i7 7700K ve RTX 2060 Super darboğaz yapar mı?

Muhammet Çalık

Hectopat
Yer
Sinop
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
PC sistem.
Anakartım ASUS ROG STRIX B250H.
İşlemci Intel kaby lake Core i7 7700K 4.2GHz.
RAM 1x16 GB HyperX 2400 MHz ( not: RAM aynısından bir tane daha aldım 32 GB olacak ürünüm kargoda.)
SSD 512 GB Samsung Evo.
Ekran kartı ASUS ROG STRIX 1050 Ti.
Monitör ASUS PG258Q 240 Hz.

Genelde CS:GO PUBG Age of Empires 2 definive Edition oynuyorum.
Sorun şu sadece PUBG'de oynarken FPS değerlerim 60-130 arası değişiyor sürekli hafifde sanki taklıyor bazen. Ekran kartını değiştirirsem sorun çözülür sanıyorum.
Ben ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super satın aldım.
İşlemciye darboğaz yapar mı?
Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
7700K, 4c/8t olduğu için overclock dahi yapsan, çoğu güncel oyunda RTX2060S ile birlikte işlemci kullanımın %100'e dayanacaktır ve anlık fps düşüşleri yaşamaya devam edeceksin. CS:GO ya da AOE'de olmasa da modern oyunlarda sistemdeki darboğaz işlemcide kesinlikle olacaktır. Bunu 5.0Ghz'de overclocklu 9600KF + 2060SUPER kullanmış biri olarak söylüyorum. Ki 9600KF 6c/6t bir işlemci ve overclock olmadan stock halde oyun performansında 7700K'dan yaklaşık %10 daha hızlı. Bu halde dahi işlemci, PUBG, The Witcher 3 gibi oyunlarda %100 kullanım görüyor ve stutter denen anlık fps düşüşlerine yol açıyordu.

Sonuç olarak, RTX2060S için hangi modeli almayı planladığını bilmiyorum fakat fiyat ortalamasının bu modelin fiyatlarının 3300-3500 arasında olduğunu düşünürsek, o parayı RTX2060S'e vermek yerine, Ryzen 5 3600 + B450 anakart (tercihen msi tomahawk) + 1660 SUPER 'den oluşan bir sisteme vermek, sana daha çok performans sağlayacak ve işlemcinin 6c/12t olması sayesinde daha ileriye dönük olacaktır.

İndirimleri takip edersen, 3600'ü 1250 lira civarına, B450 Tomahawk'ı 900 lira civarına alabilirsin. Geri kalan bütçen ile de 1660 SUPER alarak, daha güncel bir sisteme sahip olursun.

@dogant OC nasıl yapabilirim
@FunctionDie asus rog strix modelini satın aldım
@FunctionDie artık satın aldım ileriye dönük sistem önerin için teşekkür ederim ama şuan bu sistemle yola devam edeceğim.

Hayırlı olsun. B250H çipsetine sahip anakart ile overclock yapamazsın.Seni muhtemelen önümüzdeki günler anlık takılma ve anlık fps düşüşleri konularında görüyor olacağız :)

:(
anakartı değiştirsem olur mu ?
Öneriniz nedir?
o kadar bütçe ayırdım belki yanlış seçimler yapmış olabilirim.
Sonuç olarak sorunsuz oyun performansı istiyorum

z270 çipsetine sahip anakart alman gerekli. Fakat anakartı değişirsen başka bir diğer bir ihtiyaç ortaya çıkıyor: Kaliteli bir işlemci soğutucusu. Overclock yaptığında işlemcin daha çok ısınmaya başlayacak ve bu ısınmanın önüne geçebilmek için iyi bir soğutucu alman gerekecek. Daha önce herhangi bir overclock tecrübesi olmayan birisi için de, başlangıç seviyesinde işlemcine uygulayacağın hız aşırtmanın da sistem performansına gözle görülür bir etkisi olmayacak. Ki overclock dünyasının yolları biraz dikenlidir :)

Kısacası; 7700K için overclock maceranda alacağın performans; yeni anakart ve yeni soğutmaya vereceğin paraya değmez.

Kartını hepsiburada ya da amazon gibi büyük firmalardan online sipariş yoluyla aldıysan ve ürünün kutusuna zarar vermediysen, iade edebilirsin.

Hayırlı olsun. B250H çipsetine sahip anakart ile overclock yapamazsın.Seni muhtemelen önümüzdeki günler anlık takılma ve anlık fps düşüşleri konularında görüyor olacağız :)

Corona olayları çıkmadan yaklaşık 1-2 ay önce 2K Ultra ayarlarda bir arkadaşımda 9600KF + 2070S deneme fırsatım oldu. Sizin söylediklerinizin aksine ne Battlefield 5 Online'da ne de GTA 5 Online'da anlık takılma kasma gözlemlemedim. Afterburner'dan baktığım zaman herhangi bir verim kaybı da görememiştim. Her şey benchmark videolarında olduğu gibiydi. Belki de yaptığınız OC stabil değildi veya sistemde başka bir sorun vardı bilemeyeceğim onu. 9600K(F) şu an hala dünyanın en iyi oyun işlemcileri arasında. Hemen 6/6 bir işlemci bu nasıl olsa diye hemen yabana atmak doğru değil. Ayrıca R5 3600 performansı sunabilen bu işlemcide 6 thread olmasına rağmen çoklu çekirdekte 9600K'ya benzer bir sonuç elde ediyor. Thread başına düşen performans olarak baz alındığında daha başarılı bir işlemci olduğu anlaşılıyor bu durumda, @dogant hocam yanlışsam düzeltirseniz çok sevinirim 😀.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı