i7 7700 sıcaklığı programa göre değişiyor

hovarda

Kilopat
Katılım
9 Mart 2013
Mesajlar
1.451
Çözümler
1
Yer
Samsun
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
İşsiz
Arkadaşlar Intel i7 7700 kullanıyorum, hangi programın sıcaklık verisi doğru sizce? :)

Adsız.jpg
 
İki program da doğru gösteriyor. AIDA 64'teki CPU sıcaklığına aldanma, o işlemci soketinin genel sıcaklığını gösteriyor. Önemli olan CPU Package, direkt işlemci içerisindeki sensörden geliyor o değer, en güveniliri o.
 
İki program da doğru gösteriyor. AIDA 64'teki CPU sıcaklığına aldanma, o işlemci soketinin genel sıcaklığını gösteriyor. Önemli olan CPU package, direkt işlemci içerisindeki sensörden geliyor o değer, en güveniliri o.

Nasıl hocam MSI Afterburner'da 69 derece ASUS Dual intelligent 5 de 60 derece :) HW de farklı.
 
Nasıl hocam MSI Afterburner'da 69 derece ASUS Dual intelligent 5 de 60 derece :) HW de farklı.

ASUS da muhtemelen soketin sıcaklığını alıyor. AIDA64'teki CPU Package ile HWMonitor'un CPU sıcaklık değerleri hemen hemen aynı, arada 1-2 sapma olabilir çok önemli değil. Önemli olan CPU Package değeri dediğim gibi. CPU değerine aldanıp da işlemcim serin kafasına girmeyin, soket sıcaklığı ile işlemcinin çekirdek sıcaklığı arasında 20-30 derece oynayabiliyor. İşlemci içerde haşlanırken soket sıcaklığına aldanıp abi bu işlemci serin ya kafasında olan insanlar var. :)

Bir Technopat videosundan örnek vereyim mesela. CPU'nun asıl sıcaklığı 91 derecelere çıkmışken "CPU" yani soket sıcaklığına aldanıp 50 derece diyorlar, bu yanlış mesela.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı