i7 870 İşlemci Turbo Moda Geçmiyor

MYZA

Hectopat
Öncelikle iyi günler arkadaşlar.
Bende Quadro h55-v5n modeli bir anakart mevcut, i3 550 işlemcim R7 240'ı dahi besleyemediği için i7 870 işlemci aldım 2. el (300 TL), taktım çalışıyor. Hatta şu anki 2.el aldığım ekran kartım RX 470 4 GB ((400 TL) %100 besleyebiliyor ve %60-%70 kullanımı da geçmiyor. Sıcaklık değerleri de 70'i geçtiğini görmedim.

Lakin nedendir bilinmez, bir türlü turbo frekansa geçmiyor, sürekli 2.93GHz'da çalışıyor çarpanına baktığımız zaman (9 - 27) arası ama 22'de takılıyor.
Anakartın BIOS'una girdim orada da çarpan sayısı 22 ama o ayarı bir türlü 27 yapamadım, pasif duruyor. Nereden etkinleştirilebilir?

Bir de bu anakartta şu anda 1333MHz 8GB Kingston RAM takılı (2x4GB), anakart sitesinde 1333MHz desteklediğini söylüyor ama BIOS'ta RAM ayarlarını kurcalarken 1600 seçeneğini gördüm, acaba 1600MHz bir RAM taksam bu turbo moduna bir etkisi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan işteyim, söylediğiniz yöntemi daha önce CPU-Z programıyla denedim ama 2.93'ü geçmedi hiç.
O kadar PUBG oynadım ultra ayarlarda MSI Afterburner açıkken orada da herhangi bir 3-3.6Ghz görmedim.
Hiç kimse bilmiyor sanırım, konuyu kapatıyorum pek gerek kalmadı anakartımın çarpan kilidi sorun yaratıyor büyük ihtimalle o yüzden tavsiyem, dandirik marka anakartlar almayın bu anakartı ben askerdeyken bilgisayarcı takmış eskisi bozulduğu için yoksa anakartım GIGABTYE GA-H55M-S2 idi.
Yararlı olduysak bilgi açısından ne mutlu bize. Biz bir şey öğrenemedik ama neyse. 😅

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı