i7-4790 sıcak çalışıyor

Ajzen

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı
Radeon Rx580
Anakart
Asus Maximus Ranger VII
İşlemci
i7-4790
Arkadaşlar selam,

İkinci el bir bilgisayar toplamıştım 2 sene öncesine kadar. Şu ana kadar gayet ihtiyaçlarımı gideriyordu. Bu hafta işlemci ısısı maksimuma ulaşmaya başladı. Sorunu bir türlü çözemedim.

Neler denedim?

- İşlemci soğutucusunu değiştirdim. Stok fan yerine sorunun ne olduğunu çözebilmek adına dandik bir Tower soğutucu aldım, aldığım soğutucu gameforge copper 2
- Termal macun aldım yeniledim, çok sürmedim.
- BIOS ayarlarını sıfırladım, güncelledim.
-Format attım.
Kasanın içini temizledim.

Bilgisayar özellikleri;

i7-4790 Haswell.
AMD Radeon RX 580.
Anakart olarak da Maximus VII Ranger bulunmakta.

Sorun hala devam ediyor. Yaz ayı sıcaklık artışı normaldir dedim lakin yükte Max 65i gören işlemci 85'te çalışmaya başladı.
Boşta çalışırken sıcaklık 40-50 arasında gidiyor, fakat oyuna girince açılıştan itibaren 75-85 arasında gidiyor oyundan çıkınca anında geri düşüyor. Aklıma gelen tek şey geçen hafta elektrik gittiğinden sonra böyle bir sorun yaşamaya başladım voltaj sorunu olabilir diye BIOS ayarlarını default yaptım.

Ne olmuş olabilir bilmiyorum. Isınmadan dolayı herhangi bir kapanma vs. yaşamadım fakat yine de can sıkıcı bir durum. İşlemci hızını ASUS'un Dual intelligent processors programı ile 4120MHz'e çıkardım. Bundan dolayı ısınma derseniz daha önce de aynı hızda çalışıyordu. Anakartta Q-code olarak A0 gösteriyor orada da bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Geriye işlemci ve soğutucu hatası kalıyor, çünkü işlemciyi de 2.el almıştım.

Yardımınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 5152e9f3ab13998963954ed2d0258099.jpeg
    5152e9f3ab13998963954ed2d0258099.jpeg
    85,2 KB · Görüntüleme: 44
  • 4ffeaf44c696322ac2a4b7c936939903.jpeg
    4ffeaf44c696322ac2a4b7c936939903.jpeg
    125,4 KB · Görüntüleme: 38
  • 4db0b3cfb369539a2790814a61fd5ebb.jpeg
    4db0b3cfb369539a2790814a61fd5ebb.jpeg
    72,8 KB · Görüntüleme: 36
Anakartın sıcaklığına baktınız mı? Belki de anakart da bir problem var ve ısısı yükselmişse doğal olarak işlemci sıcaklığınıda yukarı çeker.

Arkadaşlar selam,

İkinci el bir bilgisayar toplamıştım 2 sene öncesine kadar. Şu ana kadar gayet ihtiyaçlarımı gideriyordu. Bu hafta işlemci ısısı maksimuma ulaşmaya başladı. Sorunu bir türlü çözemedim.

Neler denedim?

- İşlemci soğutucusunu değiştirdim. Stok fan yerine sorunun ne olduğunu çözebilmek adına dandik bir Tower soğutucu aldım, aldığım soğutucu gameforge copper 2
- Termal macun aldım yeniledim, çok sürmedim.
- BIOS ayarlarını sıfırladım, güncelledim.
-Format attım.
Kasanın içini temizledim.

Bilgisayar özellikleri;

i7-4790 Haswell.
AMD Radeon RX 580.
Anakart olarak da Maximus VII Ranger bulunmakta.

Sorun hala devam ediyor. Yaz ayı sıcaklık artışı normaldir dedim lakin yükte Max 65i gören işlemci 85'te çalışmaya başladı.
Boşta çalışırken sıcaklık 40-50 arasında gidiyor, fakat oyuna girince açılıştan itibaren 75-85 arasında gidiyor oyundan çıkınca anında geri düşüyor. Aklıma gelen tek şey geçen hafta elektrik gittiğinden sonra böyle bir sorun yaşamaya başladım voltaj sorunu olabilir diye BIOS ayarlarını default yaptım.

Ne olmuş olabilir bilmiyorum. Isınmadan dolayı herhangi bir kapanma vs. yaşamadım fakat yine de can sıkıcı bir durum. İşlemci hızını ASUS'un Dual intelligent processors programı ile 4120MHz'e çıkardım. Bundan dolayı ısınma derseniz daha önce de aynı hızda çalışıyordu. Anakartta Q-code olarak A0 gösteriyor orada da bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Geriye işlemci ve soğutucu hatası kalıyor, çünkü işlemciyi de 2.el almıştım.

Yardımınız için teşekkür ederim.
Format atmayı ve BIOS ayaların sıfırlamayı denemişsiniz.

Son olarak önerim düzgün bir soğutucu almanızdır. Örnek:

Eğer sorununuz çözülmezse ya işlemciye güç veren yollarda(güç kaynağında veya anakartta) ya da işlemcinin kendisinde bir problem olabilir.

Bu arada kışın 65 derece yazın ise 85 derece olması aslında normal denilebilir. Odanızın sıcaklığına bağlı. Eğer kışın odanızın sıcaklığı 10 derece yazın 30 derece ise ve kasanızın soğutması da kötüyse sıcaklıkların bu kadar artması normal.

Soğutmayı yanlış takmışsın apaçık ortada :D başka bir sebebi olduğunu düşünmüyorum.

Ek olarak kasana biraz fan tak 1 tane fan var görünüyor.

Evet yine bir beğenmedimci arkadaş görüyorum, sen de bir yorum yap bakalım hadi. Belki aydınlanırız.

Son düzenleme:
@sokumonko Anakart sıcaklığı 36 derece olarak görünüyor.

@Süleyman Yusuf Doğrudur hocam oda sıcaklığı da biraz arttı işlemcinin yanmasından korkuyorum o yüzden kafaya taktım.

@Okan Demiray Kasada 3 adet önde 1 adet arkada egzoz fan bulunuyor. Soğutmada hata yapmış olabilirim lakin aldığım günden beri aynı şekilde takılı yeni soğutucu o zamandan beri sıkıntı olmamıştı. Yine de yeni bir soğutucu alıp deneyeceğim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı