i7 870 ısınma sorunu

fatta6941

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Resepsiyonist
İşlemci sıcaklığım sürekli yüksek. Konu hakkında nasıl yol izlemeliyim?
Sistemim aşağıdaki gibidir:
i7 870
İşlemci Temel Frekansı2.93 GHz
Maks Turbo Frekansı3.60 GHz
[TBODY] [/TBODY]
Gigabayte P55-US3L
6 GB DDR3 1333 MHz
Asus Strix R7 370 4 GB DDR5 256 Bit

İşlemci sıcaklığımı bir türlü düşüremedim. TG4 Thermalake macun aldım, fanı temizledim ancak hala düşüremedim. Bir de Core Temp programını kullanıyorum ısı ölçmek için.

Resimde gördüğünüz gibi frekans yazan yer GHz'yi gösteriyorsa neden sürekli 3,300'lerde dolaşıyor. Nasıl düşürebilirim?

Yardımlarınızı rica ederim :)
1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sistem için yeni bir işlemci demek yeni bir Anakart ve bu ana karta uyumlu yeni seri bir ram oluyor. Yani kısacası yeni bir bilgisayar diyebiliriz. Sistemi yeni aldıysanız hata yapmışsınız. Eski ise de tam olarak nerede kullanılacak bilmiyorum ama güncellemekte fayda var diyebilirim..

Teşekkür ederim dediğiniz gibi biraz düzelme sağlayabildik ancak suan 50 lerde dolaşıyor sabitte
birde benim anlamadığım boş sadece masa üstü açıkken nasıl yük gösterebiliyor %30 larda
:)

Ekran Kartını yeni aldım asus strix R7 370 4 GB DDR5 256 Bit.

Sistemi 2009 yılında almıştım. bi kaç öneriniz varmı güncellemek için ne önerirsiniz ?

Dosya Ekleri

• CoreTemp-Scr.png
    CoreTemp-Scr.png
    13,1 KB · Görüntüleme: 213
MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)>Advanced Frequency Settings>Advanced CPU Core Features bölümünü;
>Intel (R) Turbo Boost Tech. (Auto) kısmını (Disabled)
>Cpu cores Enabled (all)
>Cpu multi threading (Enabled)
>Cpu Enhanced Halt (Auto)
>C3/c6/c7 State support (Auto)
>Cpu thermal Monitor (Auto)
>Cpu eist Function (Auto)
>Bi-Directional prochot (auto)
Sonra ise
MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)>Advanced Frequency Settings>
>CPU Clock Ratio (22x)
>Qpi clock ratio (Auto) olarak ayarlayıp tekrar deneyebilir misiniz acaba ?

MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)>Advanced Frequency Settings>Advanced CPU Core Features bölümünü;
>Intel (R) Turbo Boost Tech. (Auto) kısmını (Disabled)
>Cpu cores Enabled (all)
>Cpu multi threading (Enabled)
>Cpu Enhanced Halt (Auto)
>C3/c6/c7 State support (Auto)
>Cpu thermal Monitor (Auto)
>Cpu eist Function (Auto)
>Bi-Directional prochot (auto)
Sonra ise
MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)>Advanced Frequency Settings>
>CPU Clock Ratio (22x)
>Qpi clock ratio (Auto) olarak ayarlayıp tekrar deneyebilir misiniz acaba ?

Zaten aynıları varmış bios da bi değişiklik olmadı

Tamam sadece bu ayarlardan emin olmak istedim. :)

:) Maşallah bilgi kazanı gibisin :p Ek olarak bir kaç kez bu programı kullanmışlığım var, Anakartımın kendi oc programı gibi birşey galiba,

(Suan sistem boşta ama birden %30 %40 gibi yük çıkıyor sıcaklık fırlıyor.)

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    215,8 KB · Görüntüleme: 103
Teşekkür ederim dediğiniz gibi biraz düzelme sağlayabildik ancak suan 50 lerde dolaşıyor sabitte
birde benim anlamadığım boş sadece masa üstü açıkken nasıl yük gösterebiliyor %30 larda
:)

Ekran Kartını yeni aldım asus strix R7 370 4 GB DDR5 256 Bit.

Sistemi 2009 yılında almıştım. bi kaç öneriniz varmı güncellemek için ne önerirsiniz ?
Güncelleme konusuna gelirsek ilk olarak bütçe ve sonrasında da nerede kullanılacağı ve zaman aralığı önemli olan bular. Kafanda bunları netleştirdikten sonra Bilgisayar Toplama burada bütçe belirterek bir konu açarak fikir alabilirsin..

:) Maşallah bilgi kazanı gibisin :p Ek olarak bir kaç kez bu programı kullanmışlığım var, Anakartımın kendi oc programı gibi birşey galiba,

(Suan sistem boşta ama birden %30 %40 gibi yük çıkıyor sıcaklık fırlıyor.)
Dediğim gibi bu sisteme bir soğutucu almadığın sürece bırak OC normal kullanım da dahi sıkıntılar yaşatacaktır. :)

Güncelleme konusuna gelirsek ilk olarak bütçe ve sonrasında da nerede kullanılacağı ve zaman aralığı önemli olan bular. Kafanda bunları netleştirdikten sonra Bilgisayar Toplama burada bütçe belirterek bir konu açarak fikir alabilirsin..

Dediğim gibi bu sisteme bir soğutucu almadığın sürece bırak OC normal kullanım da dahi sıkıntılar yaşatacaktır. :)

O zaman bir soğutucu söyleyin yarın alayım sistemi kullandığınıza göre en sağlıklı öneriyi sizden alabilirim :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı