i7 4790K yüksek sıcaklık

DeeKaY

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese dün akşam anakartıma yeni bir işlemci taktım i7-4790K. Ondan önce i5-4690K kullanıyordum, yeni işlemcimi taktıktan sonra BIOS resetleme yapıp ayarları default yaparak ve XMP yaparak her zaman ki gibi devam edip kaydettim. Ancak bir süre sonra fark ettim ki BIOS CPU fan error hatası veriyor ve işlemcimin çok ısındığını gördüm. Intel'in stock fanını kullanıyordum hep zaten fakat bilgisayarı açıp sıcaklığı kontrol ettiğimde boşta 50 derece en ufak bir yükte 70 derece olduğunu gördüm. Bu sebeple AIDA64 ile işlemciyi test etmek istedim, gördüğüm sonuç beni çok şaşırttı. 10 saniye içinde direk 99-100 derece oluyor program bana ısı uyarısı veriyordu. Ben de hemen kapatıp fanı kontrol ettim söktüm ve yeniden uygun şekilde 4 ayağı da tam oturacak şekilde kontrol ettim. En kaliteli macunlardan birisi olan mastergel Pro'yu sürdüm yeniden taktım, kontrol ettim tam oturduğunu. Tekrardan aynı testleri yaptım ve sonuç yine aynı en ufak yükte 90-100 derece oluyor. BIOS ayarlarını kontrol ettim fan kontrolünü PWM olarak her türlü modunu seçtim. Turbo modda bile sonuç yine aynı. BIOS'u sıfırlamadan önce böyle bir sorun yoktu ne yapacağımı bilmiyorum.
Anakart: ASUS Z97 PRO gamer.
İşlemci: i7-4790K.
RAM: 16 GB G.Skill Ripjaws Z.

Ekran Görüntüsü (4).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar herkese dün akşam anakartıma yeni bir işlemci taktım i7-4790K. Ondan önce i5-4690K kullanıyordum, yeni işlemcimi taktıktan sonra BIOS resetleme yapıp ayarları default yaparak ve XMP yaparak her zaman ki gibi devam edip kaydettim. Ancak bir süre sonra fark ettim ki BIOS CPU fan error hatası veriyor ve işlemcimin çok ısındığını gördüm. Intel'in stock fanını kullanıyordum hep zaten fakat bilgisayarı açıp sıcaklığı kontrol ettiğimde boşta 50 derece en ufak bir yükte 70 derece olduğunu gördüm. Bu sebeple AIDA64 ile işlemciyi test etmek istedim, gördüğüm sonuç beni çok şaşırttı. 10 saniye içinde direk 99-100 derece oluyor program bana ısı uyarısı veriyordu. Ben de hemen kapatıp fanı kontrol ettim söktüm ve yeniden uygun şekilde 4 ayağı da tam oturacak şekilde kontrol ettim. En kaliteli macunlardan birisi olan mastergel Pro'yu sürdüm yeniden taktım, kontrol ettim tam oturduğunu. Tekrardan aynı testleri yaptım ve sonuç yine aynı en ufak yükte 90-100 derece oluyor. BIOS ayarlarını kontrol ettim fan kontrolünü PWM olarak her türlü modunu seçtim. Turbo modda bile sonuç yine aynı. BIOS'u sıfırlamadan önce böyle bir sorun yoktu ne yapacağımı bilmiyorum.

Eki Görüntüle 577256
İşlemci soğutucunun fanı dönüyor muydu ?

Evet dönüyor. BIOS fan ayarlarını hepsini denedim ama sonuç aynı hatta ilk açılışta CPU fan error veriyor sonra düzeliyor. Sıfırlamadan önce stock fanda olsa tam yükte asla 90 dereceyi geçtiğini görmedim.

Kasa içerisinde hava sirkülasyonu iyi mi ? Malum Intel stok soğutucuları maalesef soğutma işinde baya kötüler. Ek olarak sanırım işlemciyi ikini el aldınız. Önceki sahibi yüksek voltaj ve yüksek frekans aralığı ile işlemciyi uzun süre çok zorlamış olabilir. Delid işlemi yapmayı düşünebilirsiniz. Forumda aynı işlemciye sahip birisi delid işlemini baştan sona anlatmıştı ve boşta sıcaklığı 27 derecelere kadar indirmeyi başarmıştı buradan ulaşabilirsiniz.

Eki Görüntüle 577256

CPU fanınız nedir?

Kasanız nedir?

Kasa içerisinde hava sirkülasyonu iyi mi? Malum Intel stok soğutucuları maalesef soğutma işinde bayağı kötüler. Ek olarak sanırım işlemciyi ikini el aldınız. Önceki sahibi yüksek voltaj ve yüksek frekans aralığı ile işlemciyi uzun süre çok zorlamış olabilir. Delid işlemi yapmayı düşünebilirsiniz. Forumda aynı işlemciye sahip birisi delid işlemini baştan sona anlatmıştı ve boşta sıcaklığı 27 derecelere kadar indirmeyi başarmıştı buradan ulaşabilirsiniz.

Arkadaşımla takas ettik, fazla kullanılmadı sıfır gibi diyebilirim. Kendisi H81 anakartta kullanıyordu kule tipi soğutucuyla yani hiç OC yapmadı. Ek olarak kasanın hava akımı iyi, yan pencereyi açtığımda da sonuç aynı değişmiyor.
Intel stok fan mı kullanıyorsunuz?

Kasanız nedir?

Evet stock fan kullanıyorum daha önce de aynı fan takılıydı ama asla böyle bir şey yaşamadım.
Dark supernova Tower kasa kullanıyorum 9 fanlı.

Arkadaşımla takas ettik, fazla kullanılmadı sıfır gibi diyebilirim. Kendisi H81 anakartta kullanıyordu kule tipi soğutucuyla yani hiç OC yapmadı. Ek olarak kasanın hava akımı iyi, yan pencereyi açtığımda da sonuç aynı değişmiyor.
Paranızı riske atmak istemiyorsanız arkadaşınızdan kule tipi soğutucuyu ödünç alıp denerseniz sorunun soğutma kısmında olup olmadığını anlamış oluruz. Eğer sorun stok soğutucu ise en az 4 ısı borulu kule tipi soğutucu alabilirsiniz. Arkadaşınızdan ödünç alamayacak durumda iseniz direkt olarak yeni kule tipi soğutucu öneririm.

Paranızı riske atmak istemiyorsanız arkadaşınızdan kule tipi soğutucuyu ödünç alıp denerseniz sorunun soğutma kısmında olup olmadığını anlamış oluruz. Eğer sorun stok soğutucu ise en az 4 ısı borulu kule tipi soğutucu alabilirsiniz. Arkadaşınızdan ödünç alamayacak durumda iseniz direkt olarak yeni kule tipi soğutucu öneririm.

Onun sistemde takılıyken sıcaklıklar çok normaldi ama stock fanı alıp taktığımda 90 dereceyi geçmemişti hiç. BIOS'u sıfırladıktan sonra ne olduysa o zaman oldu fan ayarlarını deniyorum hepsini sonuç hâlâ aynı. Şu anda soğutucu alacak imkânım yok maalesef ne yapacağım bilmiyorum kala kaldım böyle.
BIOS ekranı böyle şu anda. Tüm fan ayarlarını seçiyorum ama fan RPM hızı değişmiyor bile hep aynı. Neden böyle oldu?
200530150345.jpg

@Recep Baltaş lütfen yardım edebilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı