i7 8700K yük altında 80 derece olması normal mi?

Testi ne kadar süre yapayım.
Boştayken bir sıkıntı yok.
Şimdi yüke sokup deneyebilir misiniz? Prime95 kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1412498
Small FFTs testine sokup sıcaklıkların ve voltaj değerlerinin görselini paylaşabilir misiniz?

Sıcaklıklar ortalama 5-10Dk'da sabitlenir diye tahmin ediyorum. Test 1 dakika geçtikten sonra değerleri paylaşmanız şimdilik yeterli.

1654628498461.png

Direkt böyle başladı ama devam edeyim mi?
Sıcaklıklar ortalama 5-10Dk'da sabitlenir diye tahmin ediyorum. Test 1 dakika geçtikten sonra değerleri paylaşmanız şimdilik yeterli.

Tüm çekirdekler saniyesinde 100 derece olunca durdurdum.

Eki Görüntüle 1412502

Direkt böyle başladı ama devam edeyim mi?

Tüm çekirdekler saniyesinde 100 derece olunca durdurdum.
Anlık olmasından sıkıntı çıkmaz. Böyle uzun süre çalıştırmayın zaten. Yapabiliyorsanız birde BIOS'dan otomatiğe bıraktığınızda nasıl oluyor onu deneyin.

Belli ki otomatik voltaj ile 4.7GHz sizin soğutucunuzla beraber işlemcinizde fazla sıcaklığa sebep oluyor.

Anlık olmasından sıkıntı çıkmaz. Böyle uzun süre çalıştırmayın zaten. Yapabiliyorsanız bir de BIOS'tan otomatiğe bıraktığınızda nasıl oluyor onu deneyin.

Belli ki otomatik voltaj ile 4.7GHz sizin soğutucunuzla beraber işlemcinizde fazla sıcaklığa sebep oluyor.

Bunun CPU ratio 4700 ring ratio 4300 olmasıyla alakası yoktur değil mi tamamen voltaj ile ilgili.
Anlık olmasından sıkıntı çıkmaz. Böyle uzun süre çalıştırmayın zaten. Yapabiliyorsanız bir de BIOS'tan otomatiğe bıraktığınızda nasıl oluyor onu deneyin.

1654629077055.png

Bu ayarlar:
CPU ratio: Auto
Ring ratio: Auto
Intel Boost: Enabled
Enchanted Boost: Disabled.

Bunun CPU ratio 4700 ring ratio 4300 olmasıyla alakası yoktur değil mi tamamen voltaj ile ilgili.

Eki Görüntüle 1412521

Bu ayarlar:
CPU ratio: Auto
Ring ratio: Auto
Intel Boost: Enabled
Enchanted Boost: Disabled.
Sıcaklıklar bu test için normal. Sıkıntı yok yani. Uzun süre yapmanıza gerek yok.

Sonuç olarak :

4.7GHz 'de voltajı otomatiğe bırakıp da kullanabilirsiniz, ben önermem çünkü sıcaklıklar sizin ayarlayabileceğiniz voltaj değerlerinden daha yüksek olacak.

Her şeyi otomatiğe bırakıp kullanırsanız sıkıntı çıkmıyor, sıcaklıklarda daha düşük oluyor.

Yani hangisini yapacağınız size kalmış, eğer sadece oyun oynuyorsanız 4.7 olarak da kullanabilirsiniz.

Sıcaklıklar bu test için normal. Sıkıntı yok yani. Uzun süre yapmanıza gerek yok.

Sonuç olarak:

4.7GHz'de voltajı otomatiğe bırakıp da kullanabilirsiniz, ben önermem çünkü sıcaklıklar sizin ayarlayabileceğiniz voltaj değerlerinden daha yüksek olacak.

Her şeyi otomatiğe bırakıp kullanırsanız sıkıntı çıkmıyor, sıcaklıklarda daha düşük oluyor.

Yani hangisini yapacağınız size kalmış, eğer sadece oyun oynuyorsanız 4.7 olarak da kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımda sadece AAA oyunlar oynuyorum sizin fikriniz benim için çok önemli yani sizin kararınız neyse onu yapacağım siz ne yapardınız?

Geri
Yukarı