i7 4790 Düşük Video İşleme / Oyun Performansı

sahinaslan

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

5-6 yıl önce topladığım, zamanına göre iyi sayılabilecek, bugün için de idare edecek bir sistemim mevcut. Özetle sistemim şunlardan oluşuyor:

İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 10 Home Single Language
İşlemci Intel(R) Core(TM) i7-4790 CPU @ 3.60GHz, 3601 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci
Temel Kart Ürünü Asus Z97-A
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 32,0 GB
PSU Corsair CX 750W
GPU NVIDIA GEFORCE GTX 960 2GB

Profesyonel olarak video kurgu-montaj ve amatör olarak 3D tasarım ve animasyon işleri ile uğraşmak üzere kullanıyor; bunların yanında oynamak istediğim birkaç oyundan da iyi performans almak istiyorum. (Mesela şu an için Mount and Blade: Bannerlord)

Sorunum ise basit, birkaç senedir gitgide ağırlaşan, hantallaşan bir render/oyun performansı. Bırakın Bannerlord'u oynamayı, şu an için Warband dahi bilgisayarım için ciddi bir yük. Sık sık donmalar, takılmalar yaşıyorum. 4-5 sene öncesinin oyunlarını dahi, medium/low düzeyde oynamak durumunda kalıyorum.

Hadi bu işin fantezi tarafı fakat benim için asli sorun, 3D işleme ve render esnasında yaşadığım, yaşayamadığım performans. Video işlerim için Adobe Premier ve yoğunluklu olarak After Effects; 3D işleme için ise Cinema 4D kullanıyor, bununla beraber GPU üzerinden işleyen Octane Render motorunu tercih ediyorum. (Bilenler belki anlayacaktır, bırakın Pathtracing 'i, Directlighting işlem esnasında dahi çok basit modellemeleri görüntülemekte zorlandığım oluyor. Ki tahmin edeceğiniz üzere Pathtracing'te render almak, en basit sahnelerde dahi imkansız bir hâlde. Artık denemiyorum bile. Directlighting'te ise yine çok basit sahnelerin renderi, aşırı uzun zamanlara yayılıyor.)

Daha bir hafta önce format attım, virüse dair bir bulgu yok. Sistemimdeki depolama birimlerini test ettim, sorun yok. Belirgin bir ısı sorunu yok. Sorunum ne olabilir, nerede olabilir, meseleden anlayabilecek arkadaşlar için sistemime dair daha detaylı hangi bilgileri paylaşmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, zira uykularım kaçıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı