i7 8700K yüksek işlemci kullanımı ve FPS düşüklüğü

Daha fazla  
RAM
Gskill 2x8 16gb tridentz 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 960 evo 500gb, wd 1tb blue
Ekran kartı
msi rtx 2070 super gaming x trio
Anakart
msi z370 gaming pro carbon
İşlemci
i7 8700k
Merhaba, 2070 Super ekran kartım ve i7 8700K işlemcim, 1440p 144Hz monitörüm var fakat oyunda 140FPS civarı alıyorum. Eskiden bu durum 250-300 FPS arası gidip geliyordu. MSI Afterburner indirip değerlere baktıktan sonra işlemci kullanımımın %70 ile %90 arası gidip geldiğini gördüm. Ekran kartımın ise %40 ile %55 arası kullanımı mevcut. Sizce bu FPS düşme sorunu neden olabilir?
Arkada işlemcimi tüketecek herhangi bir program da açık değil sadece Discord ve Chrome açık oluyor genelde. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Screenshot_1.png

Merhaba, 2070 Super ekran kartım ve i7 8700K işlemcim, 1440p 144Hz monitörüm var fakat oyunda 140FPS civarı alıyorum. Eskiden bu durum 250-300 FPS arası gidip geliyordu. MSI Afterburner indirip değerlere baktıktan sonra işlemci kullanımımın %70 ile %90 arası gidip geldiğini gördüm. Ekran kartımın ise %40 ile %55 arası kullanımı mevcut. Sizce bu FPS düşme sorunu neden olabilir?
Arkada işlemcimi tüketecek herhangi bir program da açık değil sadece Discord ve Chrome açık oluyor genelde. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eki Görüntüle 1279558
CPU frekansını da gösterirseniz çok iyi olacaktır. Throttle olduğundan şüpheleniyorum ama doğrusu Throttle olması için de bir sebep göremiyorum.

63 derecede çalışan 8700K'nın %91'lerde Valorant'ta çalışması pek normal bir durum değil. Hatta Hyper-Threading kapalı olsa dahi kullanımının bu kadar yüksek olması yine normal değil, tabii yine de bu kısmı Turbo Boost ile beraber BIOS'tan bir kontrol edin.

Bunların dışında aklıma virüs veya arka planda CPU'yu sömüren herhangi bir sistem hizmeti olabileceği aklıma geliyor, böyle bir durum varsa temiz kurulum denemesi yaptıktan sonra bir daha son durumu kontrol edebilir misiniz?

63 derecede çalışan 8700K'nın %91'lerde Valorant'ta çalışması pek normal bir durum değil. Hatta Hyper-Threading kapalı olsa dahi kullanımının bu kadar yüksek olması yine normal değil, tabii yine de bu kısmı Turbo Boost ile beraber BIOS'tan bir kontrol edin.

Bunların dışında aklıma virüs veya arka planda CPU'yu sömüren herhangi bir sistem hizmeti olabileceği aklıma geliyor, böyle bir durum varsa temiz kurulum denemesi yaptıktan sonra bir daha son durumu kontrol edebilir misiniz?
Bir ara MSI Afterburner yüzünden System kullanımı artıyordu ve hala bu sorun giderilmedi. Belki böyle bir şey olabilir.

Bu arada sıcaklık evet çok anormal. Bende turbodan şüphe ettim hocam. O yüzden frekansları görmeyi önerdim.

CPU frekansını da gösterirseniz çok iyi olacaktır. Throttle olduğundan şüpheleniyorum ama doğrusu Throttle olması için de bir sebep göremiyorum.
Screenshot_3.png

Bu şekilde tekrar aldım ss'i

Screenshot_6.png
Bu ss'i de biraz önce apex'de aldım. Durum gayet normal gözüküyor her şey en yüksekte 2k'da 138fps alabiliyorum. Anlamadım gerçekten valorantta neden öyle

Turbo ve Hyper-Threading açık, termal darboğaz da yok, insanın aklına acaba virüs mü var geliyor ama yine de başka ihtimalleri bir düşünmek lazım 🤔
Henüz 2 ay önce format atmıştım, ve hiçbir şekilde torrente veya başka sitelere bulaşan birisi değilim. Tarama yapabileceğim önerdiğiniz bir program var mı acaba?
Anlamadığım durum ise apex'te gayet normal fakat işlemci ağırlıklı isteyen oyunlarda örneğin valorantta 150 140 fps alıyorum bu da garibime gidiyor.

Turbo ve Hyper-Threading açık, termal darboğaz da yok, insanın aklına acaba virüs mü var geliyor ama yine de başka ihtimalleri bir düşünmek lazım 🤔
Virüs de elbet olasılıklar dahilinde ancak farkındaysan hocam bu öyle bir işlem ki CPU pek %100'e çıkıyor gibi değil. Sanki arkada bir program kendi işlerini görüyor gibi.

Wallpaper Engine var mı sisteminizde acaba?

Görev Yöneticisinde CPU üzerinde yük oluşturandan az yük oluşturana göre sıralayıp bize atar mısınız?

Vanguard biraz düşündürmeye başladı beni. Sebebini ise birazdan açıklarım ama ilk görev yöneticisi görüntüsünü görmeliyiz.
Henüz 2 ay önce format atmıştım, ve hiçbir şekilde torrente veya başka sitelere bulaşan birisi değilim. Tarama yapabileceğim önerdiğiniz bir program var mı acaba?
Anlamadığım durum ise apex'te gayet normal fakat işlemci ağırlıklı isteyen oyunlarda örneğin valorantta 150 140 fps alıyorum bu da garibime gidiyor.
Aslında büyük yanlışlar var. Valorant hiçbir şey ağırlıklı bir oyun değil. Genelde Valorant'ta ekran kartları pek çalışmıyor. Bu durum ise NVIDIA güç yönetimi ve tasarrufu ile alakalı. Rahat görüntü oluşturabildiği oyunlarda tam performans vermiyor. LoL, Valorant gibi.

CPU üzerinde bana kalırsa yük bile oluşturmuyor. Vanguard sadece Valorant'ta işlemciyi yoruyor. Onun dışında oyunun kendisi pek işlemciye de yüklenmiyor bana kalırsa.

Geri
Yukarı