i7-6700 sistem gürültülü çalışıyor

B A T U H A N

Hectopat
Makaleler
1
Selamlar,

Başlıkta da gördüğünüz gibi bilgisayarım çok gürültülü çalışıyor. Kapı kapalıyken koridordan geçen kişi sesi çok rahat duyuyor ki oynarken ben de duyuyorum. Kuzenimden bir tık ses gelmiyor PC'sinden. Sistemi yazayım: AMD RX 470 (Fanlardan geliyor, mantıksız. Fan açmazken de çok ses geliyor PC'den.), güç kaynağı ise Gamemax 650W bronz sertifika. İşlemci i7 6700 3,4 GHz. Sizce problem nedir?

Gamemax, Gamepower, Frispy, Everest, Rampage, Snopy gibi markalardan uzak durmanızı söylüyoruz forumda. Bunların %90'ının sertfikası yalan. Bende zamanında bilmeyerek Everest aldım diye hata yaptım. Bilerek aldıysan vahim, almadıysan HighPower 600 80+'ya emanet etmeni öneririm o kasayı.

Gamemax, Gamepower, Frispy, Everest, Rampage, Snopy gibi markalardan uzak durmanızı söylüyoruz forumda. Bunların %90'ının sertfikası yalan. Bende zamanında bilmeyerek Everest aldım diye hata yaptım. Bilerek aldıysan vahim, almadıysan HighPower 600 80+'ya emanet etmeni öneririm o kasayı.
Allah Allah bak sen şu işe. Sertifikalar yalan demek. Yani ben mesela şimdi çıksam, merdiven altı bir yerde PSU üretsem yalandan 80+ sertifikası alabilirim öyle mi? Sertifika ne demek bir araştır bakalım önce bir. Sonra fikir sahibi ol
80+ dediğiniz şey enerji verimliliğinden başka bir şey değil.
Onu geçtim yarınız senelerdir yazmışsınız sorun bakalım bir adam en son ne zaman macun yenilemiş. İşlemci sıcaklıkları nedir. Kasayı sallayınca seste bir değişim oluyor mu diye yok. Direkt marka sevicilik ya da eleştirme. Saçma bir şekilde hemde.

Allah Allah bak sen şu işe. Sertifikalar yalan demek. Yani ben mesela şimdi çıksam, merdiven altı bir yerde PSU üretsem yalandan 80+ sertifikası alabilirim öyle mi? Sertifika ne demek bir araştır bakalım önce bir. Sonra fikir sahibi ol
Onu geçtim yarınız senelerdir yazmışsınız sorun bakalım bir adam en son ne zaman macun yenilemiş. İşlemci sıcaklıkları nedir. Kasayı sallayınca seste bir değişim oluyor mu diye yok. Direkt marka sevicilik ya da eleştirme. Saçma bir şekilde hemde.
Üstte çözüm için önerilerde bulundum konuyu açan kişi de cevap verirse ona göre duruma bakacağız, şunu anlamadım yalnız, neden bu çöp firmaları savunuyorsunuz? Sizce cidden bu firmalar iyi firmalar mı? Kimse o zaman Corsair tarzı firmalara para vermesin ucuz ucuz alıp geçelim bu firmalardan, tek akıllı siz misiniz?

Üstte çözüm için önerilerde bulundum konuyu açan kişi de cevap verirse ona göre duruma bakacağız, şunu anlamadım yalnız, neden bu çöp firmaları savunuyorsunuz? Sizce cidden bu firmalar iyi firmalar mı? Kimse o zaman Corsair tarzı firmalara para vermesin ucuz ucuz alıp geçelim bu firmalardan, tek akıllı siz misiniz?
Valla hocam önce yazdıklarımı düzgünce bir oku anla sonra tartışırız. 80+ sertifikasını PSU kahinatının yapı taşı olarak görenlere lafım. Ayrıca sertifika deniyor, arkadaş aldıkları sertifikalar sahte demiş. Şaka gibi. Üzerine açıklama yapmaya dahi değmez.
Onu geçtim insanlar boşa mı para veriyor kısmına gelelim. Ben senelerce (senin yaşın kadar vardır bu seneler) adı sanı hiç bilinmemiş markaların PSU'larını kullandım. Şimdiye kadar da bir sorun yaşamadım. Yaşadın mı diyeceksin yani? 😄 Birincisi sen kullanmayı bilirsen, ikincisi elindeki malın ne olduğunu teknik özelliklerini bilirsen boşa para harcamazsın. Ha harcamışsındır binlerce dolar, almışsındır iki tane RTX2080ti yanına takmışsındır i9 9900k'nı ortak sıvı soğutma sistemini hem sistem çok pahalıdır hemde güç çekme dengesi çok değişken ve yüksektir tamam. Git ürünlerini garanti altına alacak bir firmaya dök parayı al PSU'nu. Ama 200 liraya düzgün bir PSU alabilecekken sırf şu takıntılar uğruna yüzlerce lire ekran kartı, işlemciden şundan bundan kısıp markalı PSU alma fantazisi çok saçma.

