i7 4790 Sistemde düşük performans

İşletim sistemi
Windows 10

DeathBringer

Hectopat
Bilgisayarım yaklaşık 4 yaşında. i7 4790 ve GTX 970, 16 GB RAM 650 Watt PSU ile kullanıyorum senelerdir. Çok değil, 1-2 ay önce bilgisayarımda eski performansı olmasa da pek bir problem yoktu. Ama bir sorun olduğu çok açık.

GTA V'i eskiden en üst ayarlarda rahatça oynatan sistemim artık Ultra Low'da kasıyor.
Control'u sabit 60 FPS'te son bölüme kadar getirdim, ve şu an anlık donmalardan oyunu bitiremiyorum.
Aynı problemlerle orijinal-crackli fark etmeksizin tüm oyunlarda karşılaşıyorum desem hatalı olmaz.
Hadi eskimiş olsun bunları kaldırmasın dedim, LoL ve DotA gibi oyunlarda bile FPS'im 50'ye kadar düşüyor, ki 200leri görürdüm.

Arada bir, bilgisayarım açılırken anakart logosu çıktığında logonun sağında ve solunda ekranda yırtıklar varmış gibi parlak çizgiler oluşup oluşup kayboluyor. Ekran kartımda problem olabileceğini düşündürttü bana.

Sizce hangi parçam sorunludur? Bunu nasıl tespit edebilirim?

• Anti virüs taraması yaptım.
  • İşlemci ve ekran kartı driverlarım güncel.
  • Kasmayı çözemeyince bilgisayarı temizce formatladım, sorun devam ediyor.
  • BIOS driverlarını kontrol etmedim ama onun yüzünden performans sorunu olacağını düşünmüyorum.
  • Çok uzun zamandır termal macun yenilemiyorum.
  • Harddiskte problem olabileceğini düşünüp chkdsk ve defragmentation yaptım. "wmic diskdrive GET model, status" komutunu komut istemine yazınca da Windows harddisk durumuna "OK" diyor.
  • CrystalDiskInfo, harddisk sağlık durumuna "CAUTION" diyor.
  • Ekran kartım ve işlemcimin sıcaklık değerlerini kontrol ettim. Ekran kartım boşta 50 derece, oyun oynarken 75-80-90 arası geziyor.
  • Windows'um güncel, Windows 10 Professional 19042.746 derlemesinin ekimde çıkan 20H2 sürümü.

Sorunlar devam edince, herhalde ekran kartını değiştirmem gerekecek diye MSI Afterburner açıp değerlere baktım (daha önce hiç overclock yapmamıştım). Ekran kartım 800 MHz'den yüksekte çalışmıyor. GTX 970 1300 MHz'ye kadar desteklemesi gerekiyor diye biliyorum. 5 MHz kadar küçük bir değer bile overclocklasam bir süre sonra çöküyor. Ama ısı yüzünden de voltajdan da olduğunu düşünmüyorum. Fan hızını fullediğimde ekran kartı 100 dereceye bile yaklaşmadan çöküyor, aynı şekilde yüksek voltaj değerleri de çekmiyor. Bu, konu başlığımdaki soruna bağlı mı onu da bilmiyorum.

Son düzenleme:
Ekran kartı için bir önceki eski sürücüsünü indirip dene belki yeni sürücüden kaynaklı olabilir yada güç kaynağın çok eskiyse gereken verimi artık sağlayamadığından yapıyor olabilir.

Prime95 ve FurMark ile uzun stres testi yapmanızı öneririm bilgisayarınız bu testlerden geçemezse yani test bitmeden veya başladığından kısa bir süre sonra kapanırsa büyük ihtimal sorun güç kaynağı olabilir. Güç kaynağınızı yazarsanız belki daha çok yardımcı olabilirim.

Ekran kartında bir sorun olabilir overlock yaptın mı?
Daha önce hiç yapmamıştım, durum bu hale geldikten sonra performansi birkaç FPS arttırabilmek için denedim. Zaten olmuyor. Ekran kartım ne kadar minimal bir artış dahi eklesem hemen çöküyor.
Ekran kartı için bir önceki eski sürücüsünü indirip dene belki yeni sürücüden kaynaklı olabilir yada güç kaynağın çok eskiyse gereken verimi artık sağlayamadığından yapıyor olabilir.
Prime95 ve FurMark ile uzun stres testi yapmanızı öneririm bilgisayarınız bu testlerden geçemezse yani test bitmeden veya başladığından kısa bir süre sonra kapanırsa büyük ihtimal sorun güç kaynağı olabilir. Güç kaynağınızı yazarsanız belki daha çok yardımcı olabilirim.
Deneyeceğim.

Bilgisayarı kapat şöyle elinle güç kaynağının sıcaklığına bak. Eğer çok aşırı, elini yakacak gibi bir sıcaklık hissediyorsan güç kaynağın sorunlu olabilir.

FurMark 1080p deneyim 69 FPS çıktı. İnternetteki verilerle uyuşuyor. Galiba sorun GPU'da değil.

Yazmayı unutmuşum. Test sırasında işlemcinin ve GPU'nun kullanım yüzdesini kontrol edin. Eğer dalgalanma oluyorsa güç kaynağınız eskisi kadar iyi performans vermiyor demektir.

İşlerim yüzünden konuya vakit ayıramadım. Sorunum hala devam ediyor. İnternetteki benchmarklara göre Apex Legends'ta Ultra'da ortalama 62 FPS göstermesi gereken sistem düşük ayarlarda 30 FPS sabit kalamıyor. Sorun neden kaynaklı olabilir hala anlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı