Başarılı Kurulum i7 6700K ve HD 530 OpenCore macOS Big Sur

Merhaba herkese,

Geçtiğimiz haftalarda Ultrabook ile macOS Mojave deneyimi yaşamıştım, Her şey güzel gitse de işlemciye güç yönetimi yapamadığım için pek kullanılabilir olmamıştı. macOS Big Sur her ne kadar geçişlerde sorunlu başlasa da, birçok kişi tarafından beğenildi. Catalina çıktığı zamanki tepkileri görmüş birisi olarak, cidden şaşırdım bu duruma.

Ve, Big Sur denemeye karar verdim. Standart OpenCore EFI'si ile işe başladım. Bu EFI'ye sadece Intel LAN için gerekli olan Kext'i ve config dosyasının içine, önceki macOS yüklemelerinde deneyimlediğim HD 530 dahili grafik yongasının bilgilerini girdim.

Windows'tan başka bir diske kurulum yaptım ve kurulum yapmadan önce, kurulum yapacağım SSD harici tüm depolama aygıtlarını çıkarttım. Ayrıca GTX 970 ekran kartımı da çıkarttım. Mojave'de anakartımın üzerindeki dahili DP portunu kullanabiliyordum ama Big Sur'da HDMI kullanmaya karar verdim.

Kurulum öncekilere göre uzun sürdü. Kullandığım OC Bootloader'i ilginç şekilde GUI ile gelmişti, bu da eski OC menüsüne göre oldukça hoş bir ayrıntı oldu.

Kurulumu standart EFI ile yaptım. Kurulum bittikten sonra OpenCore Configurator ile EFI'yi Mount edip, değiştirdim EFI klasörünü buraya kopyaladım. Sistemi yeniden başlattım ve her şey çalışıyordu. :)

Çoğu Intel masaüstü kullanıcısının, Big Sura diğer sürümlere göre daha rahat geçeceğini düşünüyorum. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama Big Sur, Mojave ve Catalina'ya göre daha hoş, daha kolay geldi. :) Ayrıca çoğu Intel masaüstü kullanıcısı, UHD/HD grafik yongası ayarını doğru yaptıktan ve ilgili LAN Keltini yükledikten sonra, başka hiçbir ayar yapmasına gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Ne çalışıyor:
  • Her şey. :)
Ne çalışmıyor:
  • Uykudan uyanma veya ekran kapanırsa açılma. Bu, HD/UHD Grafikleriyle alakalı genel bir bgn sanırım. Ekran kapanmasını kapatarak ve uyku modunu devre dışı bırakarak geçici olarak çözdüm. Ama tam çözümü bilen, deneyimleyen varsa, uygulamak isterim. :)
Bu noktada yapacağım tek öneri, ayrı disklere kurulum yapmanız ve kuracağınız diskte sadece macOS'un olmasıdır.

Görseller:

ekran 1.png

ekran 2 koyu info karalanmış.png

ekran 4 boş.png

ses.png

USB Corsair.png

Kullandığım GPU aygıt bilgileri:

HD 530.png

Konuyu testler ile güncelleyeceğim. Şu anlık güzel bir deyim oluyor, sadece tarayıcılarda bir bulanıklık problemi var, onu da çözersem tadından yenmeyecek. :)

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyaller hepinize.

Güzel düşünceleriniz için teşekkürler. :) Az önce diğer diskleri de sisteme taktım, Windows sorunsuz çalışmaya devam etti. Boot seçeneklerinden Windows'u en başa aldım, macOS'a geçmek istediğim zaman ise F8'e basıp, Boot menüden OpenCore'u seçiyorum.

Bu noktada her şey güzelce çalışıyor diyebilirim. :)
-----

Cinebech testi eklendi:

Ekran Resmi 2020-11-20 01.52.04.png

-------------

React Native ve Xcode kurulumunu da gerçekleştirdim, düzgün bir şekilde çalışıyor:

react-native.png

Merhaba herkese,

Geçtiğimiz haftalarda Ultrabook ile macOS Mojave deneyimi yaşamıştım, her şey güzel gitse de işlemciye güç yönetimi yapamadığım için pek kullanılabilir olmamıştı. macOS Big Sur her ne kadar geçişlerde sorunlu başlasa da, birçok kişi tarafından beğenildi. Catalina çıktığı zamanki tepkileri görmüş birisi olarak, cidden şaşırdım bu duruma.

Ve, Big Sur denemeye karar verdim. Standart OpenCore EFI'si ile işe başladım. Bu EFI'ye sadece Intel lan için gerekli olan Kext'i ve Config dosyasının içine, önceki macOS yüklemelerinde deneyimlediğim HD 530 dahili grafik yongasının bilgilerini girdim.

Windows'tan başka bir diske kurulum yaptım ve kurulum yapmadan önce, kurulum yapacağım SSD harici tüm depolama aygıtlarını çıkarttım. Ayrıca GTX 970 ekran kartımı da çıkarttım. Mojave'de anakartımın üzerindeki dahili DP portunu kullanabiliyordum ama Big Sur'da HDMI kullanmaya karar verdim.

Kurulum öncekilere göre uzun sürdü. Kullandığım OC Bootloader'i ilginç şekilde GUI ile gelmişti, bu da eski OC menüsüne göre oldukça hoş bir ayrıntı oldu.

Kurulumu standart EFI ile yaptım. Kurulum bittikten sonra OpenCore Configurator ile EFI'yi Mount edip, değiştirdim EFI klasörünü buraya kopyaladım. Sistemi yeniden başlattım ve her şey çalışıyordu. :)

Çoğu Intel masaüstü kullanıcısının, Big Sur'a diğer sürümlere göre daha rahat geçeceğini düşünüyorum. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama Big Sur, Mojave ve Catalina'ya göre daha hoş, daha kolay geldi. :) ayrıca çoğu Intel masaüstü kullanıcısı, UHD/HD grafik yongası ayarını doğru yaptıktan ve ilgili lan keltini yükledikten sonra, başka hiçbir ayar yapmasına gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Ne çalışıyor:
  • Her şey. :)
Ne çalışmıyor:
  • Uykudan uyanma veya ekran kapanırsa açılma. Bu, HD/UHD grafikleriyle alakalı genel bir BGN sanırım. Ekran kapanmasını kapatarak ve uyku modunu devre dışı bırakarak geçici olarak çözdüm. Ama tam çözümü bilen, deneyimleyen varsa, uygulamak isterim. :)
Bu noktada yapacağım tek öneri, ayrı disklere kurulum yapmanız ve kuracağınız diskte sadece MacOS'un olmasıdır.

Görseller:

Eki Görüntüle 743702

Eki Görüntüle 743699

Eki Görüntüle 743698

Eki Görüntüle 743691

Eki Görüntüle 743692

Kullandığım GPU aygıt bilgileri:

Eki Görüntüle 743694

Konuyu testler ile güncelleyeceğim. Şu anlık güzel bir deyim oluyor, sadece tarayıcılarda bir bulanıklık problemi var, onu da çözersem tadından yenmeyecek. :)

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyaller hepinize.

Acaba EFI dosyanızı atabilir misiniz? Sistemim aynıda sizinle.

Yeni konular

Geri
Yukarı