i7 720QM ve Mobility HD 5650 Laptop Şarjdayken Yavaşlaması

stresli0yuncu

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba. Konu başlığında da okuduğunuz gibi, laptop şarjdayken, güç ayarları "Yüksek Performans"da olsa, "Dengeli"de olsa, ne olursa olsa, işlemcinin turbo özelliğini kullanmıyor. İşlemci normal frekansı 1.6 GHz, turbo frekansı 2.8 GHz ancak şarjdayken 1.6 GHz üzerine asla çıkmıyor, güç ayarları ne olursa olsun. Bununla beraber yine şarjdayken bilgisayar GPU'nun yarısını bile kullanmıyor. Max. GPU bellek hızı 800 MHz, fakat 300 MHz'den yukarı çıkmıyor. Aynı şekil max. GPU çekirdek hızı 550, o da 300'e kendini sabitliyor. 3 defa format attım, Windows 7, 8.1 ve 10 kurdum, yine de aynı durum ile karşılaştım. İlginç bir şekilde laptopu prizden çıkarınca tam güç çalışıyor, ancak prizdeyken kendine sınır koyuyor.

Laptop'um;
  • HP Pavilion DV6 3055ET
  • 1,60 (Turbo 2,8 GHz) GHz Intel Core i7-720QM İşlemci
  • 8 GB DDR3 (2 x 4096 MB) 1333 MHz
  • ATI Mobility Radeon HD 5650 (1 GB) Grafik Kartı (550 MHz çekirdek, 800 MHz bellek)

Laptop şardayken max. frekansı 1 numaralı fotoğrafta Laptop pilde "Yüksek performans" seçiliyken rastgele bir frekans değeri 2 numaralı fotoğrafta.

Ayrıca pili tamamen çıkarıp prizde tekrar denedim, yine de sonuç aynı, diğer güç ayarlarını da denedim, gelişmiş güç ayarlarından da ayarlama yaptım değişen hiçbir şey olmadı. Günlerdir buna uğraşıyorum, her türlü yardıma açığım şimdiden teşekkür ederim.

1.jpg
2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhaba. Konu başlığında da okuduğunuz gibi, laptop şarjdayken, güç ayarları "Yüksek Performans"da olsa, "Dengeli"de olsa, ne olursa olsa, işlemcinin Turbo özelliğini kullanmıyor. İşlemci normal frekansı 1.6 GHz, Turbo frekansı 2.8 GHz ancak şarjdayken 1.6 GHz üzerine asla çıkmıyor, güç ayarları ne olursa olsun. Bununla beraber yine şarjdayken bilgisayar GPU'nun yarısını bile kullanmıyor. Max. GPU bellek hızı 800 MHz, fakat 300 MHz'den yukarı çıkmıyor. Aynı şekil Max. GPU çekirdek hızı 550, o da 300'e kendini sabitliyor. 3 defa format attım, Windows 7, 8.1 ve 10 kurdum, yine de aynı durum ile karşılaştım. İlginç bir şekilde laptopu prizden çıkarınca tam güç çalışıyor, ancak prizdeyken kendine sınır koyuyor.

Laptop'um;
  • HP Pavilion DV6 3055ET
  • 1, 60 (Turbo 2, 8 GHz) GHz Intel Core i7-720QM İşlemci
  • 8 GB DDR3 (2 X 4096 MB) 1333 MHz
  • ATI Mobility Radeon HD 5650 (1 GB) Grafik Kartı (550 MHz çekirdek, 800 MHz bellek)

Laptop şardayken Max. Frekansı 1 numaralı fotoğrafta Laptop pilde "Yüksek performans" seçiliyken rastgele bir frekans değeri 2 numaralı fotoğrafta.

Ayrıca pili tamamen çıkarıp prizde tekrar denedim, yine de sonuç aynı, diğer güç ayarlarını da denedim, gelişmiş güç ayarlarından da ayarlama yaptım değişen hiçbir şey olmadı. Günlerdir buna uğraşıyorum, her türlü yardıma açığım şimdiden teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 246196 Eki Görüntüle 246197

Laptoplar plie takıldıkları zaman harici ekran kartı ile çalışır çıkardığında ise dahili ekran kartına geçer bu yüzden performans düşüşü yaşarsın

Ekran Görüntüsü (2).png

Buraya girip dahili erkan kartını devre dışı bırakman gerek Intel UHD yazanı devre dışı bırakabilirsin

Yeni konular

Geri
Yukarı