm ayarları yakaladım.
Ama anakarttan ama işlemciden bu değerlerin ötesine geçemiyorum. Zaten ne soğutucum buna elverişli ne de ekipmanlar. 4.4 e zorladığım anda ciddi bir voltaj ve sıcaklık sıçraması yaşıyorum.
@Zandarav verilen en yararlı cevap için teşekkürler. Offset konusunda yardım alabilirim işlemcimin belki mevcut sıcaklığını birkaç derece olsun düşürebiliriz sanırım. Ayrıca ben de sıvı metal ile olmasa da işlemcime delid yaptım. Güzel bir sıcaklık düşüşü oldu.

Önceden de Delid maceram olmuştu başka bir 3770k işlemciyi elimden düşürüp hiç ettim. :D
Delid ile ilgili bir rehber hazırlamak istiyorum. Nasıl hazırlanacağını bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Konuyu açmaktaki asıl sebep zaten işlemciye hız aşırtmanın nasıl yapılacağıydı zaten.
Ne hikmetse görevliler tarafından hız aşırtma kısmı kaldırılıp darboğaz yapıyor denmiş sadece boştan yere linç yiyoruz burada. Konu başlığında düzeltilemiyor. :/

Ben de biliyordum zaten bu kartı alırken darboğaz yapacağını lakin yapacak olduğum hız aşırtmayı da hesaba kattım.

Sizden istenilen bilmişlik değil teknik birkaç bilgi... @imgenius

@Yiğit Can Elmas @494722 @kino @Turbooo @serkanyoruk92

@Bal Porsuğu Ah bu moderatolar.. Onlar yüzünden linç edildik. Boş boş konuşuyorlar. Hele şu Yiğit beni kahretti.😩

Hocam islemciniz düşük ve kullandığınız anakartin PCI-e sürümü ekran kartının PCI-e sürümunden daha düşük anakartinizin PCI-e'sini bilmiyorum fakat bu ekran kartininkindan çok daha düşük olduğu kesin.
Konumuzun bununla hiçbir alakası yok.

Dosya Ekleri

• IMG_2041.JPG
    IMG_2041.JPG
    161,8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_2042.JPG
    IMG_2042.JPG
    166,3 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_2043.JPG
    IMG_2043.JPG
    164,4 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_2044.JPG
    IMG_2044.JPG
    177,3 KB · Görüntüleme: 9
  • dsa.png
    dsa.png
    207,2 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_1691.JPG
    IMG_1691.JPG
    179,5 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_1698.JPG
    IMG_1698.JPG
    143,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
MSI Z77A-G43 ile kullanıyorum aynı işlemciyi, ben rahatça 4.4 GHz yapabiliyordum. 4 sene önce ekran kartı ve Noctua NH-14 soğutucuyu sattım. Şimdi yine RX 6600 aldım ben de sisteme, hiç darboğazmış falan kafaya takmıyorum. Daha düşük 1660 Ti, Super falan bakıyorsun 6000 TL, ben 6600'ı almışım 5250 TL'ye, darboğaz yapacak diye daha düşük ekran kartına daha fazla para vermenin anlamı da yok. Açıyorum grafikleri kilitliyorum 60 FPS'ye tamam.

Evet arkadaşlar bir süredir cevap veremeyişimin sebebi bu ayarlar yüzünden BIOS çökmüş olmasıdır. :)
Pilden ve Jumper den resetlemiş olsam da düzelmedi 250 tl karşılığında tamire gitti ve düzeldi. Ama uzun araştırmalar sonunda en stabil olduğunu düşündüğüm ayarları yakaladım.
Ama anakarttan ama işlemciden bu değerlerin ötesine geçemiyorum. Zaten ne soğutucum buna elverişli ne de ekipmanlar. 4.4 e zorladığım anda ciddi bir voltaj ve sıcaklık sıçraması yaşıyorum.
@Zandarav verilen en yararlı cevap için teşekkürler. Offset konusunda yardım alabilirim işlemcimin belki mevcut sıcaklığını birkaç derece olsun düşürebiliriz sanırım. Ayrıca ben de sıvı metal ile olmasa da işlemcime delid yaptım. Güzel bir sıcaklık düşüşü oldu.

Önceden de Delid maceram olmuştu başka bir 3770k işlemciyi elimden düşürüp hiç ettim. :D
Delid ile ilgili bir rehber hazırlamak istiyorum. Nasıl hazırlanacağını bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

@Bal Porsuğu Ah bu moderatolar.. Onlar yüzünden linç edildik. Boş boş konuşuyorlar. Hele şu Yiğit beni kahretti.😩

Konumuzun bununla hiçbir alakası yok.
Dostum tehlikeli sularda geziyorsun.

Bu voltajlar ve sıcaklıklar aşırı.

Benim CPU stress testinde 60 derece geçmiyor.

Gerekirse hızı düşür, işkence etmeye gerek yok 100-200 Mhz için.

Dostum tehlikeli sularda geziyorsun.

Bu voltajlar ve sıcaklıklar aşırı.

Benim CPU stress testinde 60 derece geçmiyor.

Gerekirse hızı düşür, işkence etmeye gerek yok 100-200 Mhz için.
Evet fazlası ile tehlikeli soğutucuyu en kısa zamanda değiştireceğim. Cevaplarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı