i7 7700HQ 1050Ti laptop fan hızını arttırmıyor

Veyselco

Femtopat
Daha fazla  
2.5-3 senelik Acer Nitro 5 AN515-51 modeli laptopum var. Laptopu aldıktan 1 sene sonra FPS dropları yemeye başladım, sonra Turbo Boost'u kapattım falan.
Hallettim ancak laptopum ne kadar ısınırsa ısınsın otomatik modda fan hızı pek artmıyor. Kasıtlı olarak 92-96 derece yapıyorum işlemciyi, fanlar yine de tam gücünü kullanmıyor.
Ve sanırım bu fan hızı ayarı kafasına göre değişiyor çünkü bilgisayarın Turbo Boost'unu kapattıktan sonra ilk başlarda bayağı sıcaklık düşüşü almışken sonra kendini ona göre ayarlayıp tekrar ısınacak seviye getiriyor. Format attım bir ayar değiştirmişsem diye, yine de bir şey değişmedi.

Örnek vermem gerekirse ilk başlarda AC3'te 70 derece, CS:GO'da 73 derece olurken ayarları birkaç gün daha kullandıktan sonra aynı koşullarda AC3'te 75, CS:GO'da 77 olmaya başladı. Tabi fan hızını ölçmedim de başka ne etkileyebilir ki, anlamlandıramıyorum.

Zaten pek oyun oynamıyorum ama fan hızını max yaptığımda AC3'te işlemci 63 dereceye düştü, 6100-6200RPM olması lazım max'ta hızı. Normal kullanımda ve Cuphead tarzı oyunlarında otomatikte kullansam ve gerekmediğinden işlemciyi %60-70'e alsam ama hikayeli oyunlarda max fan hızı kullansam zararı olur mu? Termal macunu yenilemedim, içini temizlemedim ama undervoltlu.

Laptopun özellikleri;
-i7 7700HQ
-1050 Ti
-8 GB 2666MHz RAM
-256 GB SSD
-Windows 10 Pro 2004 (etkinleştirilmedi)
-Ekran kartı sürücüsü 388.18

Son düzenleyen: Moderatör:
2.5-3 senelik Acer Nitro 5 AN515-51 modeli laptopum var. Laptopu aldıktan 1 sene sonra FPS dropları yemeye başladım, sonra Turbo Boost'u kapattım falan.
Hallettim ancak laptopum ne kadar ısınırsa ısınsın otomatik modda fan hızı pek artmıyor. Kasıtlı olarak 92-96 derece yapıyorum işlemciyi, fanlar yine de tam gücünü kullanmıyor.
Ve sanırım bu fan hızı ayarı kafasına göre değişiyor çünkü bilgisayarın Turbo Boost'unu kapattıktan sonra ilk başlarda bayağı sıcaklık düşüşü almışken sonra kendini ona göre ayarlayıp tekrar ısınacak seviye getiriyor. Format attım bir ayar değiştirmişsem diye, yine de bir şey değişmedi.

Örnek vermem gerekirse ilk başlarda AC3'te 70 derece, CS:GO'da 73 derece olurken ayarları birkaç gün daha kullandıktan sonra aynı koşullarda AC3'te 75, CS:GO'da 77 olmaya başladı. Tabi fan hızını ölçmedim de başka ne etkileyebilir ki, anlamlandıramıyorum.

Zaten pek oyun oynamıyorum ama fan hızını Max yaptığımda AC3'te işlemci 63 dereceye düştü, 6100-6200RPM olması lazım Max'ta hızı. Normal kullanımda ve cuphead tarzı oyunlarında otomatikte kullansam ve gerekmediğinden işlemciyi %60-70'e alsam ama hikayeli oyunlarda Max fan hızı kullansam zararı olur mu? Termal macunu yenilemedim, içini temizlemedim ama undervoltlu.

Laptopun özellikleri;
-i7 7700HQ.
-1050 Ti.
-8 GB 2666MHz RAM.
-256 GB SSD.
-Windows 10 Pro 2004 (etkinleştirilmedi)
-Ekran kartı sürücüsü 388.18

Bende aynı özelliklere sahip Lenovo Y520 gamebook kullanıyorum bende de tam tersi sorun var. Fanlar ilk açılışta yüksek hızla çalışıyor. Bence yüksek hızla çalıştırman bir soru çıkarmaz çünkü ben bilgisayarımı 4 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve oyun oynarken tam hızla çalıştırıyorum bir sorun olmadı ancak fanların hızını arttırdığında bilgisayarın içerisine giren toz, normal hızda çalışırken içerisine giren tozdan daha fazla olacak bunu unutma. Termal macun yenilemesini ve temizlenmesini ihmal etme bilgisayarında ileride yüksek sıcaklık değerleri görebilirsin.(Termal macun ve temizleme konusunda bir bilene daha danış ama sıcaklık konusu senin için ileride sıkıntı çıkarabilir)
Bende aynı özelliklere sahip Lenovo Y520 gamebook kullanıyorum bende de tam tersi sorun var. Fanlar ilk açılışta yüksek hızla çalışıyor. Bence yüksek hızla çalıştırman bir soru çıkarmaz çünkü ben bilgisayarımı 4 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve oyun oynarken tam hızla çalıştırıyorum bir sorun olmadı ancak fanların hızını arttırdığında bilgisayarın içerisine giren toz, normal hızda çalışırken içerisine giren tozdan daha fazla olacak bunu unutma. Termal macun yenilemesini ve temizlenmesini ihmal etme bilgisayarında ileride yüksek sıcaklık değerleri görebilirsin.(Termal macun ve temizleme konusunda bir bilene daha danış ama sıcaklık konusu senin için ileride sıkıntı çıkarabilir)
Fan hızı artıramama olayı ise bilgisayarın içerisindeki ısı sensöründen dolayı olabilir.Sensör olduğundan daha düşük değerler görüyor ve bu yüzdende fanların hızı otomatik olarak artmıyor olabilir

Fan hızı artıramama olayı ise bilgisayarın içerisindeki ısı sensöründen dolayı olabilir. Sensör olduğundan daha düşük değerler görüyor ve bu yüzden de fanların hızı otomatik olarak artmıyor olabilir

Yanıtın için çok teşekkür ederim. İyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı