i7 5700HQ İdeal sıcaklık değerleri nasıl olmalıdır

T-Bad

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Öncelikle herkese selam. Sistemimde i7 5700HQ ve 960M bulunmakta. Bilgisayarımda dün gece macun değiştirdim. Fakat niyeyse içimde bilgisayarın sahip olduğu sıcaklık değerlerinin anormal olduğu yönünde bir kuşku var. Bilgisayarımın boştayken işlemci sıcaklık değerleri 50-60 derece arası gidip gelmekte. Ekran kartı ise 35-45 derece değerlerinde. Buralar çok anormal değil ama iş GTA 5 açınca değişiyor. Şu sıralar kendisinden başka bir oyun oynamadığım için bir tek onda denedim. Oyunu açar açmaz işlemci sıcaklık değerlerim 80 derece ile 95 derece gibi değerlere geliyor. Oyunu biraz oynadıktan sonra ise 90-95 arası değerlere geliyor. Sizce bu değerler ideal mi? Sizin değerleriniz ne durumda?

Sadece şunu soracağım CPU kullanımı ve frekansı ne durumda? Eğer bunlar iyiyse güzel. Çünkü GTAV o işlemciyi sonuna kadar kullanacaktır.
Sizce bu değerler ideal mi?
İdeal değil ama olağan.
Sizin değerleriniz ne durumda?
Değerler benzer, modelden modele yüksek kullanımda 80-95 arası değişiyor.

Sadece şunu soracağım CPU kullanımı ve frekansı ne durumda? Eğer bunlar iyiyse güzel. Çünkü GTAV o işlemciyi sonuna kadar kullanacaktır.
MSİ Afterburner yardımı ile frekansı nasıl öğrenebilirim ? Kullanımı buldum ve yüzdelik bir değer olarak gözüküyor.

CPU clock yazanı aktif hale getirmen gerek.
CPU Clock değerim boşta iken 135 MHz. Oyuna girdiğimde ise 2694 MHz neredeyse sabite yakın bir deper alıyorum. Ara sıra 3294 gibi bir değere yükselip sonra yavaş yavaş eski haline geliyor. CPU kullanımı ise çok değişiyor. En düşük %50 değerini en yüksek %77 değerini gördüm. Değişimi örnek halinde göstermek gerekirse şu şekilde oluyor : %50 %56 %76 %61 %52 %69. Tam anlamıyla bu şekilde gerçekleşiyor kullanım. Sürekli olarak bu değerler arasında değişmekte.
@Kadir_m sizce MSİ Afterburner uygulamasından MHz değerini artırmalı mıyım ? Yoksa sistemim şuan iyi mi, olduğu gibi bırakmalı mıyım ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı