i7 6700 sistem görüntü gidip geliyor

montalbo

Centipat
Merhabalar, konuyu problemim hem dahili hem harici ve birden fazla donanımdan olduğu için buradan açtım. Umarım yardımınız dokunur şimdiden teşekkürler.
PC özelliklerim şunlar;

Windows 10 X64 işletim sistemi.
ASUS H170-PRO anakart.
Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz.
Intel® HD Graphics 530.
Ekran kartı ASUS R7 370 STRIX Gaming 4 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon.
12 GB RAM(biri 4 GB 2133MHz diğeri 8 GB 2400MHz) (anakart desteği 2133MHz)

Problemler silsilesiyle karşılaştığım için olayları en başından anlatıyorum.
Masaüstü bilgisayarımı RAM ve harddisksiz ikinci el aldım 1, 5 senedir kullanıyorum uzun süre oyun oynamadım ancak özellikle pandemiyle beraber kendimi resmen oyuna verdim. Ekran kartım iyi olduğu için FIFA 20, F1 2018 gibi oyunları Full'de oynayabiliyorum son zamanlarda birkaç ufak Twitch yayınları da yaptım. Ekran kartında HDMI ve DVI girişi olduğu için ve monitörümde VGA olduğu için bilgisayarı aldığım ilk zamandan beri çevirici kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay sorunsuz oyunumu oynarken son zamanlarda birkaç kez oyunda ekranım söndü tekrar yandı. Ben de ekran kartımın yeni sürümü var mı diyen baktım varmış Driver'ımı güncelledim. Yakın bir zaman sonra ekranım söndü ve gelmedi. Ben de monitörden olabileceğini düşünerek yedek monitörüm olan daha küçük bir monitör taktım. Baktım onda görüntü var dedim monitör yandı herhalde. Başka bir monitör sipariş verdikten sonra ödünç olarak aldığım başka büyük çözünürlüklü monitörü kullanmaya başladım. Bir süre hiç sıkıntı yaşamadım bu arada birkaç kez PC açıkken binanın elektrikleri kesilme durumları yaşandı. Bir gün yine oyunumu oynadım akşam PC'yi kapattım sabah açtım yaklaşık 10 dk sonra oyunda değil tarayıcı üzerinde gezinirken Windows'un aygıt takma çıkarma sesini duyarak ekranım söndü ve gelmedi. Ben de reset atmak zorunda kaldım. Anakart logosunu gördüm monitörde sıkıntı yok kabloda sıkıntı yok ekran kartı da mantık olarak çalışıyor ancak tam Windows açılacakken görüntüm gidiyordu. Hiçbir şekilde fare görüntüsü yok iken klavyeden de herhangi bir komut ekranımda tepki vermiyordu. Bir reset daha atmamla beraber Windows'um çöktü. Geri kurtarmaya çalıştım fakat geri yükleme noktamın da olmadığını fark etmemle beraber hiçbir şekilde kurtaramadım windowsuma format atmak zorunda kaldım. Kurulum yaptıktan sonra en son ekran kartı driverıma geldi. Yüklemenin sonlarına doğru ekranım sönme yanma kısmında bir kere söndü ve yandı hemen sonra yine Windows aygıt takma çıkarma sesini duymamla beraber ekranım söndü ve kaldı. Klavye ışıkları hiçbir tepki vermiyordu ve reset atmak zorunda kaldım. Bir kez daha denedim sonuç aynı oldu. İnternette araştırmaya koyuldum son dönemde AMD'nin yazılım sorunlarını global olarak olduğunu okudum çeşitli sorunlarla karşılaşan insanlar yerli yabancı makaleler okudum. Eski yeni birçok Driver denedim sonuç aynı oldu ayrıca her seferinde güvenli modda DDU ile önceki driverımın kalıntılarını da sildiğimi belirteyim. BIOS güncel değilmiş onu da güncelledim. Uzun uğraş ve araştırmalarımla beraber pes ettim ve ekran kartımı çıkarıp son bir format attım şu an ekran kartı alacak param olmadığından anakartın ekranıyla devam ediyorum. Bir süre sıkıntı yaşamadım ancak daha sonra oyun oynayabilir miyim diye denedim herhangi bir oyunu tam ekran açınca görüntü bozuk hatası alıyorum çerçeveli şekilde oyun oynanabiliyor ama çok küçük bir çerçevede. Oyun oynayamıyorum hadi onu geçtim şimdi yine anakartın dahili ekran kartını kullanırken bile ekran sönüp yanma durumlarıyla karşılaşıyorum. Ama bu genelde PC kullanmazken ekranın söndüğü zamanlarda oluyor. Bütün bu problemler bir şanssızlıklık mı benim hatam mı yoksa bir çözümü var mı yok mu bilenlerden yardım ve çözüm bekliyorum tekrar teşekkür ederim iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence goruntu gidip gelmesi adapter ile alakali onun disinda ekran kartinin cipi yerinden oynamis olabilir Intel HD Graphics isini göruyor ise kullan yoksa karti satip o parayla bir kart al sonra paran olunca bir Vega 56 alip keyfine bakarsin unutmadan RAM'lari dene birini cikar öyle dene.

Adapter derken hangi adapter onu anlamadım bir de o kadar çok problem olup(monitör> ekran kartı> onboard) hala benzer veya türevleri problem yaşıyor olmam acayip geliyor bana bir sebebi ya da sebepleri olmalı.
arkadaşlar yardım edecek yok mu bilen arkadaşlar bi el atın konuya be

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı