i7 7700K için hava soğutma mı, sıvı soğutma mı?

Auspiece

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Klasik kıyaslamalardan biri olan hava soğutma ve sıvı soğutmaya değinmek istiyorum. i7 7700K işlemcime sizce sıvı soğutma mı almalıyım yoksa hava soğutma mı? Bazıları, sıvı soğutmanın hava soğutmadan pek farkı olmadığını söylüyor. OC yapmayı düşünmüyorum şimdilik. Fakat yapacak olursam ileride aşağıda belirttiğim hava soğutma ile olabilir mi? Size aklıma gelen 2 soğutma seçeneği belirtmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava soğutmalar da yeterli oluyor fakat uzun süreli ağır kullanımlarda sıcaklıklar yükselebiliyor.
Sıvı soğutucularda bu sorun olmuyor.

Hava soğutmalar da yeterli oluyor fakat uzun süreli ağır kullanımlarda sıcaklıklar yükselebiliyor.
Sıvı soğutucularda bu sorun olmuyor.

Bilgisayar gün içinde 10 saate yakın açık kalıyor okuduğum bölüm gereği. Gerek de oyun amaçlı. En azından 4-5 saati oyunla geçirdiğim günler de oluyor. Bu sebepten dolayı sorma gereği duydum.

Benim önerim sıvı soğutma almanızdır.

Ben de sizin gibi bilgisayarı günde yaklaşık 10 saat kullanıyorum. Size tavsiyem sıvı soğutma almanız. Linkteki ürünü alabilirsiniz. Cooler Master'ın yeni çıkarmış olduğu bir sıvı soğutma ve pompa ömrü diğerlerine göre daha uzun. Technopat'ın kasa toplama videolarının birinde kullanılmıştır. Tavsiye ederim. Kendimde aynı ürünü yarın alacağım.
MLY-D24M-A20MB-R1 Cooler Master MasterLiquid Pro 240 İşlemci Soğutucu AM3,Skt FM1,Skt FM2,Skt 1150,Skt 1151,Skt 1155 - 12 dB

Sıvı soğutma ve hava soğutma amaçları farklıdır.
İşlemcinin ani ısınma koşullarında sıvı soğutmalar kullanışlı değildir.
Sıvı soğutma sistemleri oluşan ısıyı önce sıvıya aktarmak, sonra bu sıvıyı devridaim yöntemi ile radyatörlere aktarmak, en nihayetinde radyatördeki ısıyı fan aracılığı ile dışarı atmak prensibine göre çalışmaktadırlar.
Metal soğutucular ise, oluşan ısıyı, ısıl iletkenliği yüksek metallerle anında iletir ve soğutma kanatlarına ulaştırırlar.
Soru'nun açıklaması için soru.
Hangisi ısıl olarak daha iletkendir?
A) Metalller.
B) Herhangi bir sıvı.
Elbette ki metaller ısıl iletkenliği yüksek malzemelerdir.
Hangisi daha kullanışlıdır?
Ani ısınma yapabilen ağır bir uygulama ile çalışılıyorsa, işlemci TDP anında yükseklerde ise, öncelik hava ile soğutma olmalıdır. Yüksek seviye O.C. işlemlerinde sıvı soğutma kullanılamaz.
Ancak işlemci TDP seviyesi, normal seviyelerde ve uygulamaya göre, devamlı olarak yükselmiyorsa sıvı soğutma sistemleri daha idealdir.
KARŞILAŞTIRMA:
Sıvı soğutma sistemleri daha sessiz yapılabilmektedir.
Hava soğutma sistemlerinde çoklu fan kullanımı zorunlu olduğu için, kasa içi hava dolaşımının bozulmadan sağlanabilmesi gerekmektedir. Halbuki sıvı soğutma sistemlerinde, uygun bir fan bile tüm ısıyı dışarı atabilmektedir.
(Zaten sıvı soğutma sistemlerinin amacı sessizliktir)
Uzun süreli ağır uygulamalarda, sıvı yeterince soğutulamayabilmektedir. Çünkü sıvıya ısı vermek ne denli zor ise, ısıyı dışarı alabilmek te o denli zordur.
Halbuki ısı iletkenliği iyi olan metaller, çok kısa sürede kendi bünyesindeki ısıyı dışarı atabilirler.

Ben de sizin gibi bilgisayarı günde yaklaşık 10 saat kullanıyorum. Size tavsiyem sıvı soğutma almanız. Linkteki ürünü alabilirsiniz. Cooler Master'ın yeni çıkarmış olduğu bir sıvı soğutma ve pompa ömrü diğerlerine göre daha uzun. Technopat'ın kasa toplama videolarının birinde kullanılmıştır. Tavsiye ederim. Kendimde aynı ürünü yarın alacağım.
MLY-D24M-A20MB-R1 Cooler Master MasterLiquid Pro 240 İşlemci Soğutucu AM3,Skt FM1,Skt FM2,Skt 1150,Skt 1151,Skt 1155 - 12 dB

Öneriniz için teşekkürler.

Ben aynı işlemci ile H115i kullanıyorum. 5 Ghz de 60-65 dereceleri geçmiyor yük altın da. Hava soğutma da ise 85 ve daha üstüne çıkıyordu. Önerim sıvı soğutma almanız yönün de.

Corsair ürünlerini severim. Ona nakit yetmeyeceğinden CM seçtim.

Sıvı soğutma ve hava soğutma amaçları farklıdır.
İşlemcinin ani ısınma koşullarında sıvı soğutmalar kullanışlı değildir.
Sıvı soğutma sistemleri oluşan ısıyı önce sıvıya aktarmak, sonra bu sıvıyı devridaim yöntemi ile radyatörlere aktarmak, en nihayetinde radyatördeki ısıyı fan aracılığı ile dışarı atmak prensibine göre çalışmaktadırlar.
Metal soğutucular ise, oluşan ısıyı, ısıl iletkenliği yüksek metallerle anında iletir ve soğutma kanatlarına ulaştırırlar.
Soru'nun açıklaması için soru.
Hangisi ısıl olarak daha iletkendir?
A) Metalller.
B) Herhangi bir sıvı.
Elbette ki metaller ısıl iletkenliği yüksek malzemelerdir.
Hangisi daha kullanışlıdır?
Ani ısınma yapabilen ağır bir uygulama ile çalışılıyorsa, işlemci TDP anında yükseklerde ise, öncelik hava ile soğutma olmalıdır. Yüksek seviye O.C. işlemlerinde sıvı soğutma kullanılamaz.
Ancak işlemci TDP seviyesi, normal seviyelerde ve uygulamaya göre, devamlı olarak yükselmiyorsa sıvı soğutma sistemleri daha idealdir.
KARŞILAŞTIRMA:
Sıvı soğutma sistemleri daha sessiz yapılabilmektedir.
Hava soğutma sistemlerinde çoklu fan kullanımı zorunlu olduğu için, kasa içi hava dolaşımının bozulmadan sağlanabilmesi gerekmektedir. Halbuki sıvı soğutma sistemlerinde, uygun bir fan bile tüm ısıyı dışarı atabilmektedir.
(Zaten sıvı soğutma sistemlerinin amacı sessizliktir)
Uzun süreli ağır uygulamalarda, sıvı yeterince soğutulamayabilmektedir. Çünkü sıvıya ısı vermek ne denli zor ise, ısıyı dışarı alabilmek te o denli zordur.
Halbuki ısı iletkenliği iyi olan metaller, çok kısa sürede kendi bünyesindeki ısıyı dışarı atabilirler.

Şu anda kafam biraz karıştı. Benim için öneriniz nedir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı