i7 7500U sistemin performansı yarı yarıya düştü

Monster 311

Decapat
Bir gün bilgisayarda oyun oynarken arkada indirme yapıyordum ve YouTube izliyordum. Oyuna geçmek için Alt+Tab yaptım ama o an FPS 110 değerlerinden 50-60 değerlerine düştü. Bilgisayar yük altındadır dedim yeniden başlattım arkada hiçbir çalışmazken FPS yine 50-60 değerlerindeydi. Bunun üzerine internette araştırma yaptım, bilgisayarı Windows Defender ve s. Uygulamalar ile tam tarama yaptım, sürücüleri güncelledim ama sorun yine düzelmedi. Bunun geçenlerde Windows 10'u güncellemem ile alakalı olduğunu düşündüm ve eski Windows sürümüne geri dönderdim. Sorun hala düzelmedi. Son çare format attım ama maalesef yine düzelmedi.

Not: Bilgisayarın performansı yük altında iken bir anda yarı yarıya düştü. Gitdikçe yavaşlama ile alakası yok.

Bilgisayarım hakkında daha fazla:

Model: Acer Aspire E5-576G-798U (dizüstü)
İşlemci: Intel Core i7-7500U 2.7GHz (Turbo Boost 3.5GHz)
Ekran kartı: NVIDIA GeForce MX130 2 GB VRAM (diğeri normal olarak Intel)
RAM: 16 GB DDR3 (normalde 8 GB RAM kendim 16 yaptım)
Depolama: 1000 GB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format sonrası virüs zor kasayı açıp RAM'lere bakabilir misin? Sadece bak bilgin yoksa elleme.
Tamam bakıyorum 10 dakka sonra yazarım.
Format sonrası virüs zor kasayı açıp RAM'lere bakabilir misin? Sadece bak bilgin yoksa elleme.
Ben bir sorun göremedim. Bilgisayar tozlandığından böyle bir sorun ola bilir diye düşünüyorum ama bi yandan anında bir düşüş olacağına inanmıyorum.
Ben bir sorun göremedim. Bilgisayar tozlandığından böyle bir sorun ola bilir diye düşünüyorum ama bi yandan anında bir düşüş olacağına inanmıyorum.

Dosya Ekleri

• 20201119_215234.jpg
    20201119_215234.jpg
    139,2 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Sorunun neden kaynaklı olduğunu sonunda buldum. 1 buçuk yıla yakındır laptop temizliği yaptırmadığım için büyük ihtimalle fan tozdan bozulmuş. Bu gün denemek için oyuna girdim fan gerçekten çalışmıyormuş. Fan çalışmadığı içinde işlemci kendini kısıtlıyor.

Geri
Yukarı