i7 4790k Boşta 45 Derece Normal mi?

heavystorm01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistemi yeni topladım.
[Alındı] i7 4790k ve GTX 970 Tabanlı Sistem | Technopat Sosyal

İşlemci: i7 4790k
Soğutucu: CM Hyper 212 EVO
Macun: Soğutucu ile gelen stok macun.

4.6 GHZ 1.265v ile sıcaklık değerleri şöyle:
  • Boşta 43-44 derece,
  • AIDA64 Kararlılık Testi'nde 30 dk test sonucunda 69-70 derece,
  • Prime95 26.6 sürümü ile 30 dk işkence testi sonucunda 76-77 derece,
  • Battlefield 4 2 saat oynama sonucunda 58-60 derece,
  • Crysis 3 30 dk oynama sonucunda 58-60 derece.

4.4 GHZ 1.216v çalıştırdığımda sıcaklık değerleri hepsinde 4-5 derece düşük çıkıyor. Fakat boştaki sıcaklık değeri 35 dereceydi. Neredeyse 10 derece fark etti. Sizce bu değerler normal mi?
Boşta 43-44 derece kabul edilebilir düzeyde mi?

Not: Odada klima açıkken tüm değerler 2-3 derece düşüyor. Boşta 40 derece civarı geziyor.

@Recep Baltaş Hocam sizin yorumunuz benim için önemli. İyi sosyaller.

Son düzenleme:
@Kadir Berk Yeniyurt
@Kimse
Boşta 43-44 derece günlük kullanım için uygun mu sizce? Yükte ki sıcaklıklardan bir şikayetim yok. Sadece boştaki değerler biraz fazla geldi bana.
@BilgisayarKurdu Sizinde yorumunuzu almak isterim.
Bence normal. İşlemciler gittikçe daha ısınır hale geliyorlar. Sonuçta daha fazla performans da veriyorlar. Bu arada sistemlerimiz çok benzer. Benim sistem: i7 4790K+MSI Z97 GAMING 5 + MSI GTX 980 GAMING 4G + G.Skill 16 GB (8*2) 1600 MHz + Cooler Master Hyper 212 Evo + Samsung 850 Evo 120 GB + WD Blue 1 TB + Zalman Z11 Plus HF 1 :) Ekran kartı hariç hepsi aynı marka ve modeller de yakın.

Dostum yaz sıcaklıklarının da çok büyük etkisi oluyor sıcaklık artışlarına.
Sonbahar veya kış zamanlarında hazırladığım incelemede 56 dereceyi geçmeyen işlemci şuan 65 sınırına geliyor aynı frekans ve voltaj değerlerinde :) FX 4100 Overclock Rehberi | Technopat Sosyal

Voltaj konusunda gelirsek 4790K için o frekans değerinde 1,26 uygun bir voltaj değeri.
Sen 1,21'de denemede bulunmuşsun. Bu denemede Prime95 hata vermediyse 1,21 ile devam et.
Voltajı 1,2'nin altına da stabil olarak çekebieceğini sanmıyorum zaten.

@BilgisayarKurdu
Günlük kullanım değerlerim şu şekilde,
Hyper 212 EVO ile sıcaklıklar(4.4 GHZ 1.216v):
  • Boşta 35 derece,
  • AIDA64 Kararlılık Testi'nde 30 dk test sonucunda 67-68 derece,
  • Prime95 26.6 sürümü ile 30 dk işkence testi sonucunda 73-74 derece,
  • CS GO 30 dk oynama sonucunda 52-53 derece,
  • Battlefield 4 30 dk oynama sonucunda 54-55 derece,
  • Crysis 3 30 dk oynama sonucunda 54-55 derece.
Deneme amaçlı voltajı ve frekansı biraz yükselttiğim için açıkçası konu açma ihtiyacı duydum.
Size kritik bir soru soracağım. Hyper 212 EVO'yu iade edebilirim. 14 günlük iade sürem daha dolmadı. Yerine Noctua D14 düşünüyorum. Sizce sıcaklıklara etkisi ne kadar olur? Arada 100 tl fiyat farkı var. Hiç önemli değil, sıcaklıklar ciddi düşecekse upgrade yapayım diyorum?

Ek olarak 4.6 GHZ'in üstüne çıktığımdaki sıcaklık değerlerini ne ben yazayım, ne siz görün. Ciddi artıyor.

Sen belli ki hız aşırtmanın tadını almış, yetinememeye başlamışsın :) Geçmiş olsun.
Eğer bütçe sıkıntın yoksa NoctuaD14'deki çift yaprak çift fan yapısına sahip Zalman'ın CNPS12X soğutucusunu önerebilirim. Performans olarak ziyadesiyle üst seviye performans sergiler.
Yanılmıyorsam @er36po abimiz bu model soğutucuyu tecrübe etmişti. Sana çok daha detaylı bilgi verebilir.

Bu parayı harcayacaksan bu işe tutulduğundan emin ol, yoksa 400TL parayı performans için falan harcamıyorsun. O parayı ekran kartına yatırsan zaten çok daha fazla performans elde edeceğinin farkındasın. Bu parayı harcıyorsan sınırları aşmak, çitin öbür tarafına atlamak için harcıyorsun.

Ben ihtiyaçlarım doğrultusunda karar verdiğim için böyle biri soğutucuya ziyadesiyle imkanım olduğu halde para akıtmıyorum.
Senin de karar verirken dikkatli olmanı öneririm, Hyper 212EVO yaz sıcaklıklarında, voltajlı OC için yeterlidir senin için.
Zalmanı alırsan da bir ömür kullanırsın herhalde :)

Z. CNPS12X, Hyper 212 EVO'ya göre en az 5 derece fark ettirecektir, tabi yük altında.
Boşta fark olacağını sanmıyorum. Boştaki sıcaklık değerleri oda sıcaklığına bağlı olarak 5 ila 15 derece daha fazla artış göstermekte.

Tahminimce oda sıcaklığınız 30 derece civarında, hal böyle olunca yaptığınız OC'un da etkisiyle +15 derece daha artış olmuş.

Yük altındaki sıcaklık değerleriniz gayet iyi ancak boştaki değerler biraz fazla.
Boştaki sıcaklığı 35 derece civarına düşürmeniz mümkün; Z.CNPS12X 'i alıp kasadaki hava sirkülasyonunu da iyi sağlayarak.
Z.CNPS12X soğutma konusunda östüne yoktur, aynı zamanda da sessiz sedasız çalışmakta.(y)

@BilgisayarKurdu @er36po
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Satın alacağım sitede Zalman'ın soğutucusu bulunmadığı için, Noctua D14 sipariş ettim. EVO'yu iade edeceğim. Sizinde bahsettiğiniz gibi EVO bana yeterli gelecekti, fakat bir kere voltajlara, frekanslara girince insan kendini tutamıyor, neden daha fazlası olmasın değil mi :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı