i7 6700'ün çekirdek hızı boşta yüksek, yükte düşük

Gustavo Fring

Hectopat
Yer
İstanbul/Başakşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
System : MSI PULSE GL66 11UEK-048TR Notebook
Mouse : Corsair Katar Pro (CH-930C011-EU)
Headset : Gamenote H2002D
Second Screen: Philips 203V
Meslek
Öğrenci
Intel Core i7-6700 kullanıyorum. Boşta veya herhangi bir iş yaparken 3.80 GHz gibi hızlara çıkarken, stres testi vesaire yaparken 3.67 GHz'de sabit kalıyor. Bunun sebebi nedir?

Ekstra olarak arkadaşım AMD 3.9GHz Ryzen 2200G işlemci kullanıyor ve oyunlarda genellikle kullanım yüzdesi %50 seviyelerinde, benim ise %25 seviyelerinde oluyor. Bu durumun sebebi nedir? Eğer işlemcim arkadaşım gibi daha yüksek kullanım %'sine sahip olsaydı bilgisayarın performansı artar mıydı?

Intel Core i7-6700 kullanıyorum. Boşta veya herhangi bir iş yaparken 3.80 GHz gibi hızlara çıkarken, stres testi vesaire yaparken 3.67 GHz'de sabit kalıyor. Bunun sebebi nedir?

Ekstra olarak arkadaşım AMD 3.9GHz Ryzen 2200G işlemci kullanıyor ve oyunlarda genellikle kullanım yüzdesi %50 seviyelerinde, benim ise %25 seviyelerinde oluyor. Bu durumun sebebi nedir? Eğer işlemcim arkadaşım gibi daha yüksek kullanım %'sine sahip olsaydı bilgisayarın performansı artar mıydı?
Arkadaşınızın işlemcisi 4C/4T sizinki 4C/8T. Onun işlemcisi sizinkine göre kendini daha fazla kullanma gereği duyabilir oyun oynarken.
Eğer işlemcim arkadaşım gibi daha yüksek kullanım %'sine sahip olsaydı bilgisayarın performansı artar mıydı?
Kullanım yüzdesi arttıkça performans artar gibi bir tanım yapılamaz tam olarak. Stres testi hakkında bir bilgim yok.

1.Soru)İşlemciniz ısındığından dolayı hızını düşürüyor olabilir. Soğutucu değiştirmeniz ile problem çözülür.
2) İşlemciniz R3 3200G'den daha iyi olduğu için kendini daha az kullanıyor.

Tek çekirdek sonucu ile çok çekirdek aynı olmuyor. Çok çekirdek gerektiren işlemlerde daha düşük Mhz görmek bundan kaynaklı. Senin işlemcin 4/8, arkadaşının 4/4, daha güçlü bir insanın aynı işi daha az güç harcayarak yapması gibi bir şey işlemcinin daha az çalışması.

Yeni konular

Geri
Yukarı