i7-6700 sistem gürültülü çalışıyor

B A T U H A N

Hectopat
Makaleler
1
Selamlar,

Başlıkta da gördüğünüz gibi bilgisayarım çok gürültülü çalışıyor. Kapı kapalıyken koridordan geçen kişi sesi çok rahat duyuyor ki oynarken ben de duyuyorum. Kuzenimden bir tık ses gelmiyor PC'sinden. Sistemi yazayım: AMD RX 470 (Fanlardan geliyor, mantıksız. Fan açmazken de çok ses geliyor PC'den.), güç kaynağı ise Gamemax 650W bronz sertifika. İşlemci i7 6700 3,4 GHz. Sizce problem nedir?

Valla hocam önce yazdıklarımı düzgünce bir oku anla sonra tartışırız. 80+ sertifikasını PSU kahinatının yapı taşı olarak görenlere lafım. Ayrıca sertifika deniyor, arkadaş aldıkları sertifikalar sahte demiş. Şaka gibi. Üzerine açıklama yapmaya dahi değmez.
Onu geçtim insanlar boşa mı para veriyor kısmına gelelim. Ben senelerce (senin yaşın kadar vardır bu seneler) adı sanı hiç bilinmemiş markaların PSU'larını kullandım. Şimdiye kadar da bir sorun yaşamadım. Yaşadın mı diyeceksin yani? 😄 Birincisi sen kullanmayı bilirsen, ikincisi elindeki malın ne olduğunu teknik özelliklerini bilirsen boşa para harcamazsın. Ha harcamışsındır binlerce dolar, almışsındır iki tane RTX2080ti yanına takmışsındır i9 9900k'nı ortak sıvı soğutma sistemini hem sistem çok pahalıdır hemde güç çekme dengesi çok değişken ve yüksektir tamam. Git ürünlerini garanti altına alacak bir firmaya dök parayı al PSU'nu. Ama 200 liraya düzgün bir PSU alabilecekken sırf şu takıntılar uğruna yüzlerce lire ekran kartı, işlemciden şundan bundan kısıp markalı PSU alma fantazisi çok saçma.
Maalesef sandığınız gibi değil, bahsi geçen firmaların sertifikalarına dair bir bilgi yok.
Selamlar,

Başlıkta da gördüğünüz gibi bilgisayarım çok gürültülü çalışıyor. Kapı kapalıyken koridordan geçen kişi sesi çok rahat duyuyor ki oynarken ben de duyuyorum. Kuzenimden bir tık ses gelmiyor PC'sinden. Sistemi yazayım: AMD RX 470 (Fanlardan geliyor, mantıksız. Fan açmazken de çok ses geliyor PC'den.), güç kaynağı ise Gamemax 650W bronz sertifika. İşlemci i7 6700 3,4 GHz. Sizce problem nedir?
İşlemci fanından şüpheleniyorum, kasa hava akışınız iyi değilse çok sesli çalışıyor. Macun değiştirme zamanıda gelmiş olabilir. Stok macun ile 2 sene gidiyor ama sonrasında mutlaka yenilemeniz gerek.

Maalesef sandığınız gibi değil, bahsi geçen firmaların sertifikalarına dair bir bilgi yok.

İşlemci fanından şüpheleniyorum, kasa hava akışınız iyi değilse çok sesli çalışıyor. Macun değiştirme zamanıda gelmiş olabilir. Stok macun ile 2 sene gidiyor ama sonrasında mutlaka yenilemeniz gerek.
İşlemci fanına bakacağım , yanıtınız için teşekkürler , iyi günler diliyorum 😁

Selamlar,

overclock yada bilgisayarın anakart hız programı var mı kendinin veya biostan cpu ve kasa fanlarının hızlarını yükseltmişsindir kontrol et default etmelisin eğer standart ayarlarda ise fan eskimiştir.
overclock yada bilgisayarın anakart hız programı var mı kendinin veya biostan cpu ve kasa fanlarının hızlarını yükseltmişsindir kontrol et default etmelisin eğer standart ayarlarda ise fan eskimiştir.
fan expert ayarlarını default etmelisin hızlandırmışsın bence

Overclock ya da bilgisayarın anakart hız programı var mı kendinin veya BIOS'tan CPU ve kasa fanlarının hızlarını yükseltmişsindir kontrol et default etmelisin eğer standart ayarlarda ise fan eskimiştir.

Fan expert ayarlarını default etmelisin hızlandırmışsın bence.

Program olarak Afterburner kullanıyorum ama OC yapmadım sadece oyunlarda kullanım ve sıcaklık değerlerine bakıyorum, BIOS'tan da bir şey ayarlamadım, kasa değiştirme ümidim var. Eğer ses hala geliyorsa yeni işlemci fanı alacağım. Teşekkürler🙏

Bilgisayarınızı temizlemeyi deneyebilirsiniz bence değiştirmeden önce. Kasa ve fanları 4 yıldan fazla süredir kullanıyorsanız ses çıkarması doğal zaten.

Selamlar,

anakartın modeli ne ?

Yeni konular

Geri
Yukarı