27 sene yoktur bence o seneler, eğer 45 yaşında iseniz tabi yaş konusunda saygım vardır fakat şu yaş muhabbetlerini pek yapmayalım, ikinci olarak dediğinize gelirsek, PSU hariç tüm parçalarına 6-10 bin üzeri dökmüş adam 300 TL'ye PSU alacağına gidip 300 TL daha koyup sistemini riske atmadan kaliteli bir PSU alıp yoluna devam edebilir. Ucuz bir PSU belki sorun çıkartmayabilir ki ben de kullandım ucuz PSU'lar, fakat insanlar her zaman para bulamıyorlar, sistemlerini ucuz PSU yüzünden riske atmalarını biz burada tasvip etmiyoruz. Ayrıca insanların parası çıkışmıyor o yüzden ucuza kaçıyor geyiklerini komik buluyorum o geyikleri bir geçelim isterseniz, 5-10 bin TL'ye bilgisayar toplayan adam +300 TL'de çıkartır gözden. Neyse konuyu başka yönlere çekip konudan saptırmaya hiç niyetim yok fakat şu düşünce yapınız çok yanlış.

Gamemax, Gamepower, frispy, Everest, Rampage, Snopy gibi markalardan uzak durmanızı söylüyoruz forumda. Bunların %90'ının sertfikası yalan. Bende zamanında bilmeyerek Everest aldım diye hata yaptım. Bilerek aldıysan vahim, almadıysan High Power 600 80+'ya emanet etmeni öneririm o kasayı.

Fan olarak da PSU olarak da Corsair der tek geçerim.
Allah Allah bak sen şu işe. Sertifikalar yalan demek. Yani ben mesela şimdi çıksam, merdiven altı bir yerde PSU üretsem yalandan 80+ sertifikası alabilirim öyle mi? Sertifika ne demek bir araştır bakalım önce bir. Sonra fikir sahibi ol.
Onu geçtim yarınız senelerdir yazmışsınız sorun bakalım bir adam en son ne zaman macun yenilemiş. İşlemci sıcaklıkları nedir? Kasayı sallayınca seste bir değişim oluyor mu diye yok. Direkt marka sevicilik ya da eleştirme. Saçma bir şekilde hem de.

Merdiven altı her eşyada ce veya C belgesi var. Bunlar kolay iş. Hem burası forum lütfen tartışmayalım.

Güç kaynağından geliyor olabilir.

Gerekirse değişeceğim. Teşekkürler yanıt için 😊
Ekran kartını çıkartıp sistemi dinleyin, hala rahatsız edici bir ses varsa ya PSU ya da işlemci soğutucusu, kasa fanlarından da çok tozlanmaya bağlı olarak ses çıkıyor olabilir.

Kasa fanlarından olabilir, sistemi başlattığım andan beri sesi azalıp artmıyor yani sabit bir ses ekran kartı fanı artırınca artıyor ama ekran kartından değil gibi. Dediğiniz gibi işlemci fanı ve PSU’dandır gibi diğer yorumlara da bakarsak yanıt için teşekkür ederim 🙏
Gamemax, Gamepower, frispy, Everest, Rampage, Snopy gibi markalardan uzak durmanızı söylüyoruz forumda. Bunların %90'ının sertfikası yalan. Bende zamanında bilmeyerek Everest aldım diye hata yaptım. Bilerek aldıysan vahim, almadıysan High Power 600 80+'ya emanet etmeni öneririm o kasayı.

Kasam Frisby, PSU gamemax. Kasa değişme gibi bir ümidim var. Dediklerimi değiştirirsem, ses gider mi?

Allah Allah bak sen şu işe. Sertifikalar yalan demek. Yani ben mesela şimdi çıksam, merdiven altı bir yerde PSU üretsem yalandan 80+ sertifikası alabilirim öyle mi? Sertifika ne demek bir araştır bakalım önce bir. Sonra fikir sahibi ol.
Onu geçtim yarınız senelerdir yazmışsınız sorun bakalım bir adam en son ne zaman macun yenilemiş. İşlemci sıcaklıkları nedir? Kasayı sallayınca seste bir değişim oluyor mu diye yok. Direkt marka sevicilik ya da eleştirme. Saçma bir şekilde hem de.

İşlemci sıcaklığım genelde 70/75 arası oyundan oyuna 60'lar da geziyor en son 1 yıl önce macun yenilendi, kasayı sallayamıyorum çünkü ekran kartı tam oturmamış kasaya sallarsam düşecek :D , dediğim gibi kasam Frisby şu an, değişmeyi düşünüyorum. İlerleyen vadede RX580 8 GB almayı düşünüyorum sessiz çalışıyormuş. Yorum için teşekkürler ☺

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı