i7 6700 sistem toplama

iamFredz

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Yılbaşından önce toplama bilgisayar almayı düşünüyorum. Sistemi topladım ve tecrübeli yorumlarınızı bekliyorum. Genel olarak parçalar arasında uyumsuzluk var mıdır, eksi olabilecek dediğiniz bir durum var mıdır?

Genel olarak oyun amaçlı alacam, onun yanında yazılım programları kullanacam ve normal işlerimi yapacam. Bütün bunları üst düzeyde rahatça yapmak istiyorum. Örneğin bir yandan 1080p ultra da oyun oynarken bir yandan kayıt almak gibi.

Şu an aklıma takılan 2 soru var.
1. Anakart seçimi doğru mudur?
2. Kasanın kendisinde güç kaynağı varmış. Bu kasa ve güç kaynağı hakkında bilgisi olan var mı? Güç kaynağı iyi midir?

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum anakart seçimim doğru. Güç kaynağı olarak kasa içerisinde gelen 80+ Bronze sertifikası olmayan güç kaynaklarına güvenmek pek doğru bir karar olmayacağı kanaatindeyim. Kasayı ayrı güç kaynağını ayrı olarak güç kaynağında da 600W 80+Bronze veya üstünde bir sertifikaya sahip PSU seçmeniz daha iyi olacaktır. RAM'leri 2400MHZ seçmişsiniz ama o işlemci ve anakart en fazla 2133MHZ destekliyor ve geriye kalan MHZ'leri kullanamazsınız.

Cevabınız için teşekkürler.
Peki 670tl olacak şekilde kasa + güç kaynağı önerisi yapabilir misiniz? Kasa da tasarım çok çok önemli değil. Kaliteli malzeme ve hava sirkülasyonu sağlam olsun yeter. Güç kaynağı da dediğiniz gibi 80+ Bronze sertifikalı olsun.
RAM konusuna gelince de 2133MHZ ve 2400MHZ fiyat olarak neredeyse aynı. İleride parça değişikliği yapacağımı da göz önünde bulundurursak 2400MHZ tercih edeceğim gibi duruyor. Sonuçta fazlalık olmasının sisteme bir zararı olmaz değil mi?

Linkleri sadece vatan bilgisayardan atarsanız çok sevinirim.

Ayrıca diğer arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.

İyi forumlar.

Herkese merhaba,
Yılbaşından önce toplama bilgisayar almayı düşünüyorum. Sistemi topladım ve tecrübeli yorumlarınızı bekliyorum. Genel olarak parçalar arasında uyumsuzluk var mıdır, eksi olabilecek dediğiniz bir durum var mıdır?

Genel olarak oyun amaçlı alacam, onun yanında yazılım programları kullanacam ve normal işlerimi yapacam. Bütün bunları üst düzeyde rahatça yapmak istiyorum. Örneğin bir yandan 1080p ultra da oyun oynarken bir yandan kayıt almak gibi.

Şu an aklıma takılan 2 soru var.
1. Anakart seçimi doğru mudur?
2. Kasanın kendisinde güç kaynağı varmış. Bu kasa ve güç kaynağı hakkında bilgisi olan var mı? Güç kaynağı iyi midir?

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Eki Görüntüle 202642
1- Anakart uyumludur.
2-Kasa ve güç kaynağını ayrı tercih edebilirsin. Kendini kanıtlamış modellerde çok büyük sıkıntılar yaşamassın ancak ilk söylediğim daha doğru bir karar olur.

Bunlara ek olarak;

-5400rpm HDD alınmaz. Hemen değiştir onu...
-Anakart seçimi olarak daha iyi seçimler yapılabilir.
-2133Mhz anakartta 2400Mhz bellek seçimi yapmışsın. Hiçbir problem yaşamazsın. Anakartı biraz daha üst modellere taşırsan buda kendiliğinden çözüme kavuşmuş olur.

NOT: Bütçeni söylersen senin için belki daha iyi bir sistem toplayabiliriz.

Son düzenleme:
Bence 6700'dan ziyade 6600k iyi olabilir , anakartıda değişmek kaydıyla

Kingston 16GB (4x4GB) HyperX FURY Black Series DDR4 2400MHz CL15 1.2V XMP Ram
304,44 TL buda tercih edilebilir daha ucuz.

Hdd 7200rm WD Blue alabilirsin.

Arkadaşlar bütçe belirtmedim çünkü ara ara değişkenlik gösteriyor. Ancak şunu diyebilirim, ben bu sistemi topladığımda 5400tl civarlarındaydı. Şu an aynı sistem 6100tl civarlarında malum dolardan dolayı. İlk olarak 5500tl bütçe ayırmıştım. Dolar arttıkça sistem fiyatı da artınca 5700tl civarlarında artık alsam iyi olur diyordum. Ancak alamadım ve doların fiyatı her geçen gün artıyor.

Bütçem 5500 dü ben çıtayı 5700 e yükselttim. Yani +200tl. Şimdi şöyle diyim bütçem 5500tl ya da 6000tl desem biri gelecek Teknobiyotik ya da Sinerji'den 5500tl ya da 6000tl lik bir bilgisayar toplucak. Bi bakıcam benim istediğim parçalar dışında başka parçalar koymuş o daha iyi, bu daha iyi, şu şurda daha ucuz falan derken muhabbet uzadıkça uzayacak.

Ben sistemi Vatan Bilgisayar'dan topladım. Az önce ucuz dedikleri Sinerji'den aynı sistemi topladım 5995tl tuttu. Yani 6000tl. Bir şey fark etmiyor. Vatan'dan toplama amacım Ankara'da oturuyorum ve herhangi bir arıza, garanti vb. işlemlerde müşteri hizmetleri ile telefon yerine yüz yüze daha sağlıklı iletişim kurmak. Eğer Sinerji'de 5500tl gibi bir fiyatla karşılaşsam o zaman belki düşünebilirdim. Yani büyük bir fiyat farkı olmadığı sürece sistemi Vatan'dan almayı düşünüyorum. Bu nedenle sizde öneri linklerinizi Vatan'dan atarsanız sevinirim.

Kısacası yapmış olduğum sistemde kesinlikle duracak olan parçalar; monitör, işlemci, ekran kartı, RAM, SSD. Üzerinde konuşabileceğimiz parçalar; Kasa, güç kaynağı, HDD ve anakart. Bu noktada bütçe konusuna işin içine sokacak olursak;

1. Vatan'da şu an ZALMAN Z11 NEO 700W kasa 670tl. Biz de dedik ki kasa ve güç kaynağı ayrı olsun. O halde sizden isteğim 670tl 'ye denk gelecek şekilde kasa ve güç kaynağı. Önceki iletimde dediğim gibi kasa tasarımı çok çok önemli değil. Kaliteli malzeme ve hava sirkülasyonunun iyi olması önemli. Güç kaynağı da 80+ Bronze sertifikalı olsun dedik. Vatan linki atarsanız sevinirim. Ancak belki Vatan'da olmayan bir parça vardır aklınızda önemli değil onu da atabilirsiniz sonuçta sipariş ile Vatan'dan getittirebilirim. Bu ikisinin fiyatı 700tl geçmesin mümkünse.

2. HDD konusuna gelirsek, diskin fiyatı Vatan'da şu an 372tl. Aynı markanın 7200rpm sine baktım. +300tl lik bir fiyat ekleniyor. Bu HDD lerde bütün olay rpm de mi bitiyor? 5400rpm lik bi diskin 7200rpm lik bi diskten iyi olma ihtimali yok mu? +300tl lik fiyat farkına değer mi? Bence değmez gibi duruyor. O nedenle HDD de yüksek fiyat artışından dolayı değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Zaten işletim sistemi ve 2-3 oyunu SSD ye geri kalan ıvır zıvırı HDD ye yükleyeceğim. Ancak yorumlarınızı bekliyorum.

3. Anakart konusuna gelirsek, kartın fiyatı Vatan'da şu an 665tl. Burada da +200-250tl olacak şekilde önerilerinizi alabilirim. Yani fiyat değişikliği olmadan kasa+psu belirlendi diyelim. HDD yi de değiştirmedik ya da çok az bir fiyat farkına değiştirdik diyelim. O zaman anakart içinde önerilerinizi alabilirim. Seçmiş olduğum anakartın uyumlu olduğunu söylediniz zaten aslında o benim için yeterlidir. Uğraşma o zaman +200-250tl artış yapman üst modele yetersiz kalır zaten diyebilirsiniz. 200lira artıran adam 500lira da artırır diyip link atmanıza gerek yok. Bu işin sonu yok çünkü bir yerde çizgiyi çekmek gerekiyor. Ancak yinede aklınızdaki modeli söylemek isterseniz bakarım.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Şu an odaklandığım şeyler kasa ve güç kaynağı. Özellikle 1. maddeyle alakalı önerilerinizi bekliyorum. Onun dışında da genel olarak yorumlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar.

İşlemci: İ7 6700
Anakart: ASRock H170 Pro4/Hyper
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 (2x8) GB 2400 Mhz
Ekran Kartı: Asus ROG Strix RX480 8G
HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM
SSD: Corsair Force LE 480 GB
Kasa: Zalman Z9 Neo
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 80+Bronze 600 W
Monitör: AOC G2460VQ6
Toplam 5654 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

:D

KralGS cevabın için teşekkür ederim. Çıtayı 5700'e çektiğimi söylediğim için böyle bir sistem hazırladın sanırım. Ancak şu an 'şu kadar' bir bütçem var diyemiyorum. Ve Teknobiyotik'ten toplamışsın. Öncelikle marka olarak ASUS ile ilgileniyorum ve ekran kartının da GTX 1060 olmasını istiyorum. Dediğim gibi hazırlamış olduğum sistemde özellikle kasa ve güç kaynağı için önerilerinizi bekliyorum. Onun dışında HDD ve anakart. Kısacası 700tl bütçem var ve kasa + güç kaynağı istiyorum.

@KralGS hazırlamış olduğun sistemdeki kasa ve güç kaynağına bakacağım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı