i7 3770K OC için soğutucu tavsiyesi

@BilgisayarKurdu teşekkür ederim, önerilerini dikkate alacağım.
Daha iyi soğutma daha yüksek OC yapabilme ihtimalini mi verir hocam şimdi atıyorum Medusa ile 4.5 GHz hızına 55 derece ile çıktı ama Hyper ile 70 derece ile çıktı, bu Medusa ile daha zorlayabilirim anlamına gelir mi? Yoksa ne kadar soğutursan soğut işlemcinin bir limiti varsa oraya mı takılırız?

İşlemcinin bir limiti olduğu doğrudur ancak sıcaklık değerleri OC potansiyeli noktasında büyük önem arz eder.
Yoksa hız aşırtma rekorları kırılırken kimse zahmet edip de sıvı nitrojen ile uğraşmazdı.

İyi bir soğutucu daha iyi hız aşırtma imkanı sunar, doğrudur. İşlemci yük altında 75 derecelere varıp aşıyorsa daha da voltaj artırıp frekans yükseltmenin alemi olmaz doğal olarak. Ayrıca düşük sıcaklık yüksek stabilite sunar bu da bir gerçek.

Tamam hocam, soğutucuyu alıp OC denemelerine başlayınca yine bu konu altından sana danışabilir miyim? Temel hatlarıyla biliyorum ama detaylarda yardım gerekebilir.

Başlamadan önce şu soruyu sorayım o zaman başka bişey lazım olursa yeni konudan sorarım. Bu işe başlamadan önce turbo boost'u kapatmamız mı gerek?

Manuel olarak voltajlı OC yapacaksan Turbo Boost - AMD tarafında Turbo Core ve güç tasarruf dahil tüm modlar kapatılmalıdır.
EIST gibi bazı teknolojiler açık kalabilir, sistem gerekmediği zaman frekans ve voltaj düşüşü sağlar, fena da olmaz hani.

Oo çok detay varmış hocam, ben en iyisi soğutucuyu takınca yeni bir konu açıp öyle başlayayım bu işe, sora sora ilerlerim artık. Çok sağol yardımların için, hayırlı geceler dilerim. :)

@BilgisayarKurdu soğutucu geldi monte ettim. Henüz test etmedim boşta sıcaklık değeri 22 derece.

İki fanı da Y kablo ile CPUFAN'a bağladım, ama 3 pinliymiş bunlar, 1300 RPM ile dönüyorlar ve başım şişti :). Sessiz olması için kabloları var daha yavaş dönmesi için ama sessiz olacağı zaman o kabloları tak performans lazım olduğu zaman kabloları çıkart çok zahmetli bir iş, bunların dönüşünü bir programla falan ayarlayabilir miyiz?

Üst düzey bir soğutucuda 4 pin olmaması çok kötü bi durum bunu bilseydim Medusa'yı alırdım.
Bu sessizlik kablolarında dirençler var, acaba daha büyük bi direnç alıp bağlasak daha da yavaşlatabilir miyiz hocam? 900 RPM de çok geliyor, 500 600 RPM olsa iyi olacak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı