i7 8750H Undervolt Yapmak

Öncelikle selamlar. Monster Tulpar T7 V16.1 bilgisayarım var. İşlemcisi 99-100 dereceyi yük altındayken buluyor. İşlemcime undervolt yapmam zarar verir mi? Sizin önerdiğiniz Undervolt ne kadar olmalı?

Öncelikle kaliteli bir termal macun alıp yenileyin. Tozlanmışsa fan kısmını da temizleyebilirsin. Ardından çıkan sonuçlar mutlu etmezse undervolt yapabilirsin. Hiçbir zararı olmaz. Eğer doğru bir şekilde yaparsan sistem stabil çalışacaktır. İşlemci performansını kesinlikle düşürmez. Hatta batarya ömrünü de arttırır.

Ben imzamdaki laptopu (MSI GE73 RAIDER 8RF) ilk aldığım günden beri undervolt ile kullanıyorum, en ufak bir kararsızlık yaşamadım, 1 kere bile mavi ekran yemedim. Önemli olan stabil değerleri bulabilmek. Stabil değeri bulduğunuzda en ufak bir zarar vermez aksine işlemciniz gerektiğinden fazla voltaj almadığı için daha düşük sıcaklıklarda çalışır. Benim için stabil değerler ve throttlestop ayarlarım şu şekilde:
ThrottleStop_2019-03-24_13-27-16.png
ThrottleStop_2019-03-24_13-27-36.png
ThrottleStop_2019-03-24_13-27-44.png
ThrottleStop_2019-03-24_13-30-16.png
Resimlerden de görüldüğü gibi hem core hem de cache -149.7mv ile kullanıyorum. İşlemcim 8750H. Bütün oyunlarda sıkıntısız bir şekilde max frekans olan 3.9'da çalışıyor. Size önerim laptopunuzu dengeli modda aşağıdaki resimdeki gibi kullanın:
2019-03-24_13-32-49.png
Bu şekilde kullandığınızda tam yük altında sürekli 3.9'da, yük gerektirmeyen durumlarda da düşük frekanslarda çalışacak. Eğer Yüksek Performans modunda kullanırsanız bilgisayar boştayken bile 3.9'da çalışır ki bu durumu istemezsiniz.
Termal macun yenilemesi + undervolt olmadan 95 derecelerde çalışan laptop macun yenilemesi ve undervolttan sonra 70-75 derecelerde çalışıyor en ağır oyunlarda bile.
Stabil değeri bulurken fazla verdiğinizde bilgisayar kendini resetler. Tekrar açıldıktan sonra biraz daha düşürerek stabil değeri siz bulabilirsiniz, her bilgisayar için stabil değer farklıdır. Testleri Prime95 ile yapabilirsiniz.

Öncelikle kaliteli bir termal macun alıp yenileyin. Tozlanmışsa fan kısmını da temizleyebilirsin. Ardından çıkan sonuçlar mutlu etmezse undervolt yapabilirsin. Hiçbir zararı olmaz. Eğer doğru bir şekilde yaparsan sistem stabil çalışacaktır. İşlemci performansını kesinlikle düşürmez. Hatta batarya ömrünü de arttırır.

Hocam batarya ömrünü artıracaksa, işlemci performansını düşürmeyecekse, sıcaklık vs. tarzındaki konularda da işe yarayacaksa Undervolt işlemi işlemciden neyi götürüyor ?

Hocam batarya ömrünü artıracaksa, işlemci performansını düşürmeyecekse, sıcaklık vs. tarzındaki konularda da işe yarayacaksa Undervolt işlemi işlemciden neyi götürüyor ?
Adı üstünde. İşlemciye gelen voltajı düşürüyor. Normalde işlemci için olması gereken voltaj değeri atıyorum 10 ise Intel 15 veriyor. Bunun nedeni de her işlemci fabrika çıkışında özdeş olamayacağından (silikon yüzünden) bazı işlemciler 10 ile stabil ve mavi ekran yemeden çalışabilirken bazı işlemciler 11 bazıları 12 isteyebiliyor. Dolayısıyla Intel de riske girmemek için bütün işlemcilerine gereğinden çok daha fazla olan 15 veriyor. Bu da yüksek sıcaklıklara neden oluyor. Bir elektronik aletten ne kadar elektrik geçerse o kadar sıcak çalışır. Siz de undervolt yaparak yani voltajı düşürerek işlemcinin gerektiği kadar voltajı, yani elektriği, almasını sağlıyorsunuz. Bu da sıcaklıkları düşürüyor ve işlemcinin harcadığı elektriği azaltıyor. Bu yüzden undervolt hem sıcaklık düşürür, hem batarya ömrünü artırır hem de işlemcinin ömrünü artırır, performansı da düşürmez stabil değer bulunduğunda. Çünkü düz mantıkla: yüksek voltaj = yüksek elektrik harcaması = yüksek sıcaklık = bataryanın çabuk bitmesi. Siz undervolt yaparak bunun tam tersini sağlıyorsunuz. Basit bir şekilde anlattım ama umarım anlatabilmişimdir.

Adı üstünde. İşlemciye gelen voltajı düşürüyor. Normalde işlemci için olması gereken voltaj değeri atıyorum 10 ise Intel 15 veriyor. Bunun nedeni de her işlemci fabrika çıkışında özdeş olamayacağından (silikon yüzünden) bazı işlemciler 10 ile stabil ve mavi ekran yemeden çalışabilirken bazı işlemciler 11 bazıları 12 isteyebiliyor. Dolayısıyla Intel de riske girmemek için bütün işlemcilerine gereğinden çok daha fazla olan 15 veriyor. Bu da yüksek sıcaklıklara neden oluyor. Bir elektronik aletten ne kadar elektrik geçerse o kadar sıcak çalışır. Siz de undervolt yaparak yani voltajı düşürerek işlemcinin gerektiği kadar voltajı, yani elektriği, almasını sağlıyorsunuz. Bu da sıcaklıkları düşürüyor ve işlemcinin harcadığı elektriği azaltıyor. Bu yüzden undervolt hem sıcaklık düşürür, hem batarya ömrünü artırır hem de işlemcinin ömrünü artırır, performansı da düşürmez stabil değer bulunduğunda. Çünkü düz mantıkla: yüksek voltaj = yüksek elektrik harcaması = yüksek sıcaklık = bataryanın çabuk bitmesi. Siz undervolt yaparak bunun tam tersini sağlıyorsunuz. Basit bir şekilde anlattım ama umarım anlatabilmişimdir.

Yazdıklarınızın içinde soracağım soruların hepsinin cevabını buldum çok teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldu bayağı :)

Hocam Termal macunu 1 hafta önce yeniledim. Termal macun markası Coolermaster Mastergel Maker.
Birde benim kullandığım kasaları kullanan Monster bilgisayarlarda İşlemci sıcaklığından çok şikayet edilmiş. Galiba bu kasa bu işlemci için pek uygun değil. Cevaplarınız için teşekkürler en yakın zamanda undervolt yapcam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı