i7 4790K ve GTX 1050 Ti Darboğaz yapar mı?

serkansevinctav

Hectopat
Sistem:
Anakart: H81h3-M7
Ekran kartı: GTX 1050 Ti
İşlemci: i7 4790K
RAM: 4x2 Dual 8 GB Total 1600MHz
PSU: Termalitake 500 +80 Plus

Sorunum şu CPU ve GPU kullanımı %30/%40 seyirlerinde. FPS oyuncusuyum. İnanılmaz takılmalar donmalar ve FPS kayıpları yaşıyorum bu yüzden normalde bencmark testlerini izlediğimde kimse böyle düşük kullanımlar almıyor. Sorunum Anakarttan olma ihtimali nedir? Format attım bütün güncellemeleri oyun içi oyun dışı yaptım driverlar güncel ama sorunumu bir türlü çözemedim yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Tamamen donanımsal İki şık var ya RAM tarafından bir sıkıntı var ya da Anakart tarafından.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olma ihtimali %0. Çünkü işlemcin 1050 Ti ye göre çok çok iyi bir işlemci. Yazılımsal bir sorun var ise tamamen ekran kartı sürücüsünden kaynaklanır. Yeni güncelleme ile klasik eski kartları bitirme operasyonu. Eski sürücülerden hatırladığın ve sana FPS düşüşü yaptırmayan bir sürücü varsa onu kur. Aynı sorun benim Asus X550JK leptobumda oldu GTA 5' de high ayarlarda 50-60 aldığım oyun güncelleme sonrası 40'ı geçmez oldu ve aniden 10-15 oluyordu. Hemen eski sürücüyü kurdum. Durum düzeldi. Bunun dışında donanımsal olarak işlemci sıcaklığından dolayı işlemci hızını düşürüyor olabilir. Eğer sıcaklık değerleri normal ise anakart güney köprüsü arızalarında parçalara giden voltaj değerleri düşebilir. Bu sebepten düşük watt çeken ekran kartı vs. performans düşürür. Ama bu bakman gereken en son şeydir. Tavsiyem eski sürücünü yükleyerek başla.

CPU ve GPU sıcaklık durumları ne alemde? Bir de RAM kullanımı ne durumda? Windows ve driver'lar en güncel olsun, BIOS güncellemelerini de yap. Bahsettiğin işlemci ile ekran kartı darboğaz yapmıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem:
Anakart: H81h3-M7
Ekran kartı: GTX 1050 Ti
İşlemci: i7 4790K
RAM: 4x2 Dual 8 GB Total 1600MHz
PSU: Termalitake 500 +80 Plus

Sorunum şu CPU ve GPU kullanımı %30/%40 seyirlerinde. FPS oyuncusuyum. İnanılmaz takılmalar donmalar ve FPS kayıpları yaşıyorum bu yüzden normalde bencmark testlerini izlediğimde kimse böyle düşük kullanımlar almıyor. Sorunum Anakarttan olma ihtimali nedir? Format attım bütün güncellemeleri oyun içi oyun dışı yaptım driverlar güncel ama sorunumu bir türlü çözemedim yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Tamamen donanımsal İki şık var ya RAM tarafından bir sıkıntı var ya da Anakart tarafından.
Windows sürümünüde belirtir misin lütfen. Çalıştır'a winver yazarak öğrenebiliyorsun
Windowsun sitesinden KB4532695 adlı güncelleştirmeyi yükleyerek sorununuza tekrardan bakın olmadıysa temiz 1909 sürüm win10 formatı atın ve güncel driverları kullanmaya devam edin

Sıcaklık değerlerim normal win10 dan win 7 e geçtim termal macun sürdüm bütün donanımlarımın driverları güncel ama bu takılma ve fps kayıplarıyla bir türlü baş edemedim aldığım değerler şu şekilde gpu kullanımı ve cpu kullanımına bakarmısınız ? Sizce bu normal mi ? Bence olmaması gereken değerler Eski driverdan kastınız kaç gün kaç ay öncesi mesela son olarak bunu deneyeceğimde

Dosya Ekleri

• DF12ED5F-EF2D-4151-A42F-40E596B721FA.jpeg
    DF12ED5F-EF2D-4151-A42F-40E596B721FA.jpeg
    2,4 MB · Görüntüleme: 109
Sorun harddisktemi anakarttamı ramdemi çok kafam karıştı napıcağımı bilmiyorum bi çözüm yolu bulun kaç kere format attım driverları güncelledim yok yine yok varmı bilen birileri derdime derman olucak

Geri
Yukarı