i7-8700 için anakart tavsiyesi

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Merhabalar, yakın zamanda uygun bir fiyata i7-8700 denk getirdiğim için şu an elimde sadece orijinal kutusuyla beraber işlemci ve stok soğutucusu bulunuyor. Haliyle bu işlemciyle yeni bir sistem dizmeyi de hedeflediğim için bu işlemciye AVX veya çoklu çekirdek CPU renderı gibi ağır yükleme operasyonlarında dahi işlemciye throttle yapmayacak güzel bir anakart bakıyorum fakat henüz kararımı tam olarak veremedim ve piyasada bir sürü model var. Tier Tier bunlar içindeki bileşen kalitesine göre sınıflara ayrılıyor sanırım, bu noktada 8700 de K serisi olmayan bir işlemci olduğu için Z370 veya Z390'ı da biraz gereksiz buldum tabii bu işlemciyle tercih etmek için mantıklı bir tarafı varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Kafamda B360/B365 yonga setli anakartlar var ama dediğim gibi model tavsiyesi lazım bana, bütçeden yana problem yok ama mümkünse fazla uçmadan fiyatına göre şu ve şunlar iyidir dediğiniz ürünler varsa bugün itibariyle birisinde karar kılıp siparişini vereceğim. Şimdiden önerileriniz için teşekkür ediyorum. @kino , @raknhocam , @Strider0628 , @ragnarock492 , @Teacher80.

Böyle bir model var. Gaming Plus serisi de ortalama bir seri diye biliyorum.

Böyle bir model var. Gaming Plus serisi de ortalama bir seri diye biliyorum.
Teşekkürler, teknik olarak detaylarını gerek video gerekse doküman desteğiyle inceleyip kararımı diğer gelecek model önerileriyle beraber vereceğim.

Intel anakartlar konusunda oldukça cahilim aslında 😅
Biraz baktım; B36x serisi anakartlarda biraz stok sıkıntısı var galiba, çok bir şey bulamadım. Aşağı yukarı 500 lira civarında iki tane buldum, ucuz bir çözüm olarak düşünebilirsiniz.

İşlemci non-K bir işlemci, yani hızaşırtma desteği yok. Bu yüzden çok uçuk kaçık anakartlara pek gerek yok gibi. Örnek olarak; marka sistemimin yanında gelen B360 çipsetli anakart sorunsuz bir şekilde, OCCT'nin işlemciye 88W veren Power testinde 8400 işlemcimin yükünü kaldırabiliyor. Ki VRM'leri tamamen çıplak.

Bu anakartı aslında bu işlemciyi almaya karar verdiğim zaman Amazon'da Prime üyelerine 500TL'ye düşmüştü ve aklıma yatan en mantıklı modeldi desem yalan olmaz, sanırım B sınıfının üst seviyesi ürünlerinden bir tanesiydi bu tabii bir daha ne zaman fiyatı düşer bilmiyorum artık, yine de uzun bir bekleyişin ardından bugün bir tanesinin siparişini vereceğim artık, öneri için teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu anakartı aslında bu işlemciyi almaya karar verdiğim zaman Amazon'da Prime üyelerine 500TL'ye düşmüştü ve aklıma yatan en mantıklı modeldi desem yalan olmaz, sanırım B sınıfının üst seviyesi bir ürünlerinden bir tanesiydi bu tabii bir daha ne zaman fiyatı düşer bilmiyorum artık, yine de uzun bir bekleyişin ardından bugün bir tanesinin siparişini vereceğim artık, öneri için teşekkürler.
Bence de mantıklı. Mosfet soğutması var. Hayırlı olsun şimdiden.

Mosfet soğutucusu gibi ek düşünülmüş parçalar size fikir verir. Kapasitörün markası, kökeni gibi ayrıntıya hakim değilim.
Bu arada oyuncuya özel pahalı anakartlarda daha fazla kapasitör vs. bulunur. Kapasitör başına daha az yük bindiğinden haliyle daha az ısınırlar. Aslında bu modellere soğutma için ek mosfet vs. daha az gereklidir az kapsitörlü standart anakartlara göre. Ama pazarlama olarak oyuncu ürünlerine herşeyi bol keseden serptiklerinden buna uyulmaz.

Bu anakartı aslında bu işlemciyi almaya karar verdiğim zaman Amazon'da Prime üyelerine 500TL'ye düşmüştü ve aklıma yatan en mantıklı modeldi desem yalan olmaz, sanırım B sınıfının üst seviyesi ürünlerinden bir tanesiydi bu tabii bir daha ne zaman fiyatı düşer bilmiyorum artık, yine de uzun bir bekleyişin ardından bugün bir tanesinin siparişini vereceğim artık, öneri için teşekkürler.
B365 Mortar güzel bir anakart. Fiyat çok sıkıyorsa bunu tavsiye ederim. MSI B365M-PRO modelinin VRM Tier'ini bulamadım ama muhtemelen besleyecektir o işlemciyi.

Geri
Yukarı