i7 4790 vs. Ryzen 5 1600

Miromey

Hectopat
Herkese iyi akşamlar. Bu iki sistem arasından hangisi daha iyi? Daha çok işlemci kıyaslaması istiyorum sizden. Diğer parçaları ve fiyatı sormayın. Oyun amaçlı kullanacağım.

Anakart: Gigabyte A320M-S2H
RAM: 16 GB DDR4 3000MHz.
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600.
Ekran kartı: GTX 1650.

Anakart: Gigabyte H81M-S1
RAM: 16 GB DDR3 1600MHz.
İşlemci: i7 4790.
Ekran kartı: GTX 1650.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam AMD derdim neden. Çünkü daha yeni mimari, daha iyi ve fazla önbellekler, Çoklu çekirdek ve Hyper Threading desteği, daha az güç tüketimi. Bu demek oluyor ki İ7-4790 kötü, tabi ki hayır. İ7-4790 4 core 8 thread olmasına rağmen hala oyunlarda yeten bir işlemci. GTX 1070, GTX 1660 la rahatlıkla kullanılabilir. Ama AMD güncellik ve teknoloji olarak daha avantajlı, DDR4 'ün nimetlerinden de yararlanıyor. B450 anakart ile de gayet iyi hız aşırtılıp daha iyi FPS'ler de alabiliyorsunuz.

Sistem alınacaksa sadece oyun performansıyla değil diğer yönlerini de değerlendirirseniz vereceğiniz parayı daha etkili bir şekilde kullanmış olursunuz. En basitinden 1600'lü olan sistemin anakartına ilerleyen zamanlarda R5-3600 bile takabilecekken 4790'la eliniz kolunuz bağlı olur, kararı siz verin.

Sadece performans odaklı kıyaslama yapacak olursak iki işlemci de bahsi geçen kartları rahatlıkla besler, aralarında dişe dokunur pek bir fark olmaz.

Sistem alınacaksa sadece oyun performansıyla değil diğer yönlerini de değerlendirirseniz vereceğiniz parayı daha etkili bir şekilde kullanmış olursunuz. En basitinden 1600'lü olan sistemin anakartına ilerleyen zamanlarda R5-3600 bile takabilecekken 4790'la eliniz kolunuz bağlı olur, kararı siz verin.

Sadece performans odaklı kıyaslama yapacak olursak iki işlemci de bahsi geçen kartları rahatlıkla besler, aralarında dişe dokunur pek bir fark olmaz.
İkimizin de dediği gibi hocam, güncellik ve güncelleyebilmek daha öncelikli. :) Tabi bu paraya da bakıyor biraz.

Geri
Yukarı