i7 8700 işlemci için soğutucu önerisi

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Merhabalar, dün itibarıyla almış olduğum i7-8700 işlemcisi ve siparişini az önce verdiğim MSI MAG B365m Mortar anakartıyla uyumlu olacak uygun bir soğutucu arayışı içerisindeyim. İşlemciyi stok fanıyla beraber yakın bir arkadaşımdan aldım, kendisi şu ana kadar 2018'den bu yana ağırlıklı olarak tasarım odaklı mühendislik yazılımları ve günlük kullanım dışında herhangi bir şekilde ekstrem koşullarda işlemciyi zorlamadı yani daha doğrusu kendisi bu şekilde ifade ediyor fakat şu an için işlemciden gerek şu an için, gerekse ilerleyen zamanlarda yapacağım ekran kartı güncellemesi için 8700'den elde edeceğim maksimum performansı sağlayabilecek düzgün bir soğutucuya ihtiyacım var gibi, çünkü işlemcinin çektiği güç gördüğüm kadarıyla multi-thread ağırlıklı senayolarda ortalama 100-120W civarına ulaşabiliyor ki işlemciyi almadan önce testini yaptığım Prime95'te güç değerleri bu seviyerlerle beraber 93-94 dereceleri bulup Turbo frekanslar 4/4.1 GHz seviyesine kadar geriledi.

Aslında şu an için her ne kadar idare edeceğini düşündüğüm, zamanında i5-2500 işlemcim için kullandığım gammax 200t ismindeki kule tipi soğutucu dursa da çift bakır borulu ısı iletiminin bu işlemciyi tam olarak stabil ve serin diyebileceğimiz termal aralıkta tutabilmek için biraz yetersiz geleceğini düşünüyorum tabii anakart geldikten sonra illaki deneyeceğim ama her ne olursa olsun soğutma performansının yanı sıra aynı zamanda sessiz de bir deneyim elde etmek uzun süreli kullanım açısından ana hedeflerim arasında. Bütçeden yana yine önceki 8700 konularımda olduğu gibi problem yok ama çok uçuk sıvı soğutucu parası kadar Noctua nhd15 gibi hayvani bir şey de aramıyorum önceden belirtmek isterim 😅. Soğutuculardan pek anlamam, dediğim gibi 6/12 yapısının %100 kullanılacağı durumlarda dahi tüm gücünden faydalanmak istiyorum bu işlemcinin, model tavsiyelerinizi gerekirse kullanıcı deneyimleri veya uygun görürseniz video desteğiyle bekliyorum :) @Strider0628, @raknhocam, @Teacher80, @ragnarock492.

@kino sanırım sende Arctic Freezer X7 vardı, soğutma ve ses performansı sanırım idare eder düzeyde, almamı önerir misin yoksa daha başka bildiğin bir model varsa diğer arkadaşların da vereceği tavsiyeler doğrultusunda onlara da bakmak isterim. Be Quiet'lar var mesela onlar nasıldır sence?

Son düzenleme:
Şu ürünün ARGB modelini kullanıyorum, gayet memnunum.

219 liraydı, dolardan hızlı yükseliyor mübarek.

@kino sanırım sende Arctic Freezer X7 vardı, soğutma ve ses performansı sanırım idare eder düzeyde, almamı önerir misin yoksa daha başka bildiğin bir model varsa diğer arkadaşların da vereceği tavsiyeler doğrultusunda onlara da bakmak isterim. Be Quiet'lar var mesela onlar nasıldır sence?

7X klasik yükte çok iyi ve sessiz ancak yüksek yükte o fanlar son hıza çıkıp kükrüyor. Malum 2 adet bakır borusu var. Şu anda SE-224-XT kullanıyorum kendi fanını söküp Arctic P12 taktım soğutma olarak da sessizlik olarak da mükemmel oldu.

7X klasik yükte çok iyi ve sessiz ancak yüksek yükte o fanlar son hıza çıkıp kükrüyor. Malum 2 adet bakır borusu var. Şu anda SE-224-XT kullanıyorum kendi fanını söküp Arctic P12 taktım soğutma olarak da sessizlik olarak da mükemmel oldu.
3300X'i full yük altında bu söylediğin şekilde P12+224XT kombosuyla %100 yük altında test ettin mi? Sıcaklık, ses, güç tüketimi vb gibi değerler ne durumdaydı? Sanırım bu 224XT'nin soğutmasına 3600X için bile yeterli diyorlardı, 8700 ile de pek sorun yaratmaz gibi geliyor ama diğer soğutucu modelleri de incelesem iyi olur.
@kino, bildirim düştü mü tekrardan hatırlatayım dedim :)

Son düzenleme:

Arctic 34 önerdiğim için linç yemeye hazırım ama ürün güzel, yanında gelen fan güzel, macun güzel.

@ragnarock492, önerilerin için teşekkürler. Şahsen önce @kino nun verdiği tavsiyeyi düşündüm daha sonra hem işlemci soğutucusu hem de ekstra kasa fanı alıp uğraşmaktansa, i7-9700KF kullanıcısı olan @Teacher80 hocamın da tam yükte elde ettiği 68 derece gibi güzel değerlerin yanı sıra i7-10700KF/i5-8600K/R5-3600X işlemcilerini kullanan bazı yabancı kullanıcıların da termal sonuç verilerini hem video desteğiyle hem de bazı raporları inceleyerekten tercihimi Arctic Freezer 34 Esports Duo'dan yana kullandım, 2 güne kargoyla gelir sanırsam ama o Be Quiet'ın Pure Rock modelini de merak ettim, sanırım Duo modelinin tek fanlı olan versiyonu gibi ama sanırım ses konusunda biraz başarılı gibi görünüyor :)

Şu ürünün ARGB modelini kullanıyorum, gayet memnunum.

219 liraydı, dolardan hızlı yükseliyor mübarek.

Kullandığın i5-8400 için çok ideal olabilir o soğutucu, senin aynı işlemciyi ben de üzmeden Custom sıvı soğutma ile kullanıyorum ve Prime 95 testlerin de 65 dereceyi vurduğunu hatırlamıyorum ama, bahsi geçen i7-8700 için biraz zayıf gelebilir mi acaba? Senin işlemcinden daha sıcak çalışır ama, ne kadar bilemem? İşlemciyi sömürene dek kullanmak istediği için arkadaşımız bilemedim, sanırım TDP değeri 180 Watt normal şartlar da fena sayılmayacak bir soğutucu fakat, i7-8700 ile 80 dereceyi 4.6 GHz de sanki rahat geçer diye düşünüyorum. Sonuç itibari ile 'i7' bir işlemciden bahsediyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı