i7 8700K yük altında 80 derece olması normal mi?

Dunks

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, işlemcim i7-8700K 4.3GHz yük altında oyun oynarken genelde 65-70 derecelerde takılıyor bazen 80 olduğu oluyor. Bu normal mi? Geçen hafta Artics MX4 termal macun ile macun değişimi yaptım ama durum hala bu şekilde. Kullandığım sıvı soğutma Corsair H100i v2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal olabilir de olmayabilir de, diğer sistem özelliklerini ve oyun esnasında işlemci kullanımını gösteren ekran görüntüsü eklerseniz durum anlaşılır.

Normal olabilir de olmayabilir de, diğer sistem özelliklerini ve oyun esnasında işlemci kullanımını gösteren ekran görüntüsü eklerseniz durum anlaşılır.

Tabii atarım BIOS üzerinden MSI enchanted Boost açık her şey Auto olarak gözüküyor işlemci otomatik 4.3e ocleniyor.
Ekran kartı: MSI GTX 1080 Ti Gaming X
Anakart: MSI Z370 Tomahawk
Sıvı soğutucu: Corsair H100i v2.

Tabii atarım BIOS üzerinden MSI enchanted Boost açık her şey Auto olarak gözüküyor işlemci otomatik 4.3e ocleniyor.
Ekran kartı: MSI GTX 1080 Ti Gaming X
Anakart: MSI Z370 Tomahawk
Sıvı soğutucu: Corsair H100i v2.
Enhanced Turbo(Boost) kapatıp deneyin. BIOS'u stok hale getirin. Sadece XMP açın.

Enhanced Turbo(Boost) kapatıp deneyin. BIOS'u stok hale getirin. Sadece XMP açın.

O zaman işlemci 3.7GHz ile çalışılır. Sıcaklar normal olarak düşer ama bu işlemciyi daha ben 3.7 ile kullananı görmedim zaten kendisi otomatik 4.3GHz'ye alıyor. Testlerde çok daha soğuk ama onu anlamadım. Delid işlemi falan hiç bulaşmak istemiyorum.

O zaman işlemci 3.7GHz ile çalışılır. Sıcaklar normal olarak düşer ama bu işlemciyi daha ben 3.7 ile kullananı görmedim zaten kendisi otomatik 4.3GHz'ye alıyor. Testlerde çok daha soğuk ama onu anlamadım. Delid işlemi falan hiç bulaşmak istemiyorum.
Enhanced Turbo kapatınca işlemci 3.7'de çalışmaz. Enhanced Turbo MSI anakartlarda bulunan işlemcinin Intel'in ayarladığı değerlerden ötesine geçmesini sağlar. Daha hızlı çalışması için de daha çok voltaj verir. Bu yüzden de sıcaklıklar artar. Asus anakartlardaki ismi "Multicore Enhancement"(MCE)'dir.
Dediğim gibi anakartı stok ayarlara alıp sadece XMP açın, başka bir şeye ellemeyin. Sonra sıcaklıkları yaptığınız bir test ile kontrol edin. Aida64, Prime95, Cinebench olabilir.

Enhanced Turbo kapatınca işlemci 3.7'de çalışmaz. Enhanced Turbo MSI anakartlarda bulunan işlemcinin Intel'in ayarladığı değerlerden ötesine geçmesini sağlar. Daha hızlı çalışması için de daha çok voltaj verir. Bu yüzden de sıcaklıklar artar. ASUS anakartlardaki ismi "multicore enhancement"(mce)'dir.

Dediğim gibi anakartı stok ayarlara alıp sadece XMP açın, başka bir şeye ellemeyin. Sonra sıcaklıkları yaptığınız bir test ile kontrol edin. AIDA64, Prime95, Cinebench olabilir.

Evet dediğiniz gibi yaptım işlemci hala 4.3GHz ile çalışıyor fakat sıcaklık testine bakamadım. Dışarı çıkmam gerekti akşam bilgilendirme yapacağım. Teşekkür ederim bilginiz ve yardımınız için.

Evet dediğiniz gibi yaptım işlemci hala 4.3GHz ile çalışıyor fakat sıcaklık testine bakamadım. Dışarı çıkmam gerekti akşam bilgilendirme yapacağım. Teşekkür ederim bilginiz ve yardımınız için.
Tamamdır, akşam sonuçlarınızı bekliyoruz.

Küçük bir bilgilendirme daha yapayım: Enhance Turbo ve MultiCore Enhancement araçları işlemciyi OC etmeye yarıyorlar. Yani bu zamana kadar böyle kullandıysanız ve şimdi normale döndürecekseniz bazı oyunların performansında düşüş olabilir, çok normal çünkü işlemcinizi OC ile kullanıyordunuz. Fakat sıcaklıklarda ciddi düşüş olacağını sanıyorum. Hem de çok fazla performans kaybı olmayacak ve yine OC etmek isterseniz elle yapmanızı tavsiye ederim, çünkü anakartlar gereksiz fazla voltaj verebiliyor.

Tamamdır, akşam sonuçlarınızı bekliyoruz.

Küçük bir bilgilendirme daha yapayım: Enhance Turbo ve multicore enhancement araçları işlemciyi OC etmeye yarıyorlar. Yani bu zamana kadar böyle kullandıysanız ve şimdi normale döndürecekseniz bazı oyunların performansında düşüş olabilir, çok normal çünkü işlemcinizi OC ile kullanıyordunuz. Fakat sıcaklıklarda ciddi düşüş olacağını sanıyorum. Hem de çok fazla performans kaybı olmayacak ve yine OC etmek isterseniz elle yapmanızı tavsiye ederim, çünkü anakartlar gereksiz fazla voltaj verebiliyor.

Dediğiniz ayarı kapattıktan sonra hala 4.3GHz olarak çalışıyor işlemci bu hızda çalıştığı sürece performans aynı kalmaz mı? MSI enchanted Boost başka neyi değiştiriyor bilmiyorum. CPU ratio olan kısmı manuel olarak 4.3 veya 4.7 yaptığım oldu fakat voltaj ayarı hiç bilmediğim için detaylı olarak OC yapamıyorum.

Dediğiniz ayarı kapattıktan sonra hala 4.3GHz olarak çalışıyor işlemci bu hızda çalıştığı sürece performans aynı kalmaz mı? MSI enchanted Boost başka neyi değiştiriyor bilmiyorum. CPU ratio olan kısmı manuel olarak 4.3 veya 4.7 yaptığım oldu fakat voltaj ayarı hiç bilmediğim için detaylı olarak OC yapamıyorum.
Enhanced Turbo ayarı işlemcinin Core Ratio ile beraber Ring Ratio'da değiştirir. İkisini birden yükselttiği için voltajları da bolca yükseltmesi gerekir.

Rekabetçi oyunlarda gözle görülür performans farkı olabilir, AAA oyunlarda pek bir şey değişeceğini sanmıyorum. Asıl olay sıcaklarınızın düşmesi olacak.

Eğer voltaj ayarlamayı bilmiyorsanız stok halde bırakmanız daha iyi olur. Intel'in ayarladığı stok GHz değerleri :

1654606392512.png

Geri
Yukarı