i7-4790 düşük GHz

Pickaroon

Hectopat
Arkadaşlar, k serisi olmadığı için OC yapamıyorum ama soğutucum çok sağlam, yani bir işlem veya bir program yardımı ile GHz'sini hep neredeyse 4GHz yapmam mümkün müdür?
Ekran kartım RX 5600 XT olduğu için hem Ubisoft'tan kaynaklı hem de işlemci biraz düşük kaldığı için darboğaz yaşıyorum. Bunu çözmenin pek bir yolu yok yenisini almak hariç ama fiyatları da biliyorsunuz. Bu darboğazı azaltmak için ne yapabilirim, GHz'yi nasıl yükseltebilirim?

Arkadaşlar, k serisi olmadığı için OC yapamıyorum ama soğutucum çok sağlam, yani bir işlem veya bir program yardımı ile GHz'sini hep neredeyse 4GHz yapmam mümkün müdür?
Ekran kartım RX 5600 XT olduğu için hem Ubisoft'tan kaynaklı hem de işlemci biraz düşük kaldığı için darboğaz yaşıyorum. Bunu çözmenin pek bir yolu yok yenisini almak hariç ama fiyatları da biliyorsunuz. Bu darboğazı azaltmak için ne yapabilirim, GHz'yi nasıl yükseltebilirim?
Güç seçeneklerinden yüksek performans yaptın mı? GHz'yi direkt maksimum yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
4790K işlemciyi uzunca bir süre kullandım. K serisi bir işlemci kullanıyorsan overclock yapabilirsin. Tabi 4790K'yı overclock yapabilmek için sadece iyi bir soğutucu yetmez. Aynı zamanda delid de yapmalısın.

Benim işlemcide ciddi derecede ısınma sorunları oluyordu. Delip yaptıktan sonra delid'siz sıvı soğutma ile alamadığım performansı hava soğutmayla alabilir oldum.

Sürekli 4 GHz de çalışmasını pek önermem, zira yüksek voltajda işlemci sağlığını kısalttığı bilinen bir gerçek. Ağır uygulamalar ve oyunlarda sistem zaten otomatik 4.0 GHz de çalıştırması lazım. Ben 10700K ile kullanırken dengeli mod da kullanıyorum. Ağır işlerde 4.8 GHz otomatik görüyorum. Boşta iken 2.5, 3.0 GHz arası gidip geliyor. Dengeli mod da kullanmanızı tavsiye ederim. Ama illa yapacağım diyorsanız güç seçeneklerinden nihai veya yüksek performans moduna almalısınız. BIOS'dan Turbo Boost etkinleştirin.

4790k işlemciyi uzunca bir süre kullandım. K serisi biri işlemci kullanıyorsan overclock yapabilirsin. Tabi 4790K'yı overclock yapabilmek için sadece iyi bir soğutucu yetmez. Aynı zamanda delid de yapmalısın.

Benim işlemcide ciddi derecede ısınma sorunları oluyordu. Delip yaptıktan sonra Delid'siz sıvı soğutma ile alamadığım performansı hava soğutmayla alabilir oldum.

Evet o büyük bir sorun Intel'in 3. nesilden beri işlemci ile ısı dağıtıcı arasına lehim yerine normal termal macun sürmesi çok etkiliyor AMD de ise bazı APU işlemciler dışında bütün işlemciler lehimli.

Geri
Yukarı