i7 7700K ve RTX 2070 yanma kokusu ve FPS düşüşü

Reşit Koç

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, birkaç hafta önce bilgisayar kasasının cam panellerini genel temizlik için açtım ve 1 hafta açık kullandım. O zaman fark ettiğim hafif bir yanık kokusu vardı. Ancak kasadan mı geliyor yoksa açık oda camından mı fark etmedim. Birkaç gün önce tekrar aldım o kokuyu ve kasadan geldiğine emin oldum. Bilgisayarda herhangi bir sorun yaşamadım o sırada. Haber editörlüğü yapıyorum ve genelde 10 saat üzerinde günlük bilgisayarı kullanıyorum. Genel olarak Office ve web uygulamaları. Ancak işten sonra Starcraft 2 oynamak için oyunu açtığımda FPS 35-30 seviyesindeydi 2560*1080P Extreme ayarlarda. Oyundaki karakter sayısı artınca 1 FPS'de çalışmaya başladı. Bu oyundan sonra GTA V oyununa girdim, 65-70 FPS arası aynı çözünürlükte High ayarlarda oynadım, fakat oyunda bir takılma varmış gibiydi, pürüzsüz bir şekilde düşüş olmadan oynayamadım. Ekran kartını kasadan söktüm temizledim soketlere hava tuttum tekrar taktım. Grafik sürücüsünü tamamen sildim yeniden yükledim. Windows 10 güncelleştirmeleri yüklü ve güncel olarak gösteriyordu. Merak ettiğim konu hatanın hangi donanımdan olduğunu nasıl anlayacağım. Ekran kartı, RAM, işlemci vs. yedekleri olmadığı için deneyemiyorum. Sıcaklık verilerine baktığım zaman yük altında dahi normal seviyelerde.

3DMARK testi yaptım, Time SPY sonuçlarında Graphics score: 8631 CPU score: 5568.
Ekran kartı sıcaklığı 65 derecenin, işlemci sıcaklığı 91 derecenin üzerine çıkmadı.

Not: Sistemi aldığım tarihten beri herhangi bir overclock işlemi yapmadım, standart sistem ayarlarından farklı kullandığım tek ayar, bellek hızını 3000 MHz olarak kullanmak için XMP seçeneğini açmak.

Sistem özellikleri:
Intel 7700K.
MSI RTX 2070 Armor.
MSI Z270 GAMING m Power Titanium.
Crucial 8*4 3000 MHz bellek.
Samsung 970 evoplus M.2 SSD.
Corsair RM1000I.
Leauge of Legends'i bile 25-40 FPS arası oynuyorum ve ilginç bir şekilde oyunlardan çıktıktan sonra bir süre bilgisayar çok kasıyor. Normalde çok hızlı olan tüm işlemler biraz takılarak yapıyor. Masaüstünü yenile seçeneği bile biraz donuk çalışıyor. Bir süre sonra kendine geliyor.
Acaba sorun SSD kaynaklı olabilir mi? Sorunu çözmek için donanımları tek tek nasıl denemem gerekir?

Son düzenleme:
Driverların aşırı ısınma probleminden bahsedilmiş ama yaptığım stres testlerinde 65 dereceyi hiç geçmedi ekran kartı. Her bir donanımın stabil çalıştığını test etmek için hangi programları önerirsiniz?
Sisteminizi zorlayacak oyunlara girip MSI Afterburner ile test edebilirsiniz. "RDR2 gibi."

Bugün Aida64 ile yaptığım test sonucunda CPU Usage kısmında Overheating detected ibaresi çıktı. Herhangi bir oyun ya da program açık değildi ve testi açtığım anda bu çıktı. Normal zamanda fanlar bile çok hızlı çalışmıyor biraz yüklenince hızlanmaya başlıyorlar. 7700K modelinin kronik sorunu bu ısınma. Acaba bir sıkıntı mı var yoksa normal mi değerler? Bu arada 240mm 2 fanlı Xigmatech sıvı soğutma kullanıyorum. Termal macunu da kaliteli bir marka almıştım ama şu an hatırlayamıyorum markasını.
stabilitytest.png
stabilitytest2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı