İ7 6700K ve GTX 1080 sistem için yükseltme önerisi

claswan

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13700KF - Z690-A Rog Strix - TuF RTX 3080 Ti - 32 GB Ram - Kingston KC3000 2TB SSD - NZXT X73 - Phanteks P600S Matte White - EVGA GQ 750W -
Meslek
Aircraft Maintenance Technician
Merhabalar, şu anki sistemim şu şekildedir;

Intel Core i7 6700K @4.6 GHz 1.32v
ASUS Z170 Pro Gaming.
Kingston HyperX Fury 16 GB.
MSI GeForce GTX 1080 Gaming X
EVGA 750 gq Gold 80+
Noctua NH-D15

Bu sistemi güncellemek istiyorum. Şu anda parçaların alıcısı olur en azından kenara köşeye atmam zira kötü parçalar da değil. Ancak sistem güncel kalması açısından işlemci ve anakartı güncellemek istiyorum. Ekran kartını ise daha sonra yenilerim.
Geçen günlerde Patriot Viper Elite II 3600 MHz RAM'ler indirime girmişti. Dayanamayıp 4 adet aldım yani yeni RAM'lerim 32 GB 3600 MHz olacak. Eskileri kullanmam satarım.
İşlemci olarak 10700k ile 10900k arasında kararsız kaldım. Bu arada parçaları ikinci elde ucuza almayı düşünüyorum. Zira anakartların sıfırı her zaman aşırı pahalı oluyor. 4-5 bin liralık anakartı işlemci ile birlikte aldığımda 1.5-2bin liraya denk getirebiliyorum en azından. Tavsiyeniz ne olur? Ben birkaç senedir işlemcileri hiç takip etmedim. Hangisi daha sorunsuz, hangisi daha ileriye dönük olur? Bir de bir ilanda "Gold çiptir" diye bir açıklama gördüm bu ne demek oluyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

10900k+anakart 6000₺
10800k+anakart 5500₺

Gibi fiyatlarda ilanlar gördüm belki daha farklı seçenekler bulabilirim. 11. nesil satan pek yok gibi. Ayrıyeten DDR5 düşünmüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerdiğin işlemciler güzel. Fakat bu paralara değmez diye düşünüyorum. AMD Ryzen 5 5600X + anakart daha mantıklı olacaktır. Intel işlemci, anakart aldığınız zaman bir de sıvı soğutucu şart olacaktır :)
İnternet üzerinden 5600X ile karşılaştırmalara bakabilirsin. Örnek; AMD Ryzen 5 5600X vs Intel Core i9-10900K @ 3.70GHz [cpubenchmark.net] by PassMark Software

Yanıtınız için teşekkürler. 5600X benim de çok ilgimi çekiyor aslında ama kafamı kurcalayan bir hata yaptım. Aldığım RAM'ler 3600MHz CL20 değerinde. AMD için kötü bir hata gibime geliyor. RAM'ler in tanesi 250 lira olduğu için gözüm kapalı aldım ama AMD sistem için 3733MHz ve üzeri olup CL16 CL18 gibi değerler iyi deniyor. Bu yüzden pişmanlık var biraz.

Ayrıyeten Noctua D15 işlemci soğutucuyu kullanabilmem için AMD montaj kiti lazım ki benim kutudan çıkmadı.

Bir de benim işlemci soğutucu birçok sıvı soğutucudan daha iyi soğutur bilginiz olsun :)

10900k ile 5600X karşılaştırmak pek mantıklı değil biri 10 çekirdek 20 iş parçacığı diğeri 6 Core 12 thread 5800X ile karşılaştırsanız neyse o bile yetmiyor ayrıca AMD'nin 5. nesil işlemcileri de çok iyi bir kasa yoksa sıvı soğutucu istiyor çok Extreme işler yapılmayacaksa 5800X ve 10700k tavsiye ederim.

10900k ile 5600X karşılaştırmak pek mantıklı değil biri 10 çekirdek 20 iş parçacığı diğeri 6 Core 12 thread 5800X ile karşılaştırsanız neyse o bile yetmiyor ayrıca AMD'nin 5. nesil işlemcileri de çok iyi bir kasa yoksa sıvı soğutucu istiyor çok Extreme işler yapılmayacaksa 5800X ve 10700k tavsiye ederim.

Extreme işleri geçtim zorlayacak bir şey yapacağımı bile düşünmüyorum. Çok fazla şeyi aynı anda çalıştırdığım için ara ara ciddi performans düşüşü yaşıyorum şu anki sistemde. Belki de RAM yetersiz kaldığı içindir. Şu RAM'ler yarın gelir ve denerim belki de sistemi değişmeye bile ihtiyacım kalmaz. Ama içimde yine bir heves var sistem güncel kalsın istiyorum. Çünkü lazım olup alayım dediğim zaman biliyorum ki uçuk fiyatlar olacaktır. AMD çok istiyorum ama hem soğutucu için Mount kit bulmam gerek ya da sıvı soğutucu almam gerekiyor. İşlemci soğutucu değişmek biraz pahalıya mal olabilir ve eskisi elimde kalabilir. O yüzden hiç riske girmeden yine Intel devam edeyim dedim.

10900k sanırım biraz fazla gelir bana. 125W ile bayağı bayağı soba gibi olur gibime geliyor. Benim işlemci soğutucu ile yapılan o.c. Testlerinde 75 78leri geçmiyor ama 5.2 5.3 GHz seviyesinde 96 100 dereceyi görmüş :)

Extreme işleri geçtim zorlayacak bir şey yapacağımı bile düşünmüyorum. Çok fazla şeyi aynı anda çalıştırdığım için ara ara ciddi performans düşüşü yaşıyorum şu anki sistemde. Belki de RAM yetersiz kaldığı içindir. Şu RAM'ler yarın gelir ve denerim belki de sistemi değişmeye bile ihtiyacım kalmaz. Ama içimde yine bir heves var sistem güncel kalsın istiyorum. Çünkü lazım olup alayım dediğim zaman biliyorum ki uçuk fiyatlar olacaktır. AMD çok istiyorum ama hem soğutucu için Mount kit bulmam gerek ya da sıvı soğutucu almam gerekiyor. İşlemci soğutucu değişmek biraz pahalıya mal olabilir ve eskisi elimde kalabilir. O yüzden hiç riske girmeden yine Intel devam edeyim dedim.

10900k sanırım biraz fazla gelir bana. 125W ile bayağı bayağı soba gibi olur gibime geliyor. Benim işlemci soğutucu ile yapılan o.c. Testlerinde 75 78leri geçmiyor ama 5.2 5.3 GHz seviyesinde 96 100 dereceyi görmüş :)

6700k güzel işlemci ama gelecek için 4 çekirdek 8 iş parçacığı az kalacaktır 6/12 de önümü göreyim işlemcisi bence gelecek için en az 8/16 kafan rahat eder 10700k ve 5800X bazen indirime giriyor Amazon'da takip et 10900k 5900X çok bunlar bana göre oyun, yayın, render hatta iş yapacaksan bile çok.

Geri
Yukarı